Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Video kodek VP8 bude open source

Video kodek VP8 bude open source

Zprávičky Webdesign

Google se chystá uvolnit svůj video kodek VP8 pod open source licencí. Pravděpodobným důvodem k tomuto kroku může být snaha zlepšit jeho postavení v nastávajícím souboji o používaný kodek pro přímou podporu videa, která přichází s HTML5. Google získal VP8 kodek v únoru, když koupil společnost On2 Technologies, která jej vyvíjela.

Zdroj: Newteevee

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
javlada

Vydání pod opensource licencí je sice fajn, ale to máme i x264 a libavcodec. Hlavní obavy ostatních společností (alespoň dle oficiálních vyjádření) jsou kvůli patentům. Pochybuji, že bude VP8 tak čistý, když podle některých informacích je problematický i VP3, z kterého vychází jak Theora, tak i VP8.

Další věc je, jaký se použije kontejner a komprese zvuku. Z kontejnerů se nabízí MP4, MKV nebo Ogg, z formátů zvuku připadá v úvahu jedině Vorbis. Ale ten už také spousta výrobců kvůli (i když zřejmě neopodstatněným) obavám z patentů odmítla.

Možná jedině kdyby Google nějak svým jménem vše zaštítil a slíbil ostatním ochranu proti patentovým trollům.

Když web tvořilo jen HTML: návrat na začátek internetu

Přesně před pětatřiceti lety, 6. srpna 1991, oznámil Tim Berners-Lee v diskusní skupině alt.hypertext, že existuje něco jako World Wide Web. Tehdejší web neměl obrázky, styly ani skripty. Měl necelé dvě desítky značek a jediný úkol: propojit dokumenty. Co všechno jsme od té doby přidali, co se nám po cestě ztratilo a proč se dnes čím dál větší část oboru vrací k tomu, že samotné HTML umí překvapivě mnoho?