Příběh o Janě aneb jiný pohled na počítačovou bezpečnost

Dnes vám nabídneme k zamyšlení fiktivní příběh fiktivního člověka. Poselství příběhu už ovšem fiktivní není.

Tento text je vychází z anglického článku A story about Jessica, jeho autorkou je Taylor Swift. Autorem české verze je Michal Altair Valášek. Text je pod licencí CC BY 4.0.

Chci, abyste si se mnou někoho představili. Jmenuje se Jana a je jí sedmnáct let. Žije v pronajatém bytě se svou matkou a používá starý notebook, který jí věnoval jeden z matčiných ex. Používá ho hlavně k návštěvám webových služeb a portálů, prostřednictvím kterých komunikuje se svými spolužáky ze střední školy. Zajímají ji hlavně kluci a řeší, jak její matka zaplatí další nájem, aby je nevyhodili z bytu.

Nemá peníze na to, aby si koupila nový počítač. Nemá peníze ani na to, aby ho upgradovala. Ostatně, ani neví že je něco takového možné, nebo jak to udělat. Má jiné zájmy, třeba biologii. Přemýšlí hlavně o tom, jestli bude mít dost peněz na to, aby se mohla z malého města po škole odstěhovat do Prahy studovat na vysoké.

Zná jenom jediného člověka, který se vyzná v počítačích. Tím je její spolužák ze střední, Martin. Když si někde přečetla, že potřebuje nějaký antivir, tak se ho zeptala. Navrhl jí nějaký, který stojí asi tisícovku ročně. Když nevypadá, že by měla na licenci, zmínil se o jiném, který si může z Internetu stáhnout zdarma. Když Jana přišla domů, tak si ho stáhla a nainstalovala. Bylo to dost komplikované a nějakou dobu to zabralo, ale teď má v pravém dolním rohu obrazovky uklidňující ikonku. Když nad ní podrží kurzor myši, vypíše se „chráněno“.

Ilustrační obrázek. Zdroj: wikipedia.

Ilustrační obrázek. Zdroj: Wikipedia.

Jana ve zprávách každou chvíli slyší o tom, jak někde hackli nějakou firmu nebo ukradli nějaké fotky celebrit. Jednou v televizi kdosi říkal, že byste měli mít složité heslo, s číslicemi a nějakým speciálním znakem, třeba tečkou nebo pomlčkou, takže takové má. Alespoň tedy na svém facebookovém účtu. Nezajímá ji to zase tak moc, aby zjišťovala, jak změnit hesla v jiných službách, které používá. Zní to příliš složitě a trvalo by to dlouho a vůbec, pokud se pamatování nesmyslných kombinací znaků týče, toho má dost v matematice ve škole. Rozhodně si nehodlá zbytečně pamatovat ještě nějakou další podobnou věc. Kromě toho, je teenager a mozky teenagerů nejsou obecně příliš dobré v odhadování rizika a vymýšlení metod, jak se mu vyhýbat.

Sice slyšela o něčem takovém, jako je správce hesel, ale obecně se snaží moc nestahovat věci z Internetu. Už ničemu nevěří. Jednou klepla na tlačítko „stáhnout“ a hodilo jí to na nějakou divnou stránku, která jí zaplnila obrazovku hromadou reklam a zpomalila počítač. Nemá nikoho, koho by se mohla zeptat na radu. A především, nemá na to čas – musí přemýšlet o tom, co si vezme na sobotní schůzku s Tomášem. A o tom, jestli se mu bude líbit, až se líp poznají, až se poprvé uvidí o samotě. Bojí se taky, aby jí nezlomil srdce, jako ti před ním.

Občas se jí nějaký program zeptá, jestli se má aktualizovat. Jenomže jednou aktualizovala cosi, co se jmenovalo Java a když potom klepla na to modré E, přes které se chodí na Facebook, objevila se jí nahoře nová řádka ikonek. Není si sice moc jistá, jestli to spolu nějak souvisí, ale své podezření má. Počítač ale stále funguje a ona ho rozhodně nechce rozbít tím, že se v tom bude nějak vrtat. Pokud se jí počítač rozbije, má smůlu, nemá peníze na nový ani na to, aby zaplatila někomu za opravu. Ty ikonky ji sice štvou, ale pořád to funguje. Ale jakmile se něco příště zeptá, jestli chce aktualizovat, řekne, že ne. Nepotřebuje žádné nové funkce, zejména ne takové, které jí zmenšují okno s Facebookem. Když něco funguje, tak se v tom nehrab. Kdyby ty aktualizace byly důležité, nenainstalovaly by se samy? Proč by se jí měly ptát?

Jednoho dne Jana dostane e-mail, který říká něco o odebrání sociálních dávek. A říká, že je z adresy info@cssz.cz. Zkratku ČSSZ zná a ví, co jsou sociální dávky. Její matka kvůli nim vyplňuje spoustu papírů a čeká na ně každý měsíc jako na smilování, když docházejí peníze. Ve škole jí ale říkali, že nemá otevírat neznámé soubory, takže se promění v detektiva. Napíše do prohlížeče „www.cssz.cz„a skutečně je to to, co si myslí – Česká správa sociálního zabezpečení. Chvíli web prochází, ale nevypadá to, že by to bylo dílo nějakého zlého ruského hackera. Takže otevře soubor. Spustí se Adobe Reader a nic v něm. Žádný problém – v e-mailu je jasně napsáno, že pokud je dokument prázdný, o nic nejde, k žádnému odebrání nedojde. Zkusí jít na další stránku dokumentu, ale žádná tam není, dokument je prázdný. Fajn, všechno je v pořádku. Mámě o tom tedy říkat nebude, o nic nejde a jenom by se zbytečně stresovala. A hlavně, už je tři čtvrtě na osm a v osm má tu schůzku s Tomášem!

Jana neví, že to bílé světýlko, které se občas rozsvítí na jejím notebooku je indikátor vestavěné kamery. Pořádně ani neví, že její notebook nějakou kameru má. Ale ta kamera ji začala natáčet. A stejný software také zaznamenává její obrazovku. Včetně toho případu, kdy Alexovi posílala ty fotky, které pro něj vyfotila, když se do něj zamilovala. A když na to přijde, když zadává nějaké heslo, znaky se zobrazují jako černé puntíky – i kdyby se jí někdo díval přes rameno, nic neuvidí. Neví, že program zaznamenává všechno, co napíše na klávesnici. Stejně jako jí nikdo neřekl, že má zapnutou kameru. Nebo mikrofon.

Jednou za čas jí kurzor myši zabloudí nad ikonku antivirového programu. Pořád říká „chráněno“, tak musí všechno být v pořádku. Konec konců, ten program jí doporučil Martin.

Ilustrační obrázek. Zdroj: Wikipedia

Ilustrační obrázek. Zdroj: Wikipedia

Jakého hříchu se Jana v tomhle příběhu dopustila? Toho, že se neseznámila s výhodami filozofie open source a nenainstalovala si Linux, který je zdarma? Toho, že nemá rodinu a přátele, kteří toho o počítačích vědí spoustu a kterých by se mohla zeptat? Toho, že se nepokusila místo s Tomášem spřátelit spíš s Martinem? Toho, že má v životě jiné priority, než počítače? Že nevěděla, že softwarová firma, která jí nabízí update, se jí zároveň snaží nainstalovat nějaké zbytečné smetí a že to musí při každé aktualizaci zvlášť odmítnout? Zhřešila tím, že neví, kdy byl navržen standard SMTP a že nenabízí žádné ověření identity odesílatele? Tím, že nepřelepila objektiv kamery lepící páskou? Že nerozebrala svůj laptop a nevymontovala z něj mikrofon?

Možná to není její chyba. Možná pro běžného člověka není počítačová bezpečnost sérií jednoduchých kroků a pravidel, které nedodržují jenom proto, aby naštvali ty ohavné počítačové maniaky.

Možná je to chyba návrhu počítačů tak, jak je známe. A kdo vytvořil ten úžasný svět kybernetické svobody, který tak pěkně posloužil sedmnáctileté Janě? Vy. Já. My.

Tak čí je to chyba?

Konzultant a hlavní softwarový architekt společnosti Altairis; Microsoft Most Valuable Professional pro ASP.NET a autor webu aspnet.cz.

Komentáře: 43

Přehled komentářů

Tomáš Suchánek Základní vzdělání
Martin Prokeš Re: Základní vzdělání
Martin Prokeš
Marek Příběh o Josefovi
hever Re: Příběh o Josefovi
Roman Ožana Já tu Janu znám...
Jakub Re: Já tu Janu znám...
Lamicz Re: Já tu Janu znám...
karel.fiedler@gmail.com Re: Já tu Janu znám...
Cajova_Houba
Petr Trochu humoru
Jakub Off-site
dword Kde to kdo vzal?
dword Re: Kde to kdo vzal?
vlk_honzi Re: Kde to kdo vzal?
dword Re: Kde to kdo vzal?
bauglir Ale prd my...
Michal Wiglasz Re: Ale prd my...
dword Re: Ale prd my...
karel Re: Ale prd my...
dword Re: Ale prd my...
bauglir Re: Ale prd my...
dword Re: Ale prd my...
bauglir Re: Ale prd my...
Michal Wiglasz Re: Ale prd my...
dword Re: Ale prd my...
bauglir Re: Ale prd my...
bauglir Re: Ale prd my...
Michal Wiglasz Re: Ale prd my...
bauglir Re: Ale prd my...
Unknown Re: Ale prd my...
Martin Adámek Kamera ma byt prelepena
Igor Hlina Re: Kamera ma byt prelepena
monika12345moni Re: Kamera ma byt prelepena
Martin Adámek Nepozvani pribuzni
Míra Re: Nepozvani pribuzni
brk Re: Nepozvani pribuzni
mirek.philipp Re: Nepozvani pribuzni
Jacobs Chtela neco co nejde
insaonline.org moje nech
Kaacz Re: Já tu Janu znám...
Kaacz Re: Kde to kdo vzal?
Kaacz Taylor..
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=13667