Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Jaký je „bus faktor“ vašeho projektu?

Jaký je „bus faktor“ vašeho projektu?

Zprávičky Různé

Nálepky:

Stejnou otázku klade Cal Evans na webu Zend Developers Zone. Autobusový faktor (Bus Factor) je míra závislosti projektu na informacích či znalostech, které má jeden či několik málo lidí. Název pochází ze známého rčení: „A co když vývojáře zítra porazí autobus?“ a je definován počtem klíčových vývojářů, jejichž odchod (a tím není myšlen jen odchod definitivní po sražení autobusem, ale např. změna práce, změna soukromých priorit, narození dítěte atd.) způsobí projektu vážné problémy, které vyústí pravděpodobně ve fatální konec. Jinými slovy – pokud váš projekt skončí odchodem jednoho klíčového člověka, máte velmi vysoký „bus faktor“.

Cal Evans upozorňuje, že tento problém se netýká jen open source (schválně, jaký je bus faktor Nette?) a naznačuje některé způsoby, jak vhodnou organizací práce snížit bus faktor na minimum.

Via PHP Developer

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PS

A jaký ho tedy Nette má?
Pořád platí že DG = komunita?

paranoiq

u nás bych to nazval spíš šalina faktorem :]

Jakub Vrána

Jsem rád, že adoptováním NotORM do Nette Frameworku se bus faktor tohoto projektu prakticky zdvojnásobil.

Jakub Vrána

A jaký je Bus faktor tohoto serveru? Z posledních 15 článků jich 13 napsal Martin Malý a jeden Redakce. Články mají sice vynikající úroveň, ale bus faktor se ve srovnání s minulostí povážlivě snížil. Čím to je? Chápu, že je těžké motivovat autory, ale jak se to v minulosti vůbec dařilo?

vlastik

Pan Vrána asi myslí zvýšil a u Nette snížil, že? :)

mirek

jnj, chlapci si pohonili triko, ale asi to nikdo z nich necetl…

Štefan

V článku se píše, že pokud závisí projekt na jednom člověku, bus faktor je vysoký – ovšem má být v tomto případě díky své definici nízký s tím, že nízký bus faktor je špatně a čím vyšší faktor (počet lidí nutných k likvidaci, aby projekt zkrachoval), tím lépe, zahraniční servery se zabývají i metodami jeho zvyšování.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.