19 komentářů k článku Martin Malý: Osmibity nemizí, podívejte se do MP3 přehrávačů:

 1. Martin

  Arduino
  V Arduinu není 16 bitový procesor, ale 8 bitový. Atmel totiž dělá pouze 8 bitové a pár 32 bitových jednočipů řady AVR. Jediné, co je v procesoru 16 bitové, je čítač (counter).

 2. Tomáš Smutný

  Díky za bráchu
  Jsem bratr, dvojče Eduarda Smutného, který mi bohužel před 20 lety zemřel. Děkuji že jsi vzpoměl.

  1. adent

   Re: Díky za bráchu
   Dobrý den, zprávu o smrti Vašeho bratra jsem zachytil, je mi to líto, byl pro mne opravdu tím, kdo mne postrčil k počítačům. Ale já si pamatuju i Vás, Vy jste psal pro JPR MikroBASIC, že? Právě teď o víkendu budu rozcházet emulátor JPR-1, tak jestli se podaří, dám vědět.

 3. J-dro

  ZX Spectrum - NMI
  Pěkný rozhovor, díky, tu práci tedy obdivuji :)

  Jestli si to dobře pamatuju, tak ladění běžícího programu by bylo možné na ZX Spectru vyvolat pomocí NMI? Což se tuším dalo řešit připojením tlačítka na sběrnici (tuším pravda jen mlhavě), nebo to bylo složitější?

  Podmínkou by bylo, že debugger by musel být v paměti spolu s programem a po vyvolání nemaskovatelného přerušení by CPU přeskočil na adresu debuggeru. Ještě mám pocit, že tabulky pro adresaci obsluhy NMI byly poněkud zběsilé – alespoň, co se týkalo Didaktiku M, na který se mi práší už cca 20let, co jsem ho nepustil…:) Zběhnul jsem holt k silnějším strojům…:)

  1. adent

   Re: ZX Spectrum - NMI
   V originálním Spectru byla v ROMce chyba, která způsobila, že NMI buď nedělal nic, nebo RESET. Určitě by šlo připravit upravenou ROMku, která by obsahovala debugger, spouštěný NMI (a možná taková i existovala, já o ní nevím, v oblasti alternativních ROMek nejsem moc znalý, znám jen pár, co rozšiřovaly BASIC a editaci).

   S těmi tabulkami – to si asi pletete NMI a přerušení v interrupt modu 2 (IM 2), tam se používaly tabulky, aby si člověk mohl obsloužit přerušení ve vlastní režii.

   1. J-dro

    Re: ZX Spectrum - NMI
    Díky za upřesnění – pravda, popletl jsem si to s IM2… 20 let je 20 let…:) Zajímavé, o této chybě jsem nevěděl, sám jsem nikdy NMI v reálu nezkusil použít – s přerušeními obecně jsem experimentoval jen krátce…:)

    Co jsem k tomu našel, je toto: „Adresa obslužné rutiny NMI (výkonné) musí být uložena v systémové proměnné na adresách 23728 a 23729 (5CB0H a 5CB1H).“ (http://zxmagazin.80.cz/2000_06_01_archive.html) Takže se správnou ROM by to mělo být poměrně jednoduché? :) A navíc obsluha NMI + debugger by klidně mohl být i v RAM – což by ale fungovalo pouze s programy, kde bychom měli jistotu, že nějaká (a dostatečně velká) oblast paměti bude volná.

    Opět trochu vařím z vody, ale mám pocit, že disketová mechanika D40 používala k uložení snapshotu RAM na disketu právě NMI – kamarád měl D40 u svého Didaktiku Gama – takže minimálně v této konkrétní ROMce asi ta chyba už nebyla (zdá se, že se nepletu, podle informací z http://ci5.speccy.cz/docs/d40d80/)

    1. adent

     Re: ZX Spectrum - NMI
     Ten popis je v pořádku, to ano, ale funguje to s ROM, co má opravenou chybu. Debugger může být klidně v RAM, ale ani tak nezaručí to, co zvládne emulátor – opravdu zastavit procesor, přitom ukázat stav jeho registrů, a pak třeba krokovat. (Samozřejmě, emulátor má zase spoustu jiných nevýhod.)

     Disketová mechanika D40 (a další podobná zařízení, jako třeba ZXIF1 nebo Betadisk) měla svou vlastní ROMku, která se v nějakém konkrétním případě, když procesor prošel určitou adresou, přimapovala místo té původní. U D40 to bylo (a teď já lovím z paměti) právě na adresách 8 (obsluha chyby) a 0066h (NMI). To nebyla „opravená ROM“, to byla „úplně navíc ROM“ a byly v ní uloženy právě rutiny pro obsluhu diskety, pro načítání a zapisování, pro rozšíření těch BASICových příkazů…

 4. EC1045.01

  JPR verzus SAPI
  Omluvte mou cestinu
  Nazev SAPI (Sistem Automatickeho Porizovani Informaci) vznikl az v dobe vyjovoje JPR-1 (v te dobe jiz ekzitovalo nekolik minipocitacu s nazvem JPR a to JPR-12, JPR-12R, JPR-80, …) do te doby procesorova deska a vlastni pocitac meli stejny nazev tj. JPR-xx (systemy byli vice deskove). Po zavedeni nazvu SAPI-xx doslo formalne i k prejmenovani vsech stavajicich minipocitacu JPR-xx na SAPI-xx a nazev JPR (Jednotka Programoveho Rizeni) bila ponechana jen procesorove desce. takze:
  JPR-1 = SAPI-1 (8bit 8080A pozdeji Z80, mam pocit ze JPR-1 jako pocitac se nikdy oficiane neprodavalo)
  JPR-12 = SAPI-12 (12bit na TTL)
  JPR-12R = SAPI-12R (16bit na TTL rozsirena verze SAPI-12 klicka jak obejit omezeni RVHP pro CSR kdy mohla delat pouze minipocitace do 12bit, SSR do 16bit)
  JPR-80 = SAPI=80 (8bit na 8080A)

  jinak hezky clanek

  pokut nekkoho zajima „zelezo“ starych CS minipocitacu zde http://www.sapi.cz a zde konkretne SAPI-1 http://www.sapi.cz/sapi/sapi.php

  1. adent

   Re: JPR verzus SAPI
   Ano, je to tak, díky za doplnění. Jenom dodám, že JPR-1 s procesorem Z80 bylo označováno jako JPR-1Z. Mimochodem, zrovna dneska odpoledne jsem udělal první verzi emulátoru SAPI-1 (v sestavě JPR-1, AND-1, ANK-1, REM-1 a DSM-1) a Vám patří velký dík za materiály na Vašich stránkách, jinak bych ručně přepisoval MIKRO BASIC EPROM ještě teď :) Ten emulátor je k dispozici na http://www.asm80.com/jpr.html – ale jak říkám: je to alfaverze, není tam zrcadlení paměti ani další věci.

 5. jirka

  SHARP
  Zdravím Martine.Ohledně 8bitových počítačů existovala též skupina nadšencú okolo počítače Sharp MZ 800 a jeho verzí. Vzniklo několik klubů jeden z nich byl v Brně a ještě nedávno se počítačem zabývali- http://mz-800.xf.cz/mz2vga.htm.
  Prodával se v Tuzexu a proti Commodoru,PMD a Spectru byl neskutečně rychlý.Nechtěl byste se podívat i na tento přístroj. Někde ho mám uložený i s orig.tiskárnou. Mám k němu i spoustu technické literatury v češtině. Uživatelský Manuál je anglický

  1. adent

   Re: SHARP
   Zdravím Vás, Jirko. O počítačích Sharp MZ 800 vím poměrně málo. V 80. letech tu nějaké byly, ale v časopisech o nich moc informací nevycházelo, takže člověk byl odkázán asi hlavně na kluby a komunitu. Vím, že jsem tehdy jednou na vlastní oči viděl MZ821 a zdál se mi neskutečně „dospělý“ (proti tomu Spectru): mělo to zabudovanou kazetovou mechaniku, tříkanálový zvuk, skvělou klávesnici… Hrozně jsem po něm tehdy toužil. Pamatuju se, že se občas světy Sharpa a Specter překryly a že snad nějací nadšenci portovali programy tam a zpátky, ale víc o tom nevím.

   Ostatně podobných počítačů bylo víc. Pár lidí mělo Sord m5, někdo prý měl i MSX (kompatibilní), občas člověk potkal Amstrad CPC… Všechno nádherné stroje, a na všechny bych se chtěl podívat, samozřejmě! :)

 6. jirka

  sharp
  Ano ano.Spoustu programů tehdejší nadšenci upravovali ze Spectra na Sharpa a bylo jich relativně málo,jelikož byly k sehnání přes Tuzex.Jednou se objevily i v jedné Elektře,kde múj známý a neobyčejně schopný vedoucí,je prodával za 7800kč.Vidím,že jste se o Sharpy opravdu zajímal.Tříkanál ve zvuku na úrovni tehdejších syntezátorů z něho dělal i zvukový nástroj. V programu VOICE uměl mluvit. Na povel kreslení náhodných různobarevných čtverců-tuším příkaz Randomize- se obrazovka málem rozsypala rychlostí vykreslování.Kamarád,který si z Rakouska dovezl Commodora málem oněměl a ihned ho chtěl koupit. Jeho přístroj kreslil 1 štvereček asi za vteřinu. Jedna verze Sharpa měla místo té kazetové mechaniky něco jako FDD.Sharp byla vždy dobrá firma a tehdy vyráběla i kvalitní kakulačky.Pídili jsme se tehdy po dalších informacích a zjistili jsme,že se úspěšně prodával MZ80 a další MZ 700,ale řada MZ 820,21,23 která předchozí modely měla zdokonalit a nahradit se již na trhu neujala.Údajně je měl čs zahraniční obchod nakoupit v době,kdy už se nabízelo ATARI, za 50 dolarů.To bylo tehdy1000 kč.V tobě nástupu drahých počítačů s 20 MHz procesorem je dokoce vykupovala komerční banka,za původní cenu.To jsem zaváhal.No konec plkání.Kdybyste o tu MZ821 měl zájem mám ho doma. Nechtělo se mi ho vyhodit.Asi před 10ti lety jsem ho poutěl a naběhl. Dnes již nemám televizi Miniteslu,na které jsem to sledoval.Mám nejen schema ,ale i softwarovou dokumetaci.Tehdy to bylo nesehnatelné.Na silvestra jsem šel do důchodu a již se tím nebudu zabývat. Jsem na mailu-pan.tech@seznam.cz

 7. covex

  JS emulator
  Nevim nevim.. to co me na modernich PC stve, je pomalost. A spusteni stranky s IDE i emulatorem moje PC naprosto umrtvilo, firefox jsem zabil kdyz si vzal 1.5GB RAMky a stale to rostlo. Co na to rict…pocin zajimavym, ale naprosto proti myslence 8mi bitu.

  1. adent

   Re: JS emulator
   Mohu znát verzi Firefoxu? Protože v tom, co mám k dispozici já, si to „v plné palbě“ řekne o 250MB. Nepochybuju o tom, že tam někde může být chyba, která u starého FF vede k memory leakům, na druhou stranu si vzpomínám, že jsem FF přestal používat nějak v té době, kdy si náhodně na různých stránkách začal brát veškerou dostupnou RAMku.

 8. 1cestovni

  úžasný rozhovor, zavzpomínal jsem si na PMDčko, programování jsem nerozuměl, ale hry jsem na tom hrál :) To autíčko mě bavilo :)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=10922