Komentáře k článku

Open Graph a jeho nasazení

Open Graph je protokol, který umožňuje z obyčejných stránek udělat bohaté objekty v sociálním grafu. Open Graph obohacuje stránku o meta informace, které vyjadřují její postavení v sociálním grafu. Jde tedy o další krok k bájnému sémantickému webu.

Zpět na článek

23 komentářů k článku Open Graph a jeho nasazení:

 1. martinsousek

  Velký bratr čeká - implementujte!

  Open Graph je pěkný, ale tak nějak netuším (a se mnou mnoho dalších lidí), co je na něm to „open“. Což by se snad aspoň na rootu řešit mohlo!
  Ve skutečnosti to je jen cesta k velkému bratru. Jediný subjekt dostává cenné informace a má nad nimi plnou kontrolu. Dokonce ani samotný web, který tohle zaimplementuje, nemá k těmto informacím lehký přístup.
  Kdyby vznikl dnes web, tak by všechno leželo na clusteru jedné firmy a ta by rozhodovala o všem. Přijde vám to absurdní? Tak jim na ten „open graph“ neskočte a na své stránky to nedávejte!

  1. Aleš Roubíček

   Re: Velký bratr čeká - implementujte!

   Otevřený je v tom, že ta data právě nejsou v clusteru jedné firmy, ale každý poskytovatel obsahu je má u sebe. Zároveň se každý do grafu může a nemusí přidat, to už záleží na něm. BTW Zdroják není až zas tak moc Root ;)

  2. pas

   Re: Velký bratr čeká - implementujte!

   „Jediný subjekt“ to snad být nemusí – ty informace může využívat i kterýkoliv jiný velký nebo malý bratr, nebo ne?

  3. Murdej

   Re: Velký bratr čeká - implementujte!

   No když ten velký bratr „pošle“ třeba do hospody kterou tím propaguji víc lidí tak proč mu o tom „neříct“.
   Beru to jako další možnost propagace.

 2. Mikuláš Dítě

  Doctype

  Zkoušel jsem Open Graph i při hezkého doctypu z html5 a všechny informace si facebook najde dobře. Téměř jistě budou fungovat i doctypy strict a dalších.

  1. Aleš Roubíček

   Re: Doctype

   On ty data Facebook najde, protože jeho implementace parseru DOCTYPE neřeší. Dokument pak ale není formálně platný.

   1. suk

    Re: og:type

    mal som vyplnene og:title, og:site_name, og:image, og:description
    LB fungoval no po pridani og:type LB vyhlasi error ale nepise kod chyby ani nic podobne tak som bol trosku prekvapeny

 3. janhorna

  Doplneni

  No ono s tim open ci ne-open je to hodne dlouhou diskusi. Zcela urcite nelze oznacit Graph API za 100% otevrene. Hezka sbirka linku na toto tema je napr. v clanku R. Scoble na http://scobleizer.com/2010/04/22/facebook-ambition/, nema cenu to zde opakovat.
  Jinak pokud nekoho zajimava vice vizualni navod (= vcetne screenshotu), jak implementovat „Like“, tak jsem psal nedavno http://www.hosting.cz/2010/04/libi-se-vam-tlacitko-like-od-facebooku-dejte-si-ho-na-stranky/.

   1. janhorna

    Re: Doplneni

    Diky za upozorneni, jsem uz trochu pre-Facebookovanej :) Pochopitelne jsem chtel napsat nebo jsem aspon mel na mysli Open Graph v souvislosti s implementaci tlacitka Like a souvisejicich metadat, o tom je take muj clanek, ktery odkazuji a ktery doplnuje minimalne screenshoty Vas text.

    1. Aleš Roubíček

     Re: Doplneni

     Můj článek popisuje protokol Open Graph, váš nasazení tlačítka Like (jednoho ze social plug-inů), kde se jeho funkčnost dá pomocí protokolu Open Graph značně obohatit. :) Díky za doplnění, ikdyž je to trochu k jinému tématu. :)

 4. Michal Blaha

  Dik a HTML5

  Alesi, gratuluji k dobremu clanku dik za pripomenuti chybejiciho type u OnTheRoad.To.
  Prvni dva dny po spusteni v tom mel FB slusnej hokej a specialne u typu nebylo jasne, co nejlepe pouzit. Ted uz to jasne je.
  Co se HTML5 tyka, Facebook dlabe na kontrolu doctype a jmenych prostoru, takze s HTML5 problem neni.

  1. Aleš Roubíček

   Re: Dik a HTML5

   Díky. Já vím, typ article snad přibyl dokonce o týden později. Ale ten stejně dnes moc nemá vliv na zařazení, narozdíl třeba od filmů nebo hudby. :)
   Moje poznámka k HTML5 vychází z dokumentu http://dev.w3.org/html5/rdfa/rdfa-module.html, je to problém hlavně s xmlns prefixem a neznámým atributem property. HTML5 navíc zavádí microdata, která toto mohou řešit, ale jiným způsobem.

 5. Jan Sládek

  Další neviditelné atributy?

  Pěkný článek, dobře a jasně vystihuje jak implementace funguje. Díky za něj. Jen rel=„canonical“ není Mikroformát, ale vymyšlenost Google.
  Ale stejně se mi implementace OGP moc nelíbí. Uvažoval jste někdo nad tím, zda dávat další data do hlavičky je dobrý nápad? Co já si pamatuji, tak naposledy se neviditelné věci pořádně zneužívaly (keywords, description). Osobně doufám, že se brzy přesuneme do doby, kdy si OGP bude tahat data přímo ze stránky, která budou označena pomocí RDFa. Mít volnost použít Microdata či Mikroformáty by bylo krásné, ale zatím asi bláhové.
  Mimochodem asi nikdo nesledujete mailing list vývoje OGP, že byste věděli, proč je povinný obrázek? Znám Facebook a vím, jak jej použije, ale přeci jen mi přijde, že by se mohl obejít bez něj a nenutit jej autory generovat. Tedy udělat z něj volitelný atribut. Ale to jen tak uvažuji. ;)

 6. Imrich

  Re: Open Graph a jeho nasazení

  k tlačítku „páči sa mi to“ mali pridať aj tlačítko „je to na piču“ a palec dole takto je to FB hodnotenie moc neobjektívne.

  1. pas

   Re: Open Graph a jeho nasazení

   Však to také nemá sloužit jako hodnocení. Kdyby mělo, tak by udělali hvězdičky. To by jim pak ovšem strhalo servery. „Líbí se mi“ jim to tolik nestrhá (zvláště v Česku :)).

  2. none_

   Re: Open Graph a jeho nasazení

   Myslím si, že je to přesně takhle udělané schválně. Když by tam byl i palec dolů, tak by se mohly objevit články, které by měly hodně negativní hodnocení a to přece nikdo nechce.
   Představte si např. zmíněný iDnes. Tam se 100% objevují i články, které by měly záporné hodnocení. Takhle na to ale klikne jen někdo, komu se to opravdu libí a o ty, kterým se to nelíbí, nikdo nestojí.:)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3235