Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » ITWorkshop v Plzni: Implementace SELinuxu

ITWorkshop v Plzni: Implementace SELinuxu

Zprávičky Nezařazené ‐

Dne 29.4.2026 od 18:00 společnost PeoplePath pořádá IT workshop s názvem Implementace SELinuxu – Aneb když si zabezpečíte systém i sami před sebou. Akce se koná v salonku v 1. patře v restauraci U Salzmannů v Plzni. Drobné občerstvení a nápoje jsou samozřejmostí a vstupné je zdarma.

Na workshopu se dozvíte, co je SELinux a proč má smysl ho používat pro zvýšení bezpečnosti systémů. Projdete si jeho základní principy, ukážete si první spuštění na serveru a naučíte se analyzovat a vyhodnocovat AVC logy. Vyzkoušíte si tvorbu vlastního SELinux modulu i jeho správu, včetně instalace a odinstalace. Podíváte se také na integraci konfigurace do nástrojů jako Puppet a dozvíte se, jak řešit monitoring, troubleshooting a dlouhodobý provoz v praxi.

Registrujte se v registračním formuláři, protože kapacita míst je omezena. Více detailů naleznete na webu PeoplePath.

Pamatujete na počítadlo návštěv? Malá archeologie čísla, které web ukazoval sám o sobě

Tento web navštívilo 1 247 lidí.“ Blikající číslice ve stylu tachometru, logo TOPlistu pod patičkou, návštěvní kniha o dvě řádky níž. Devadesátá léta a začátek nultých nechávaly návštěvnost viset přímo na stránce – veřejně, pro každého. Dnes je stejné číslo schované v administraci, pod přihlášením a za souhlasem s cookies. Co se vlastně stalo mezi tím?

Když web tvořilo jen HTML: návrat na začátek internetu

Přesně před pětatřiceti lety, 6. srpna 1991, oznámil Tim Berners-Lee v diskusní skupině alt.hypertext, že existuje něco jako World Wide Web. Tehdejší web neměl obrázky, styly ani skripty. Měl necelé dvě desítky značek a jediný úkol: propojit dokumenty. Co všechno jsme od té doby přidali, co se nám po cestě ztratilo a proč se dnes čím dál větší část oboru vrací k tomu, že samotné HTML umí překvapivě mnoho?