Cassandra 0.7

Devátého ledna byla uvolněna verze 0.7 NoSQL databáze Cassandra. Kromě mnoha bugfixů a vylepšení (např. až 8× rychlejší čtení z row-cache) obsahuje tato verze také nové, velmi zajímavé, možnosti:

  • Sekundární indexy – již není třeba vytvářet pomocné column families na uložení zpětných odkazů – Cassandra má nyní vestavěnou podporu pro sekundární indexy.
  • Expiring columns – při vložení sloupečku je možné uvést TTL, což je počet sekund, kdy bude sloupeček automaticky odmazán. Tedy už žádné MapReduce joby, které budou čistit databázi od starých dat apod.
  • Live schema updates – keyspaces (~databáze) a jejich column families (~tabulky) již není nutno (ani možno) zapisovat do konfiguračního souboru – API bylo rozšířeno o operace umožňující jejich vytváření/úpra­vu/mazání, takže je možné provádět změny na běžícím clusteru. Změnu stačí oznámit jednomu nodu, on to vykecá ostatním.
  • Lepší integrace s Hadoopem – z Hadoopu je nejen možné číst data uložená v Cassandře, ale nově také ukládat výsledky zpět do Cassandry. Můžeme tak psát MapReduce joby nad Hadoopem, které pro čtení i zápis používají Cassandru.

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=1931