Jsou čeští internetoví odborníci odolní vůči socialnímu inženýrství?

Během středy a čtvrtka se stala zajímavá událost, která by těm, kdo neznají službu Twitter, unikla. Přesto stojí za zmínění, už jen protože k takové události nedochází často. Kde se vzala, tu se vzala, objevila se nová služba, která nabízí uživatelům spočítat jejich Twitterank (jedná se o celkem záhadné číslo, které má vyjádřit jakési skóre dotyčné osoby). Ke svému spočítání nepotřebuje nic jiného, než svěření přihlašovacích údajů (loginu a hesla uživatele) ke službě Twitter. Svěřili byste neznámé službě údaje ke svému účtu? Kolik lidí něco takového může udělat?

Skutečnost byla překvapivá. Zdá se, že tisíce uživatelů na tento fakt přistoupily. Vlna zájmu se dostala i mezi české uživatele, z nichž desítky Twitterank skutečně použily. Nejednalo se přitom o začínající uživatele, ale často právě o internetové odborníky. Najdeme mezi nimi známá jména, dokonce autory článků o bezpečnosti (dovolíme si ze slušnosti nikoho z nich nejmenovat). Upozornění na nebezpečnost akce se objevilo na ZDNetu. Autor zlý úmysl popírá a skutečně nikdo si zatím na zneužití svých údajů nestěžoval. Přesto je nečekané, kolik odborníků snadno sdělí své přihlašovací údaje neznámým zdrojům. Ačkoliv v tomto případě zřejmě nešlo o hrozbu, pokud by se opravdu jednalo o útok používající sociální inženýrství, počet postižených během několika málo dnů by nebyl vůbec malý.

Celému problému nahrává nepříjemný fakt, že dnes stále více služeb na webu funguje na bázi „věř mi a sděl mi svá hesla do jiných služeb, potřebuji to nutně k vykonání úkolu X.Y.“, což uživatele učí nevhodné návyky (někteří tento problém nazývají password anti-pattern) a jak se nyní ukázalo, jedná se o skutečný problém, který může být s velkým úspěchem zneužit bez ohledu na zkušenost uživatelů.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 16

Přehled komentářů

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=230