WordPress (ne)přepsali do Reactu. O revoluci, která se (ne)stala.

Slyšel jsi to? WordPress prý přepsali do Reactu a Nodejs. To je hustý! Tohle všechny péhápkáře položí, budou úplně vyřízení. Revoluce! Konečně se budou muset naučit ten náš JavaScript, React a Nodejs. Tohle bude konec jedné epochy… Ale pokusme se vše uvést na pravou míru.

Celé šílenství odstartoval článek Dance to Calypso, jehož autorem je jeden ze zakladatelů WordPress a momentálně CEO firmy Automattic Matt Mullenweg, Následně se začala šířit Internetem vlna dezinformací popisující údajný kompletní přechod WordPress na React, Nodejs a JavaScript:

Odvážnější začínají pohřbívat rovnou celé PHP:

WordPress znám a používám řadu let. Pravidelně sleduji jeho vývoj a směřování. Rád bych tyto poplašné zprávy uvedl na pravou míru.

Tak jak to je?

  1. WordPress bude dále používat PHP
  2. WordPress nepřechází na Nodejs
  3. Nikdo nepřepsal WordPress do Reactu
  4. WordPress stále používá převážně jQuery
  5. WordPress nadále zůstává zpětně kompatibilní, jako je tomu již posledních třináct let

Jestli tomu stále ještě nevěříte, skočte se přesvědčit na oficiálním Githubu. Kód WordPress stále ze 72 procent tvoří PHP o zbytek se pak dělí CSS a Javascript.

Github WordPress

Krátká odbočka do historie WordPress

Základní kámen PHP aplikace WordPress byl usazen na přelomu roku 2002, původní idea se zrodila ještě o rok dříve forknutím B2. První veřejná verze WordPress vyšla v květnu 2003 pod licencí GPLv2, do dnešních dní bylo vydáno 26 stable verzí.

WordPress za oněch třináct let vyrostl do extrémních rozměrů. Podle posledních čísel má zhruba 38% podíl na CMS trhu (viz. Statistiky Build With), některé statistiky jsou ještě odvážnější a hovoří o téměř 59 % trhu a 25 % absolutně (viz. Statistiky W3Techs).

Kolem WordPress spolu s jeho vývojem vyrostla jedna z největších Internetových komunit. Existují tisíce pluginů, statisíce témat a návodů. Navíc se vývojáři WordPress snaží o maximální zpětnou kompatibilitu. Pluginy a témata, staré klidně několik let, obvykle hladce fungují v posledních verzích WordPress.

Tohle vše sebou nese obrovskou zodpovědnost. Opravdu si myslíte, že jsou vývojáři WordPress takoví blázni, aby tohle všchno zahodili a přešli na Nodejs?

Co se tedy doopravdy stalo?

Vedení Automattic pouze oznámilo vydání Calypso – nového administrátorského rozhraní pro wordpress.com.

A dlužno říct, Calypso je skutečně postavené na Reactu.

Calypso it’s built with JavaScript – a very light node plus express server, React.js, Flux, wpcom.js, and many other wonderful libraries on the front-end. https://github.com/Automattic/wp-calypso

Jenže…

Není WordPress jako WordPress

WordPress.ORG a WordPress.COM jsou dva zcela jiné projekty. Jejich nerozlišování způsobilo celý zmatek. Pro upřesnění:

WordPress.COM

Je postaven nad open source kódem WordPress. Jedná se v podstatě o hosting WordPress se základním plánem zdarma a dvěma placenými. Po registraci dostanete:

  • místo na disku
  • nástroje pro svého webu
  • subdoménu s vlastním blogem
  • a vše můžete ovládat přes nové administrátorské rozhraní Calypso (ano, to, o kterém se nyní tolik mluví)
Ukázka nového rozhraní WordPress.com

Ukázka nového rozhraní Calypso na webu WordPress.com (React + Nodejs)

Kód blogu na WordPress.com můžete upravovat velmi omezeně nebo vůbec. Musíte si vystačit s tím, co dostanete – témata, pluginy atd. Vývojáři WordPress.com tedy nemusí řešit (a neřeší) 100+1 problémů, které musí řešit vývojáři otevřeného projektu WordPress.org, a mají tak volnější ruce.

WordPress.ORG

Naproti tomu WordPress.org poskytuje open source kód WordPress volně ke stažení – tedy právě onen kód, který pod označením WordPress používá přibližně 25 procent celého Internetu.

A tento projekt je i nadále postaven na PHP.

Administrace WordPress (PHP + jQuery)

Administrace open source WordPress (PHP + jQuery)

Co bude dál?

Tuhle „malou revoluci“ odstatovala implementace REST API, na které se už nějakou dobu pracuje. WordPress.com nemohl (resp. nemusel) čekat na komunitu a má bohužel vlastní verzi REST API. Jejich verze je tak výrazně popředu proti komunitnímu kódu WordPress.org.

Podtrženo sečteno: Calypso si ještě dlouhou dobu na svém WordPress nespustíte (jestli vůbec někdy).

WordPress.com se tímto směrem musel vydat, aby byl schopen konkurovat ostatním (Ghost, Medium atd.)  – dřívější verze administrace WordPress.com rozhodně nesplňovala náročné požadavky dnešních uživatelů. Osobně bych očekával postupné oddělování administrace od jádra WordPress – máme tady přece REST API, takže si to můžeme konečně dovolit a třeba se časem dočkáme nějaké komunitní implementace.

Shrnutí

WordPress nepřešel na Nodejs a nadále zůstává postaven na PHP. Internetem kolující zpráva přechodu WordPress na Nodejs se týká hostingu WordPress.com a nelze očekávat, že by v blízké době mohl podobný krok učinit i samotný WordPress(.org).

Komentáře: 7

Přehled komentářů

...
onanymous Re: ...
Tomáš Procházka Re: ...
Martin Hassman Re: Dan
Petr Ferschmann S JetPack to jde i s wordpress.org
Roman Ožana Re: S JetPack to jde i s wordpress.org
Ivan Nový Design pattern Wordpressu
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=16832