Na co tvůrci mobilních webů často zapomínají?

Čte se váš web dobře z mobilu? Předvedeme vám několik tipů, jak vylepšit vzhled vašeho webu v mobilním zařízení.

Článek původně vyšel na autorově blogu.

Okraje

Zkontrolujte si, jak na mobilu vypadají okraje kolem textu. Velmi pravděpodobně je bude potřeba přizpůsobit. Buď budou moc široké a zbytečně tak ubírají drahocenný prostor, nebo nebudou žádné, což je při čtení značně iritující.

responsive-1

Vlastní písma

Obsah je daleko důležitější než úžasný font, kterým je napsaný. To si uvědomíte zejména ve chvíli, když si nemůžete v metru přečíst článek jen proto, že se na zastávce nestihl načíst font:

responsive-2

Obrázek uprostřed a vpravo se liší v použitém fontu: jeden z nich je nativní, druhý se natahuje z Google, což představuje řadu HTTP požadavků a přenesených dat navíc. Kromě autora grafiky stejně nikdo nepozná, který je který smile, tak mobilům klidně ulevte:

@import "http://fonts.googleapis.com/css?family=PT+Serif" screen and (min-width: 500px);

body {
  font: 18px/1.7 Georgia, serif;
}

@media (min-width: 500px) {
  body {
    font-family: 'PT Serif', Georgia, serif;
  }
}

Velikost písma

Obvykle používám na webech o něco větší písmo, než je běžné, protože se mi parádně čte. A to nemám žádné dioptrie, jen je to příjemnější. Pro lidi s horším zrakem je větší font nutnost. A na mobilu, který držíme v ruce, často v třesoucím se dopravním prostředku nebo za chůze, je malé písmo důvodem pro to web vůbec nečíst.

Vyšší kontrast

Ironií je, že nejlepší displeje najdete v mobilech a tabletech, zatímco do notebooků se dávají šunty. Na druhou stranu, z mobilu daleko častěji čtete na přímém slunci, nebo si snižujete jas kvůli výdrži baterky, tudíž jemnou hru odstínů tolik neoceníte. Přidejte na kontrastu:

responsive-3

body {
  color: #555;
}

@media (max-width: 500px) {
  body {
    color: #111;
  }
}

Vysoké rozlišení

Displeje s vysokým rozlišením (retina) zkomplikovaly životy kodérům, do života vcházejí nové specifikace pro obrázkové elementy, grafiku je třeba exportovat v řadě různých rozlišení … houby!

Vůbec si nekomplikujte život. Stačí si jen zvyknout exportovat veškeré bitmapy ve dvojnásobném rozlišení (či vyšším) a změnu velikosti nechat na prohlížeči. Větší obrázky chceme stejně především pro mobily. V případě fotografií v JPEG stačí snížit kvalitu, nárůst velikosti souboru bude minimální a okem nepoznáte rozdíl. Tedy na nízkém rozlišení, na vysokém bude mnohem prokreslenější.

Obrázek definovaný v CSS následně jen zmenšíte pomocí background-size (umí všechny prohlížeče krom IE8, takže pro něj budete zatím potřebovat i malý obrázek), obrázek v elementu <img> pomocí atributu width nebo CSS. Třeba u sebe na blogu všechny obrázky v článcích resizuju automaticky pomocí:

article img {
  max-width: 100%;
  height: auto;
}

Kde je to možné, použijte grafiku vektorovou. Ikony je nejlepší vyexportovat jako font, protože jen tak jim můžete v CSS měnit barvu. Můžete použít hotové sady nebo si vytvořit font na míru, šikovný je na to třeba Fontastic.

Pozor na jednu věc: pokud bude font umístěn na jiné (sub)doméně, musí jej server odesílat s HTTP hlavičkou Access-Control-Allow-Origin: *.

Formuláře

Na co rozhodně nikdy nezapomeňte: políčkům pro zadávání e-mailů nastavit <input type=email>.

V mobilním telefonu je mnohem lepší mít popisky nad prvky, aby při vyplňování bylo vidět, co vlastně zadáváte, a ne jen řadu inputů. Tohle umí šikovně řešit třeba Bootstrap v3, ale i mnoho jiných CSS frameworků.

responsive-5

A nakonec

Na mobilech nejvíc bolí navazování HTTP požadavků, takže spojujte styly a JavaScripty do jednoho souboru.

David Grudl školí, je autorem PHP knihoven Nette Framework, databázové vrstvy dibi a formátovače HTML kódu Texy!.

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=13646