Komentáře k článku

Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid

Jednou z hlavních věcí vyžadovanou u informačních systémů, které jsou založené na práci s daty, je prezentování těchto dat vhodným a přehledným způsobem. Silverlight 2.0 poskytuje pro tuto oblast velice silný nástroj DataGrid. V tomto článku si ukážeme několik možností, jak DataGrid prakticky využít.

Zpět na článek

14 komentářů k článku Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid:

 1. Anonym

  RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
  Kterého inteligenta napadlo, že bude fajn vkládat zdrojové kódy ve formě obrázků? To je řešení, za které si zaslouží dekapitaci zvlášť nešikovným katem…

  1. Martin Hassman

   RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
   Zdrojové kódy v textové podobě jsou k nalezení v příloze.

   1. Anonym

    RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
    No dobře, to je jedině dobře, ale pořád to neospravedlňuje používání obrázků ve formě ukázek v článku (ke všemu téměř nečitelných – bez zvětšení). Není možnost si při čtení řádky označovat, není možné v tom hledat. Zkuste to udělat ve stejném stylu, jako je to na Programujte.

   2. Anonym

    RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
    Ba co hure, ty obrazky jsou v JPG a ne alespon v PNG, coz ukazuje na hrube diletantstvi toho, kdo screenshoty delal.

    Proste jakmile zabredneme do MS technologii, ukazuje se, ze jejich uzivatele nemaji zakladni pocitacovou gramotnost a aplikace zacinaji psat klikanim pruvodcu. Podle toho potom vypadaji vysledky, celkem dobra technologie je otresne zprasena implementatory a ve vysledku je MS ten, kdo ma nefunkcni reseni a na koho se nadava.

 2. Anonym

  Není kouře bez ohně
  … a ukazovat datagrid bez napojení na data je k ničemu. Tedy by mě jako začátečníka zajímalo, jak zobrazit data z db nebo obecně z externího zdroje.

  1. Jan JelínekAutor příspěvku

   Re: Není kouře bez ohně
   U této ukázky nešlo ani tak o napojení na DataGridu na db nebo xml zdroj. Přesto není tato věc zase tak obtížná. Jak zde již psal Štěpán Bechynský v podstatě to pracuje tak, že vytvoří webová služba, která si bude natahovat data ve formátu XML nebo JSON. Nad těmito daty si následně pracujete pomocí technologie LINQ.

   V podstatě se jedná o pseodo-přímé napojení na db, jelikož LINQ vám umožňu psát kód jako by jste se přímo dotazovali do db.

   Jinak tutoriál, na který jste se dotazoval naleznete přímo na stránkách Silverlightu : http://silverlight.net/learn/tutorials/sqldatagrid.aspx , kde Jesse Liberty popisuje jak zobrazit data z db právě do DataGridu.

   A pokud si počkáte, tak tomuto napojení bych se zde rád věnoval v jednom z příštích článků tady.

 3. none_

  RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
  Mam takovej rejpavej dotaz. Tesne pred Vanoci jsem do testovaciho provozu uvedl aplikaci, ktera mimo jine zobrazuje data take v datagridu. Pouzil jsem k tomu Adobe Flex http://www.adobe.com/products/flex/ a jeho komponentu DataGrid. A jak jsem zbezne prohlizel ty zdrojovy kody, tak mi prisly v podstate shodne. Az temer prekvapive shodne. Kombinace XML + .NET (mozna neceho jineho, neznam Silverlight…) tady a proti tomu kombinace XML + actionscriptu u Flexu. Na prvni pohled podobne jak vejce vejci… Obcas jsem mel pocit, ze by stacilo search+replace a tento zdrojovy kod by fungoval ve Flexu.

  A ted ten dotaz… Nevite nekdo, kdo od koho opisoval? A je nejaka vyhoda vyuzivat Silverlight oproti Flexu? (jednu mozna vim. Flex potrebuje flash player. Otazka do diskuze je, jestli je to bug nebo feature.) Umi tyto komponenty neco samy o sobe? (U Flexu se mi libilo, ze napr komponenta datagrid umi uz sama o sobe radit, presouvat sloupce a ma spoustu vyuzitelnych Event) Jak je to se skinovanim komponent? Musi se tvrde definovat napr pomoci css, aby to nejak vypadalo? (Flex uz v zakladu obsahuje par vymazlenych vzhledu + spousty tvorenych komunitou + moznost vlastniho stylovani cehokoliv jak pomoci definic, tak pomoci css.)

  Proste je to taky tak hezky vymazleny? (Na Flexu me fascinovala promakanost kazdy komponenty (napr this.password.restrict = "a-zA-Z0-9"; ktere omezi vkladatelne znaky do text input na tyto vyjmenovane))

  PS: Neberte tento komentar jako kritiku Silverlightu. Tuto technologii neznam, a tak me zajima porovnani. Nejlepsi by bylo kdyby odpovedel nekdo, kdo ma zkusenosti s obema technologiema.

  1. Jan JelínekAutor příspěvku

   RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
   To že se Vám zdají tyto dvě technologie (SL a Flex) podobné rozhodně není náhoda. Hlavní rozdíli mezi Silverlightem a Flexem se nanacházejí v syntaxi popisných jazyků pro GUI, ale v technologii řešení některých věcí.

   Teď kdo od koho opisoval. To je dobrá otázka. Je poměrně zřejmé, že MS se nechal v mnoha ohledech inspirovat. V podstatě vyzobal to nejlepší a slabé stránky vyřešil jinak. (tím ale nechci zase říct že to MS okopčil).

   Co se týče výhod a nevýhod, tak o tom se samozřejmě na rúzných fórech a podobně vedou rozsáhlé diskuse. V podstatě ani jedna technologie neumí nic co by ta druhá zvládala, jen je pravidlem, že některé věci zvládá jedna technologie lépe než ta druhá.

   U flexu jednou z nejdiskutovanějších nevýhod je jeho zapouzdření. Stejně jako Flash se totiž celá aplikace zapouzdří do souboru, který se následně přehrává ve FlashPlayeru. U SL tomu je podobně, jenže celá SL aplikace je přístupná z vnějšku (tudíž například čitelná pro prohlížeče, atd…). Nicméně při nynaložení menšího úsilí dokáže Flex toto také již smazat (sic kostrbatě, ale dokáže).

   Další výhoda SL je v tom, že za ním stojí celý .NET. Což umožňuje vývojáři si zvolit hned z několika jazyků pro tvorbu logiky. Toto byl také důvod pro mě proč jsem šel cestou SL.

   Obrovskou nevýhodou SL je jeho krátké trvání a užší uživatelská základna. Pokud si projdete základy narazíte na velký problém. Je zde velký nedostatek ukázek rozsáhlých řešení. Takže kolikrát jste v tom trochcu sami.

   Poslední – co se týče vymakanosti rozných komponent ve FLexu či SL, jsou na tom velice podobně. Jak již jsem psal ve svém článku o DataGridu, tak aniž by jste museli cokoli nastavovat, tak DataGrid umožňuje měnit pořadí sloupců a radit podle jednotlivých sloupců.

   Co se týče stylů – Silverlight Toolkit nabízí komponentu pro skinování vašich aplikací. Tím se budu zabývat v jednom z příštích článků. Dále je samozřejmě možnost si jakoukoli komponentu nastylovat sám.

   1. none_

    RE: Praktické užití Silverlight 2.0: DataGrid
    njn toho jsem si nevsiml. flashplayer mam 9.0.124 a vsechno bezi jak ma, tak to vypada, ze minimalne cestinu jiz vyresili.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=2899