39 komentářů k článku Zeldmanův Mobile Only:

 1. ferren

  proc

  netusim kdo je zeldman a ten pan na w, za sebe mam jasno chci weby s kvalitnimu obrazky.pro me jsou devadesatky o mene nez 800px miniaturach, mobile friendly weby nezajem ( a to ted pisu z mobilu). nehodlam ani naznakem pristoupit na nejake ustupky pro mini zarizeni, naopak od nich ocekavam ze se dotahnou ci prijdou s chytrejsim resenim

  1. v2kt0r

   Re: proc

   Ted je otazka, zda proste nejsi z oboru, nebo zda jsi si jist, ze je ucelne se touto neznalosti chlubit.

 2. tdvorak

  Mobilní

  Když se podívám do analytics na nejnavštěvovanější weby, co mám pod kontrolou, tak mobilní prohlížeče mají zastoupení 1,5% , jen o fous víc, než uživatelé IE6. Proto IE6 už snad nikdo neoptimalizuje, pro mobily optimalizovat nám nestojí za to, vzhledem k zanedbatelnému podílu. A protože míra okamžitých odchodů je u mobilu nižší než u desktopu (opět z GA), nepředpokládám, že by mobilní uživatele nemobilní web nějak výrazněji odrazoval.

  1. Martin Hassman

   Re: Mobilní

   V tom zastoupení mobilů se bude určitě americký Zeldmanův web lišit od těch českých. Zajímalo by mě, jaké číslo má on.

   Teď jsem se schválně díval do GA – tak pro srovnání – Zdroják má 6.5% návštěv z mobilních zařízení.

   1. xxx

    Re: Mobilní

    Já sem chodím z mobilu docela často, ale mám user agent nastavený jako desktop, protože vaše mobilní verze nemá diskuze a i jiné mobilní verze stránek mi nenabízí komfort srovnatelný s desktopovou verzí.

    1. Martin Hassman

     Re: Mobilní

     Zanedbatelné množství plusminus jedna. Víc se projeví různé AVG apod. programy, které přinášejí blokování trackingu jako „bonus“.

  2. Petr Pecháček

   Re: Mobilní

   Pokud váš web nebude fungovat v mobilech, nejspíš tam budete mít to 1,5% i kdyby to všudo okolo bylo 90.

   1. tdvorak

    Re: Mobilní

    Ano, tato varianta mě napadla, proto jsem zkoumal statistiky i z pohledu okamžitého odchodu z webu (podle předpokladu, že při prvním otevření na mobilu a zděšení z nemobilní verze uživatel uteče ihned pryč). Kupodivu je počet okamžitých odchodů u mobilů nižší než u desktopů. Takže to asi tak hrozné nebude. Na druhou stranu naše weby jsou z velké části zaměřeny na témata pro firemní prostředí a návštěvnost kopíruje z většiny pracovní dobu. Málokdo si k nám přijde jen tak z mobilu něco počíst jako na idnes nebo i třeba lupu. Optimalizaci pro mobily jsme tedy zatím neřešili, na iPadu to vypadá celkem OK i tak.

  3. Kout

   Re: Mobilní

   Rozdíl je ovšem v tom, že podíl IE6 je 1,5 % a dále klesá, mobily mají o fous víc, ale jejich podíl dál roste.

 3. metalmaus

  Re: Zeldmanův Mobile Only

  na desktopu se to číst nedá, jak je to obrovský, autobusem nejezdím (mám auto), takže v mobilu nečtu a na tabletu žádnou optimalizaci nepotřebuji. takže proč?

   1. Pavel

    Re: Zeldmanův Mobile Only

    Tak nějak – drtivou většinu webů si automaticky zvětšuju (a rozbíjím layout), tenhle je jeden z mála, který přečtu tak, jak je

 4. Jiří Tvrdek

  iPhone

  To je zvláštní chvalozpěv v závěru. Pokud vezmu autorovu hypotézu, že šel Zeldman cestou Mobile only, mohl udělat písmo alespoň čitelné. To co je tam teď se na starším iPhonu hodně těžko luští a na Retině to bude taky titěrné.

  Zeldman se rád vyhraňuje a jak říkal Honza Sládek na twitteru, stránka je primárně navržená pro iPad. Pro desktop a mobily by přitom stačilo jen upravit velikost fontu. Ale to by asi nevzbudilo náležitou pozornost.

  1. Niemand

   Re: iPhone

   Maj recht, udržet se mezi kultem znamená takřka permanentní revoluci (a Trocký vrní blahem). Jen nevím, kde je v tomhle přizpůsobování se trendovým zařízením forma (často spjatá s obsahem) a především samotný chudák čtenář a navyklé způsoby konzumace obsahu.

 5. Andrew

  Mobilní

  Zeldmanův Mobile Only redesign bych přejmenoval na iPhone Only. Na mé Nokii se to nedá číst ani ve vestavěném prohlížeči ani v Opeře. O tom, že přestože jde hlavně o text, tak je to nechutně datově náročné, ani nemluvě.

  Myslím, že Zeldman měl trošku jiný záměr, než je nadšeně popisován v článku. Mobile Only web vypadá poněkud jinak.

  A ještě jedna rejpavá. Myslím, že při redesignu Super.cz Zeldmana o nějaký ten pátek předběhli a výsledek považuji za povedenější.

  1. karf

   Re: Mobilní

   Já mám možná nějaký vadný iPhone nebo dělám něco špatně, ale otevřel jsem si ten web v iPhone a je to taky nečitelné. Na mobilu prťavá písmenka, na desktopu obludé litery. Zeldman nezeldman, pro mě to je prostě nepoužitelné. Král je nahý.

 6. Opravdový odborník :-)

  Ikony pryč

  Konečně tam přestaly opruzovat ty ikony sociálních sítí. (když budu chtít nějakou používat, tak si nainstaluji příslušný plugin do prohlížeče a nemusí mi na stránce strašit ikony všech možných služeb, které nepoužívám) Takže za sebe říkám: líbí. A další blbosti, které odváděly pozornost od obsahu, jsou pryč. Velké písmo je taky OK (i když čtu na desktopu). Akorát ty fotky – fakt nevím, proč bych měl mít pána v kulichu přes celou obrazovku, nějak mne to nebere – tady bych se přimlouval za náhledy.

 7. Opravdový odborník :-)

  Mobil?

  Akorát mi úplně nesedí spojování této jednoduchosti s módním trendem mobilů. Já to beru spíš jako návrat k původnímu webu (pamatujete ještě ty černobílé stránky, kde byl jen text, nadpisy, odkazy a sem tam nějaký obrázek?) a důraz na obsah. Beru to jako návrat k normálu – po tom, co jsme si prošli érou animovaných gifů, flashových reklam, vyskakovacích oken, všelijakých hnusot načítaných javascriptem, výpisů různých twitterů, facebooků, zbytečných ikon a tlačítek, všemožných nesmyslných widgetů a dalších blbostí.

  1. Mmad

   Re: Tudy ne :-)

   A co pak lze říci na celé fórum, které je už cca 2 roky určeno hlavně pro mobily a jezdí se na něm slušně i v tabletech?

  2. Andrew

   Re: Tudy ne :-)

   To je fakt. Vnoučata už budou z toho koukání do obrazovek téměř slepá, takže velká písmena přijdou vhod.

 8. belzebub

  nesouhlasim, ale libi se mi to

  nesouhlasim obecne s principem „Mobile only“, ovsem libi se mi to jako provokace ktera vyvola (nebo uz vyvolala) diskuzi o nutnosti extremne komplexnich (a/nebo preplacanych) UI.
  V praxi a pro stranky s komercnim obsahem je to ovsem nepouzitelne.

 9. blizz

  Re: Zeldmanův Mobile Only

  Vyzera to dobre aj na desktope, konecne web ktory nemusim zoomovat, este by mohol odstranit tie pruhy po stranach nech sa stranka roztiahne na celu obrazovku.

 10. Ondřej Kučera

  jsou snad knihy tištěné na toaletní papír?

  Připadám si jak v tanku, kdy malým okénkem vidím jen výsek reality a ztrácí se kontext.

  Například ten článek o TANTEK ÇELIK. Když si o něm čtu, chci toho pána i vidět. Najednou. Mnohdy se mi stává, že na mobilu čtu nějaký text ve kterém se autor odkazuje do obrázku a právě proto si ho pak otevřu i na desktopu, abych viděl text i obrázek dohromady.

  Kdyby měl mít Zeldman pravdu a tohle byl ideální formát pro text, pak by byly knihy tištěny obrovským písmem na rolích toaletního papíru!

 11. Riff

  Re: Zeldmanův Mobile Only

  Mobily se jednou stanou hlavním přístupovým zařízením pro návštěvníky vašich webů.

  Dobrej fór. U tabletů by se tomu ještě s notnou dávkou fantazie dalo i věřit, ale mobily?

  1. Martin Hassman

   Re: Zeldmanův Mobile Only

   Tyhle nejasnosti povedou k tomu, že jednou budeme muset buď předefinovat slovo „mobil“ nebo nalézt nějaké nové, tipuji, že v té větě v textu jsou myšleny nejen telefony, ale i tablety nebo e-booky a dalšímožnázařízení, mám za to, že se to v tomhle významu používá a většinou je to z kontextu jasné, ale pravda, je to někdy matoucí.

   1. http://pavlix.net/

    Re: Zeldmanův Mobile Only

    A co zařízení typu Always Innovating Touchbook či Asus Transformer? Co klasické netbooky? Co 12″ NTB? Možná 15″ NTB. To je přece taky mobilní (přenosné) zařízení, i když to není telefon. A na LinuxConu jsem viděl telefonovat člověka tak, že mluvil do mikrofonu asi 17″ notebooku, který si držel u hlavy.

    1. Martin Hassman

     Re: Zeldmanův Mobile Only

     Právě proto je to třeba definovat. Nicméně na klasickém notebooku z pohledu webdesignu asi nic zvláštního nebude (pokud nebude třeba s dotykovým displejem, což by už hrálo roli v ovládání webu).

 12. Michal

  Ono to s tema mobilama zase tak horky nebude

  V US kde maji internet za hubicku je to pochopitelny. Tady? Operatori nasazujou latku tak vysoko, ze i dneska kdyz vytahnu podelanyho androida v hospode kde jsem se znamyma tak vetsina lidi prekvapive zpozorni.
  Smirte se s tim, ze IT a reklamkari audience nedelaj..

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3654