Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Tkalci na webu: Doma na gauči

Tkalci na webu: Doma na gauči

Nálepky:

V úterý 8.září 2015 proběhne ve valašskomeziříčské gobelínce od 18 hodin další setkání webových tkalců.

Jako první vystoupí bude Petr Bravenec z Rožnova a představí nám NoSQL databázi CouchDB, která před deseti lety způsobila solidní rozruch.

Druhým řečníkem bude Honza Bednařík, který nás nechá nahlédnout do svého soukromí a povypráví nám jak dobře (či špatně?) se mu pracuje z pohodlí domova.

Těšíme se na vás.

Cesta URL: co se děje, než se načte webová stránka

Když do adresního řádku prohlížeče napíšete webovou adresu a stisknete Enter, spustí se fascinující řetězec procesů, které propojují váš počítač s celým světem. Od překladu doménového jména na IP adresu, přes navázání šifrovaného spojení, až po vykreslení každého pixelu na obrazovce - to všechno se odehraje během zlomků sekundy. Pojďme se podívat, co se mezitím děje pod kapotou webu.

Stav SIMD v Rustu v roce 2025

Různé
Komentáře: 1
SIMD - neboli Single Instruction, Multiple Data - znamená, že procesor může jednou instrukcí zpracovat více datových prvků najednou. Typicky to znamená, že místo sčítání dvou čísel přičtete dvě sady čísel paralelně. To může přinést výrazné zrychlení například při zpracování obrazu, audia nebo numerických výpočtů. Pokud již SIMD znáte, tato tabulka je vše, co budete potřebovat. A pokud s SIMD teprve začínáte, tabulku pochopíte do konce tohoto článku