Přejít k navigační liště

Zdroják » Různé » Studie Symantec 2010 State of Enterprise Security odhaluje časté a úspěšné útoky na podniky na celém světě

Studie Symantec 2010 State of Enterprise Security odhaluje časté a úspěšné útoky na podniky na celém světě

Články Různé, Tiskové zprávy

[Tisková zpráva] Společnost Symantec Corp. zveřejnila výsledky své globální studie 2010 State of Enterprise Security. Studie zjistila, že 42 % organizací považuje zabezpečení za svůj hlavní problém. Nejedná se o překvapení, když vezmeme v úvahu, že 75 % organizací zaznamenalo v uplynulých 12 měsících počítačové útoky.

Tyto útoky stále velké podniky v průměru 2 mil. USD ročně. Organizace uváděly, že zabezpečení je stále obtížnější kvůli nedostatku zaměstnanců, novým iniciativám v oblasti IT, které stupňují potíže se zabezpečením, a kvůli problémům se zajištěním souladu IT s předpisy. Studie vychází z průzkumu provedeného v lednu 2010 ve 27 zemích mezi 2 100 podnikovými vedoucími pracovníky z řad CIO, CISO a manažery IT.

„Ochrana informací je dnes náročnější než kdykoli dříve,“ řekl Francis deSouza, senior vice president, Enterprise Security, společnost Symantec Corp. „Podniky, které zavedou model zabezpečení, který chrání jejich infrastrukturu a informace, vynucuje zásady IT a efektivněji spravuje systémy, mohou zvýšit svoji konkurenční výhodu v současném světě závislém na informacích.“

Nejdůležitější zjištění studie:

  • Zabezpečení je v globálních organizacích připisován značný význam. 42 % velkých podniků hodnotí počítačová rizika jako jeden z hlavních problémů, vážnější než přírodní katastrofy, terorismus a tradiční kriminalitu dohromady. To se odráží v tom, že oddělení IT se cílevědomě zaměřuje na zabezpečení podniku. Oddělení IT vyčleňuje na zabezpečení a soulad IT v průměru 120 zaměstnanců. Podniky hodnotily záměr „lépe řídit obchodní rizika IT“ jako hlavní cíl roku 2010 a 84 % respondentů jej hodnotilo jako nanejvýš nebo poměrně důležitý. Téměř všechny dotazované podniky (94 %) předpovídaly změny v zabezpečení v roce 2010 a téměř polovina (48 %) očekávala podstatné změny.
  • Podniky očekávají časté útoky. V uplynulých 12 měsících zaznamenalo 75 % podniků počítačové útoky a 36 % hodnotilo útoky jako poměrně nebo vysoce úspěšné. Co je ještě horší, 29 % podniků uvedlo, že se v uplynulých 12 měsících počet útoků zvýšil.
  • Každý podnik (100 %) zaznamenal v roce 2009 ztráty související s IT. Tři nejčastěji uváděné ztráty byly krádež duševního vlastnictví, krádež informací o kreditních kartách zákazníků nebo jiných finančních informací a krádež určitelných osobních údajů zákazníků. Tyto ztráty byly z 92 % spojeny s finančními škodami. Tři nejvyšší škodní položky vznikly na produktivitě, tržbách a ztrátou důvěry zákazníků. Podniky uváděly výdaje na boj s počítačovými útoky v průměrné výši 2 mil. USD ročně.
  • Zabezpečení podniků je stále obtížnější kvůli několika faktorům. Zaprvé, zabezpečení podniků se nevěnuje dostatečný počet zaměstnanců. Nejpostiženějšími oblastmi jsou zabezpečení sítí (44 %), zabezpečení koncových bodů (44 %) a zabezpečení zasílání zpráv (39 %). Zadruhé, podniky zahajují nové iniciativy, které ztěžují zajištění zabezpečení. Iniciativy hodnocené pracovníky IT jako nejvíce problematické z hlediska zabezpečení jsou infrastruktura jako služba, platforma jako služba, virtualizace serverů, virtualizace koncových bodů a software jako služba. Obrovským úkolem je také zajištění souladu IT. Typický podnik zkoumá 19 různých standardů nebo rámců IT a osm z nich v současné době používá. Hlavní standardy jsou ISO, HIPAA, Sarbanes-Oxley, CIS, PCI a ITIL.

„Dobrým příkladem organizace, která zavedla účinnou strategii zabezpečení s důrazem na proaktivní řešení problémů, je Abu Dhabi Commercial Bank,“ pokračoval de Souza. „Tato společnost má kompletní řešení sestávající z produktů a služeb, které zajišťuje ochranu, sledování hrozeb a reakci na hrozby 24 hodin denně, to vše za pevnou roční cenu. Toto pojetí je ekonomicky výhodnější než zabezpečovat síť až po jejím narušení.“

Doporučení

  • Organizace musejí chránit své infrastruktury zabezpečením svých koncových bodů, prostředí zasílání zpráv a webových prostředí. Prioritou by také měla být ochrana důležitých interních serverů a zavedení nástrojů pro zálohování a obnovení dat. Organizace také potřebují získat přehled a aktuální informace o bezpečnostní situaci, aby mohly rychle reagovat na hrozby.
  • Správci IT musejí proaktivně chránit informace a k tomu je zapotřebí zaujmout informačně orientovaný přístup k ochraně informací a interakcí. Pro ochranu informací má zásadní význam znalost obsahu. Je základním předpokladem pro získání přehledu o umístění citlivých informací, o přístupu uživatelů k informacím a o cestách, kterými informace do organizace vstupují a kterými ji opouštějí.
  • Organizace musejí vypracovat a vynucovat zásady IT a automatizovat proces zajišťování souladu. Zákazníci, kteří stanoví priority rizik a definují zásady vztahující se na všechna místa, mohou vynucovat zásady prostřednictvím automatizovaných procesů a pracovních postupů. Nemusejí pouze identifikovat hrozby, ale mohou průběžně řešit incidenty nebo je předvídat ještě dříve, než k nim dojde.
  • V rámci správy systémů musejí organizace vytvářet bezpečná operační prostředí, distribuovat nejnovější opravy a vynucovat jejich instalaci, automatizací procesů zvyšovat efektivitu a sledovat a vykazovat stav systémů.

Zdroje informací

  • Video 2010 Symantec State of Enterprise Security Study na webu YouTube
  • Studie 2010 Symantec State of Enterprise Security
  • Prezentace 2010 Symantec State of Enterprise Security Study na webu Slideshare.net.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.