Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.
Archiv pro štítek: přístupnost
Bethan Phillimore radí, jak vytvářet přístupné formuláře: Detailní popis jednotlivých bodů najdete v článku How to design accessible forms in 10 steps.
Projekt WebAIM (Web accessibility in mind) vydal svou analýzu jednoho milionu nejnavštěvovanějších internetových stránek z pohledu přístupnosti. V průměru objevil 56,8 chyb na jedné stránce. Oproti minulému roku se sitace mírně zhoršila (tehdy…
Jarní Agora 2024: Hledáme témata přednášek a workshopů o technologiích pro zrakově postižené
Komentáře: 0O víkendu 18. a 19. května 2024 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskuteční už 19. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se…
Meta-Funka Accessibility Hackathon 2022: k účasti zveme studenty z celé Evropy se zájmem o přístupnost
Komentáře: 0Meta a Funka v letošním roce opět společně organizují virtuální hackathon zaměřený na přístupnost a inkluzi, který se bude konat v rámci Evropského týdne osob se zdravotním postižením. Studenti a čerství absolventi z celé Evropy jsou zváni, aby se zúčastnili…
Jak je to s přístupností mobilního menu z klávesnice? Používáte odkazy “více” a “zde”? Znáte rozdíl mezi aria-label, aria-labelledby a aria-describedby? Je PDF strojově čitelný formát z pohledu zákona o přístupnosti?
Je vhodné používat skryté nadpisy pro navigační bloky? Je responzivní design nutný pro splnění požadavků zákona? Kdy začít řešit přístupnost našeho webu či aplikace? Další otázky (a odpovědi) na téma přístupnost.
Lze v Google Analytics rozpoznat uživatele s asistivními technologiemi? Jak tyto uživatele oslovit? Co je výjimka v zákoně o nepřístupnosti pro nepřiměřenou zátěž a kdy ji použít? Co musí obsahovat Prohlášení o přístupnosti?
Kde začít studovat problematiku přístupnosti? Je změna velikosti písma na webu k něčemu? Jaké změny přináší WCAG 2.1? Má z hlediska přístupnosti nějaký význam atribut title? Jak je to s přístupností JavaScriptu? Dává smysl definovat na stránkách horké klávesy (accesskeys)?
Je přístupnost v naší legislativě nové téma? Stačí pro testování přístupnosti použít pouze Google Lighthouse? Zlepšují sémantické elementy přístupnost? K čemu jsou dobré tzv. přeskakovací odkazy? Je nějaké rozvržení webu, které je “univerzální” v tom smyslu, že jsou návštěvníci s handicapem zvyklí a očekávají je?