Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » HTML5: Zastavte hype

HTML5: Zastavte hype

Zprávičky Webdesign

„Jak Apple a Google oznámili podporu HTML5, stal se z tohoto pojmu buzzword měsíce,“ píše v článku A HTML5 Primer for the Overwhelmed na weblogu vývojářů ExtJS Michael Mullany. „Hledali jsme zaměstnance se zkušenostmi s HTML5, a uchazeči nám jako ukázku schopností HTML5 předváděli ledacos, od jednoduchých animací v JavaScriptu po efekty v CSS3. Stejně jako se na konci minulého desetiletí staly AJAX a Web2.0 široce používanými (a zneužívanými) nálepkami pro novou generaci webového vývoje, stává se dnes něco podobného i s termínem HTML5.“

Mullany nabádá k pečlivému odlišení jádra HTML5 (Core) od širší „rodiny HTML5“, do níž patří kromě vlastního HTML5 i další služby či specifikace, které buď s HTML nikdy neměly nic společného (CSS3), nebo se postupem času oddělily coby samostatné produkty (Web Workers). V článku velmi srozumitelně popisuje změny, které přináší „rodina HTML5“, a upřesňuje jejich rozdělení na změny v HTML, změny v CSS a další (doplňkové) funkce.

Zdroj: The Register

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
blizzboz

kým u vás v čechách sa ešte len zavádza HTML5 my na slovensku tu už dávno máme HTML6 a prechádzame na HTML7

K.J.

<HTML>
<FRAMESET COLS=„50%,50%“>
<FRAME SRC=„http://w­ww.kosek.cz/clan­ky/html/04.html“>
<FRAME SRC=„http://1­46.102.167.2:41999/#LI­“>
</FRAMESET>
</HTML>

ja

Sice Koska prilis nemusim (vlastne vobec nemusim) – ale toto nie je plagiatorstvo ani zdaleka!

Ambra

To si nedávno také jeden (již bývalý) děkan v Brně takhle myslel.
Také jako Jirka Kosek neuvedl originální zdroj – ale jako frajer si připojil svůj copyright.

František Kučera

IMHO v té době (před víc než deseti lety!) práva na webu nikdo moc neřešil – lidi byli rádi, že jsou schopní na ten web něco pověsit a že to ostatní vidí. Kopírovali tehdy* IMHO všichni. Stejně tak byl tehdy jiný pohled na warez a další práva… Takže bych to dnešní optikou moc nehodnotil.
Spíš mi přijde škoda, že Jirka ty stránky moc neaktualizuje – třeba na dnešní standardy XML atd. Ty neuzavřené značky jsou hnůj.
*) smutnější je, že to mnozí dělají dodnes – a nejen na blogíscích s životopisy Tokio Hotel.

Jiří Kosek

Zdravím paranoidní anonymní uživatele „Ambra“ a „K.J.“.
Pro všechny ostatní – no nevím, jak psát návod k HTML bez toho, aby se zmínily jednotlivé elementy jazyky. Ano, i mě na první pohled připadá část o seznamech hodně podobná s NCSA příručkou, ale před tím, než někdo začne tvrdit, že text porušuje něčí autorská práva, tak bych si doporučil projít celý seriál o HTML http://www.kosek.cz/clanky/html/index.html a porovnat jej např. se zmíněnou příručkou od NCSA nebo s jinými zdroji z té doby.
Ad aktualizace – jedná se o archivní kopii článků z Computerworldu, kde vycházel seriál o tvorbě HTML tuším v roce 1997. Takže aktualizace nepřipadá v úvahu (pomíjím fakt, že na to ani nemám čas). Navíc v kontextu HTML5 je seriál naopak velmi moderní, stačí nahradit !DOCTYPE pro HTML 3.2 za ten pro verzi 5, a hned je vše maximálně trendy ;-)

Strategie a AI jako klíč. Do Prahy přijely špičky technologického světa

WebExpo 2025 ukázalo, jak se tvoří budoucnost. Třídenní technologická konference WebExpo 2025 přivedla do Prahy světové i české experty, kteří nabídli inspiraci napříč obory. Hlavním tématem byla propojenost disciplín, význam AI a potřeba otevřenosti vůči novým výzvám – včetně podpory legální imigrace. Ukázalo se, že inovace vznikají nejen v Silicon Valley, ale i tam, kde se nebojíme myslet jinak.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.