Komentáře k článku

Prezentační vzory z rodiny MVC

Obecné vztahy v architektuře MVC byly obsahem prvního dílu, v dnešním pokračování se podíváme na několik konkrétních vzorů z rodiny MVC. Velkého vstupu na scénu se dočká především vzor MVP, u kterého si ukážeme, v čem se liší od klasického MVC. Podíváme se rovněž na některá specifika webového MVC.

Zpět na článek

26 komentářů k článku Prezentační vzory z rodiny MVC:

 1. smilelover

  RE: Prezentační vzory z rodiny MVC
  Jak se u web apps realizuje ta sipka mezi V a M v prvnim nakresu MVP…? Akce z V je vzdy HTTP pozadavek a ten prece nikdy nezpracovava primo model.

  1. Borek BernardAutor příspěvku

   RE: Prezentační vzory z rodiny MVC
   Černá šipka v diagramu naznačuje závislost ("objekt A má referenci na objekt B"), interakce je v diagramu naznačena šipkami oranžovými.

   V modelu MVP uživatel interaguje čistě s View, v modelu MVC se zapojují jak View (výstup), tak Controller (vstup).

 2. Srigi

  pochvala a navrh
  Dakujem za velmi dobry clanok. Skoda, ze serial nabuduce konci, osobne by som velmi privital, keby autor podrobne rozobral aspon najznamejsie PHP frameworky (Zend, Symfony, Nette).

  1. Borek BernardAutor příspěvku

   Re: pochvala a navrh
   Seriál zaměřený na praktickou implementaci prezentačních vzorů jsem už zvažoval, tak kdyby byl zájem, možná by něco takového mohlo vzniknout. Díky za podporu.

   1. ZuseX4

    Re: pochvala a navrh
    Konečně mi do celé problematiky někdo vnesl trochu pořádku :). Seriál o praktické implementaci by mohl být hodně užitečný a mohl by mnohem konkrétněji popsat o co se jedná. Určitě do toho!

 3. v6ak

  Nevýhoda pasivního view
  Pasivní view má tu nevýhodu, že není tolik univerzální. Mohl by nastat problém při pokusu použít více view s jedním Presenterem.

  1. Borek BernardAutor příspěvku

   Re: Nevýhoda pasivního view
   Vztah View a Presenteru je většinou 1:1. Mohl byste uvést nějaký příklad, který máte na mysli, když mluvíte o potenciálním problému?

 4. Milan Čermák

  MVC a widgety
  Abych k textu přidal další zmatek, doplním, že model MVC a widgety se vzájemně nevylučují. V jazyku Smalltalk najdete obojí a widgety jsou zde implementovány právě pomocí modelu MVC. To umožňuje například přizpůsobit vzhled celé aplikace systému, na kterém běží, aniž by se musel změnit jediný řádek kódu.
  MVC totiž od začátku nebyl jen systém jak psát aplikace s GUI, ale kompletní architektura grafického rozhraní do posledního tlačítka a textu. Tvůrce grafické aplikace dokonce nemusí mít ani ponětí o nějakém MVC, protože vše, co musí udělat, je definovat modely.

  1. Borek BernardAutor příspěvku

   Re: MVC a widgety
   MVC a widgety se teoreticky nevylučují, ale v současnosti nevím o žádné technologii, která by takto fungovala. Pokud se navíc podíváte na historii MVP, zjistíte, že to byly právě pozdější (ale pro nás stále pravěké) verze Smalltalku, kde bylo MVP poprvé popsáno.

    1. Borek BernardAutor příspěvku

     Re: MVC a widgety
     I já si dovolím upřímnou poznámku – dlouho jsem zvažoval, jestli zmínku o Smalltalku vůbec zařadit (čtení o detailech historického MVC patřilo mezi méně oblíbené okamžiky minulých týdnů :) Nakonec tam je, protože dle mého názoru pomáhá demonstrovat rozdíly mezi MVC a MVP, ale můj osobní zájem o přesné detaily fungování původního MVC stále není nejvyšší.

 5. YF

  Borek stavitel aneb ...
  dovedes si predstavit ze bys mel postavit dum? :) pokud bys to delal podobnym zbusobem jako premyslis o architekture v sw tak by me docela zajimalo jak by nakonec vypadal :))

  1. jiravanet

   Re: Borek stavitel aneb ...
   YF: já si dovedu představit spoustu domů. Možná právě z toho důvodu by mě zajímalo, jak vypadá dům ve tvém podání, můžeš nám jej představit, rád se nechám poučit od někoho znalejšího. Takový ideální dům i s průběhem výstavby určitě nebude zajímat jen mě a budu rád za jiný pohled na, jak se zmiňuješ, architekturu, než která je prezentována v tomto seriálu. Díky (především za čas, který tomu věnuješ)
   — J.

   1. YF

    Re: Borek stavitel aneb ...
    promin ale jen kratce – kez bych na tohle mel energii … (tak bych ji asi pouzil stejne na neco jinyho) :) nicmene muzu Te ujistit ze podobne domy hruzy za ktere se evidentne autor stavi a rad by jimy zaplnil cele ulice a ktere jsou dnes tak moderni (viz. polobuh Fowler) – me desi a proto moje reakce; na znalejsiho bych si tu opravdu nechtel hrat – jde tu pouze o akci a reakci

    1. Aleš Roubíček

     Re: Borek stavitel aneb ...
     "Já bych si dovolil reagovat" … Jiří Paroubek

     Ano, shazovat něčí práci a nepředvést nic lepšího, je dovednost hodná velikého respektu.

     1. YF

      Re: Borek stavitel aneb ...
      mno – nevim co je za praci prevykladat prevykladane po nekolikate uplne jinak a znova a jeste hur ale budiz – co se tyce kritiky – pokud napisu nekam neco – nemuzu se divit ze na to budou ostatni reagovat :) tim bych to ukoncil

  2. jechtom

   Re: Borek stavitel aneb ...
   Takové příspěvky bych rovnou mazal, kritika bez sebemenší argumentace není nic jiného něž urážka. A urážka pod rouškou internetové anonymity je dost ubohá (obecně ji zvládají i 14ti letí kluci co si tak léčí komplexy).

  3. Martin Hassman

   Re: Borek stavitel aneb ...
   Děkuji všem za příspěvky, ale myslím, že se tohle vlákno dostalo již zcela mimo, čtenáře to nezajímá a já je proto ruším. Kontakt na autora článku je veřejný, v osobní diskusi můžete pokračovat soukromě.

 6. Jaroslav Tulach

  Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil

  Díky za velmi pěkné články. Měl by je číst úplně každý! Dovolil jsem si je částečně přeložit (či spíše volně na ně odkázat) do angličtiny. Na původní zdroj jsem přidal odkaz, tak doufám, že to nevadí.

  1. Martin Malý

   Re: Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil

   Vzhledem k tomu, že články nejsou publikovány pod CC, tak je samosebou na místě vyžádat si souhlas autora. Uvedení odkazu na zdroj by rovněž mělo být výraznější než pouhý link, ideálně v podobě „text vychází z článku na serveru Zdroják…“ A pokud jsou obrázky převzaté z našich článků, tak k nim uvést: „Source: Zdrojak.cz“ Pokud budou tyto předpoklady splněny, tak to redakci nevadí. :)

  2. Borek BernardAutor příspěvku

   Re: Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil

   Přiznám se, že věcem okolo copyrightu moc nerozumím a lépe je s vámi vykomunikuje redakce, ale jako autora mě volné navázání na články těší a jsem rád, že se líbilo. Díky!

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3005