Novinky od Adobe pro mobilní zařízení

Mobilní aplikace zažívají neobyčejný růst. S nástupem nových zařízení, která jsou zcela běžně připojená na internet, se stává tento segment trhu zajímavý také pro webové vývojáře, a samosebou i pro firmy, které vyvíjejí webové technologie. Společnost Adobe, která vyvíjí Flash, představila minulý týden své příspěvky v této oblasti.

Adobe má ve svém portfoliu široké spektrum nástrojů pro tvůrce webů – od dobře známých grafických nástrojů přes programy pro tvorbu stránek až po (trpěný, zatracovaný, nenáviděný či oblíbený) Flash, Flex a AIR. Jak tyto technologie hodlá skloubit s mobilními zařízeními, zaznělo minulý týden v Barceloně v rámci Mobile World Congress.

AIR aplikace pro mobily

Hlavní novinkou Adobe na Mobile World Congressu byl Adobe AIR pro Android – aneb možnost tvorby standalone aplikací, které následně můžete prodávat např. přes Android Market. (Nicméně není to povinností.) I na Androidu můžete volně instalovat různé aplikace, stejně jako na desktopu. Nejste na nikoho vázáni ani nikým kontrolováni. Pokud AIR nemáte předinstalovaný, stáhne se a nainstaluje při prvním spuštění AIRové aplikace. AIR pro Android by měl být k dispozici v druhé polovině roku 2010. Adobe s Googlem spolupracuje v rámci Open Screen Projectu a optimalizuje Flash a AIR pro co nejvyšší výkon. Výrobci HW mají s Androidem plány nejenom v oblasti telefonů, ale i tabletů – AIR aplikace pro Android pak samozřejmě beží i na těchto tabletech.

Mobilní Flash Player 10.1

Nová verze Flash Playeru má výrazně menší nároky na paměť a CPU a je optimalizovaná pro běh na mobilních zařízeních (viz článek na Zdrojáku o Flash Playeru 10.1). V případě paměti až 2× menší. Na MWC byl představen pro Google Nexus One, Palm Pre, Motorola Droid, Windows, Linux a Mac. Další zařízení se chystají v brzké době. K dispozici pro koncové uživatele by měl být v první polovině roku 2010. Pokud chcete vidět, jak běží na zmíněných zařízeních, můžete se podívat na tato videa

Adobe MWC
Farmville na tabletu s ARM-based nVidia Tegra chipem

Spolupráce s nVidia

Adobe v rámci Open Screen Projectu pracuje i na optimalizaci Flash Playeru a AIRu pro tablety. Společnost nVidia na MWC předvádí tablety bežící na čipsetu nVidia Tegra, založeném na architektuře ARM.

Adobe MWC

Spolupráce s BlackBerry

V rámci MWC proběhla i keynote o spolupráci Adobe a RIM (Research In Motion) – tvůrce komunikátorů BlackBerry. Adobe uvede v budoucí verzi Creative Suite přímou podporu pro tvorbu obsahu na BlackBerry. Jedná se např. o export z Illustratoru, testování v rámci Device Central, tvorbu HTML obsahu v Dreamweaveru, a také podporu pro Flash. BlackBerry bude mít nejenom plnohodnotný Flash Player, ale i Adobe AIR pro standalone aplikace, podobně jako výše zmíněný Android, které budou jejich tvůrci moci prodávat. Více v článku Flash Player 10.1 and AIR coming to Blackberry devices.

Adobe MWC

Contextual Apps

Kontextové aplikace jsou aplikace, které mají různé varianty vzhledu pro různá specifická zařízení. Typicky PC, mobil, set-top-box či herní konzole. Příkladem kontextové aplikace může být New York Times Reader, bežící na Google Nexus One v prohlížeči (FP10.1), jako Flash for Digital Home na set-top-boxu od Intelu a jako AIR aplikace na desktopu. Aplikace je mezi zařízeními synchronizovaná, můžete si vytvářet např. playlist v AIRové aplikaci, a následně jej spouštět na TV.

Adobe MWC

Packager for iPhone

Na Adobe MAX 2009 byla představena možnost zkompilovat Flash do nativního bytecodu, který běží na iPhone. Můžete tak vytvořit např. hru, která poběží s GPU akcelerací pomocí OpenGL ES, i na tomto zařízení od Applu. Aplikace jsou distribuovány standardně přes AppStore. V tuto chvíli si už můžete pro iPhone stáhnout aplikace vytvořené v budoucí verzi Flash Pro

Optimalizace flashového obsahu pro mobilní zařízení

Adobe si je, podle všeho, vědomo, že obsah pro mobilní zařízení je nutno optimalizovat. Thibault Imbert vydal oficiální whitepaper o optimalizaci Flashe pro běh na mobilních zařízeních. Pro vývojáře, kteří počítají s vývojem ve Flashi na mobilní zařízení, je to rozhodně doporučené čtení.

Tip: Výkon Flash Playeru na počítačích s Mac OS X

Pokud máte Maca a chcete, aby vám Flash Player bežel rychleji, zkuste už dnes betaverzi Flash Playeru 10.1. Podle slov zástupců Adobe zásadně vylepšuje a zrychluje běh Flashe. V kombinaci s posledním nightly buildem WebKitu podporuje běh pomocí Core Animation a jeho nároky na CPU jsou poloviční. 

Závěr

V poslední době se hodně diskutuje o budoucnosti Flashe v souvislosti s nástupem HTML5. Často padají slova o tom, že jde o jakýsi souboj mezi uzavřeným Flashem a otevřeným HTML5. Podle časopisu Wired šéf Apple Steve Jobs nedávno řekl, že „Adobe je líné, Flash má chyby a budoucnost internetu bude stejně založena na HTML5.“ Kevin Lynch, CTO Adobe, na to reagoval s tím, že Adobe dlouhodobě podporuje HTML (produkty jako Dreamweaver či Fireworks potvrzují jeho slova; nemalá část webdesignérů používá právě nástroje od Adobe). Podle Lynche „pokud by HTML mohlo spolehlivě nahradit Flash, ušetřilo by to Adobe spoustu práce.

Zatím je nástup HTML5 pomalý a Flash tak zůstává i přes své zjevné nevýhody jedinou opravdu crossplatformní technologií. Adobe zjevně hodlá tento trend udržet, a oznámený vstup na mobilní zařízení je jen logickým krokem.

Foto: Tom Krcha

Komentáře: 27

Přehled komentářů

peter chcel by som mat vieru ako Tom Krcha
pas2007 Re: chcel by som mat vieru ako Tom Krcha
PP Re: chcel by som mat vieru ako Tom Krcha
pr.rybar Re: chcel by som mat vieru ako Tom Krcha
pas2007 Re: chcel by som mat vieru ako Tom Krcha
pas2007 AVM 1
Tom Krcha Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Tom Krcha Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Borek Bernard Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Borek Bernard Re: AVM 1
Tom Krcha Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Borek Bernard Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Borek Bernard Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
pr.rybar Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Tom Krcha Re: AVM 1
pr.rybar Re: AVM 1
pas2007 Re: AVM 1
Tom Krcha Video: Jak vypada beh FP10.1 na Androidu (unofficial)
Borek Bernard Současná zařízení
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3172