Komentáře k článku
Prezentační vzory z rodiny MVC

Obecné vztahy v architektuře MVC byly obsahem prvního dílu, v dnešním pokračování se podíváme na několik konkrétních vzorů z rodiny MVC. Velkého vstupu na scénu se dočká především vzor MVP, u kterého si ukážeme, v čem se liší od klasického MVC. Podíváme se rovněž na některá specifika webového MVC.
RE: Prezentační vzory z rodiny MVC
Jak se u web apps realizuje ta sipka mezi V a M v prvnim nakresu MVP…? Akce z V je vzdy HTTP pozadavek a ten prece nikdy nezpracovava primo model.
RE: Prezentační vzory z rodiny MVC
Černá šipka v diagramu naznačuje závislost ("objekt A má referenci na objekt B"), interakce je v diagramu naznačena šipkami oranžovými.
V modelu MVP uživatel interaguje čistě s View, v modelu MVC se zapojují jak View (výstup), tak Controller (vstup).
pochvala a navrh
Dakujem za velmi dobry clanok. Skoda, ze serial nabuduce konci, osobne by som velmi privital, keby autor podrobne rozobral aspon najznamejsie PHP frameworky (Zend, Symfony, Nette).
Re: pochvala a navrh
Seriál zaměřený na praktickou implementaci prezentačních vzorů jsem už zvažoval, tak kdyby byl zájem, možná by něco takového mohlo vzniknout. Díky za podporu.
Re: pochvala a navrh
Taktez bych se primlouval za nejakou ukazku :). Jinak velice hezke clanky :)
Re: pochvala a navrh
Pěkný seriál, připojuji se s pochvalou.
Re: pochvala a navrh
Konečně mi do celé problematiky někdo vnesl trochu pořádku :). Seriál o praktické implementaci by mohl být hodně užitečný a mohl by mnohem konkrétněji popsat o co se jedná. Určitě do toho!
Nevýhoda pasivního view
Pasivní view má tu nevýhodu, že není tolik univerzální. Mohl by nastat problém při pokusu použít více view s jedním Presenterem.
Re: Nevýhoda pasivního view
Vztah View a Presenteru je většinou 1:1. Mohl byste uvést nějaký příklad, který máte na mysli, když mluvíte o potenciálním problému?
Re: Nevýhoda pasivního view
Člověku pod přezdívkou se tyká…
Jinak narazil jsem na to v seriálu o Nette, kde se pasivní Views používají – vizte můj komentář: http://zdrojak.root.cz/clanky/nette-framework-refactoring/nazory/3551/vlakno/#o3567
MVC a widgety
Abych k textu přidal další zmatek, doplním, že model MVC a widgety se vzájemně nevylučují. V jazyku Smalltalk najdete obojí a widgety jsou zde implementovány právě pomocí modelu MVC. To umožňuje například přizpůsobit vzhled celé aplikace systému, na kterém běží, aniž by se musel změnit jediný řádek kódu.
MVC totiž od začátku nebyl jen systém jak psát aplikace s GUI, ale kompletní architektura grafického rozhraní do posledního tlačítka a textu. Tvůrce grafické aplikace dokonce nemusí mít ani ponětí o nějakém MVC, protože vše, co musí udělat, je definovat modely.
Re: MVC a widgety
MVC a widgety se teoreticky nevylučují, ale v současnosti nevím o žádné technologii, která by takto fungovala. Pokud se navíc podíváte na historii MVP, zjistíte, že to byly právě pozdější (ale pro nás stále pravěké) verze Smalltalku, kde bylo MVP poprvé popsáno.
Re: MVC a widgety
Upřímně řečeno, když jsem si četl návrh MVC z roku 1979 (http://heim.ifi.uio.no/~trygver/2007/MVC_Originals.pdf), tak mě překvapilo, jak hodně je "widgetové". O první implementaci z roku (tuším 1980?) ani nemluvě.
Re: MVC a widgety
I já si dovolím upřímnou poznámku – dlouho jsem zvažoval, jestli zmínku o Smalltalku vůbec zařadit (čtení o detailech historického MVC patřilo mezi méně oblíbené okamžiky minulých týdnů :) Nakonec tam je, protože dle mého názoru pomáhá demonstrovat rozdíly mezi MVC a MVP, ale můj osobní zájem o přesné detaily fungování původního MVC stále není nejvyšší.
Borek stavitel aneb ...
dovedes si predstavit ze bys mel postavit dum? :) pokud bys to delal podobnym zbusobem jako premyslis o architekture v sw tak by me docela zajimalo jak by nakonec vypadal :))
Re: Borek stavitel aneb ...
YF: já si dovedu představit spoustu domů. Možná právě z toho důvodu by mě zajímalo, jak vypadá dům ve tvém podání, můžeš nám jej představit, rád se nechám poučit od někoho znalejšího. Takový ideální dům i s průběhem výstavby určitě nebude zajímat jen mě a budu rád za jiný pohled na, jak se zmiňuješ, architekturu, než která je prezentována v tomto seriálu. Díky (především za čas, který tomu věnuješ)
— J.
Re: Borek stavitel aneb ...
promin ale jen kratce – kez bych na tohle mel energii … (tak bych ji asi pouzil stejne na neco jinyho) :) nicmene muzu Te ujistit ze podobne domy hruzy za ktere se evidentne autor stavi a rad by jimy zaplnil cele ulice a ktere jsou dnes tak moderni (viz. polobuh Fowler) – me desi a proto moje reakce; na znalejsiho bych si tu opravdu nechtel hrat – jde tu pouze o akci a reakci
Re: Borek stavitel aneb ...
"Já bych si dovolil reagovat" … Jiří Paroubek
Ano, shazovat něčí práci a nepředvést nic lepšího, je dovednost hodná velikého respektu.
Re: Borek stavitel aneb ...
mno – nevim co je za praci prevykladat prevykladane po nekolikate uplne jinak a znova a jeste hur ale budiz – co se tyce kritiky – pokud napisu nekam neco – nemuzu se divit ze na to budou ostatni reagovat :) tim bych to ukoncil
Re: Borek stavitel aneb ...
Takové příspěvky bych rovnou mazal, kritika bez sebemenší argumentace není nic jiného něž urážka. A urážka pod rouškou internetové anonymity je dost ubohá (obecně ji zvládají i 14ti letí kluci co si tak léčí komplexy).
Re: Borek stavitel aneb ...
a co bys jeste vsechno udelal? :)
Re: Borek stavitel aneb ...
Děkuji všem za příspěvky, ale myslím, že se tohle vlákno dostalo již zcela mimo, čtenáře to nezajímá a já je proto ruším. Kontakt na autora článku je veřejný, v osobní diskusi můžete pokračovat soukromě.
Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil
Díky za velmi pěkné články. Měl by je číst úplně každý! Dovolil jsem si je částečně přeložit (či spíše volně na ně odkázat) do angličtiny. Na původní zdroj jsem přidal odkaz, tak doufám, že to nevadí.
Re: Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil
Vzhledem k tomu, že články nejsou publikovány pod CC, tak je samosebou na místě vyžádat si souhlas autora. Uvedení odkazu na zdroj by rovněž mělo být výraznější než pouhý link, ideálně v podobě „text vychází z článku na serveru Zdroják…“ A pokud jsou obrázky převzaté z našich článků, tak k nim uvést: „Source: Zdrojak.cz“ Pokud budou tyto předpoklady splněny, tak to redakci nevadí. :)
Re: Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil
Upravil jsem svůj text, aby byly odkazy na zdrojak.root.cz nepřehlédnutelné. Děkuji redakci i autorovi za povolení.
Re: Takle pěkně mi to ještě nikdo nevysvětlil
Přiznám se, že věcem okolo copyrightu moc nerozumím a lépe je s vámi vykomunikuje redakce, ale jako autora mě volné navázání na články těší a jsem rád, že se líbilo. Díky!