Nástroje pro zmenšení vašich javascriptových souborů

Minimalizujete velikost souborů vašeho webu? Ke zmenšení javascriptových souborů můžete použít řadu nástrojů, např. známý Packer Deana Edwardse nebo nedávno zveřejněný YUI Online Compressor. (Další kompresory snadno najdete.) Nevýhodou zmenšených souborů je, že se zpravidla veškerý kód nachází na jedné řádce, což komplikuje interpretaci chyb v javascriptovém kódu. Na vývojových webech proto budete raději používat nekomprimovanou podobu skriptů.

Zvažte také vždy, do jaké úrovně hodláte kompresi kódu provádět. Mezi běžné úkony patří odstranění bílých znaků a komentářů nebo zkrácení názvů proměnných. Pokud ovšem přikročíte k větší kompresi (např. Base62 encode u zmíněného Packeru), pak sice javascriptový soubor zmenšíte, ale na druhou stranu více zatížíte prohlížeč, který jej bude muset při načtení každé stránky znovu dekódovat (bez ohledu na to, zda má jeho obsah ve své cache). V takovém případě je lepší použít gzip kompresi HTTP protokolu.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=411