Konec webu 2.0 prostřednictvím tabletu?

Obrovský úspěch „osobních počítačů bez klávesnice“, dotykových zařízení, tabletů či dotykových smartfonů, bude mít vliv na celý internet, tu „webovou“ část nevyjímaje. Co se může změnit a co se změní? Jak se promění pohled lidí na internet a web, a je tato proměna příčinou, nebo důsledkem popularity tabletů?

Pamatuji se na nástup Webu Dvanula. Vlna, která přišla před několika lety, přinesla změnu našeho pohledu na web. Pro vývojáře přinesla například API a mashupy, pro webdesignéry obsesi pastelovými barvami a oblými tvary (která po čase naštěstí pominula a trend ji adoptoval v „rozumné míře“) a pro mediální analytiky a sociology materiál do snů o demokratizaci tvorby obsahu a o občanské žurnalistice.

Kdo vám dal právo psát?

U „starého webu“ bylo zapotřebí překonat poměrně vysokou technologickou bariéru, takže publikovat nemohl „úplně každý“. Tedy nikoli doslova – o tom, kdo bude publikovat, nerozhodovala žádná komise nebo úřad, k publikování bylo „jen“ potřeba mít technologické znalosti a investovat do připojení, serveru apod.

V této souvislosti si vzpomínám na rozhořčený mail od jednoho čtenáře, v němž se ptal: „Kdo vám dal právo publikovat na internetu? Kdo rozhodl o tom, že vy můžete publikovat a jiní ne?“ Chtěl jsem mu odpovědět, že FÚTI – Federální úřad pro tisk a informace, ale nebyl jsem si jist, zda by žert byl pochopen.

Pokrok technologií nakonec vedl k tomu, že potřeba technologických znalostí byla stále menší a publikovat mohl opravdu každý (kdo měl připojení, samozřejmě). Komentáře na stránkách byly postupně považovány za příjemnou vymoženost, pak za samozřejmost, dnes za povinnost provozovatele webu. Ruku v ruce šlo personální publikování, podporované nízkoprahovými redakčními systémy pro blogování… To byla zlatá éra Webu 2.0: všichni mohou dát najevo svůj názor a sdělit světu své myšlenky, aniž by nějaké museli mít. Ne, to není samoúčelná jedovatá poznámka – potvrdil to Twitter a Facebook.

Twitter s Facebookem demaskují předpoklad, že lidé chtějí tvořit vlastní obsah: nechtějí, nemají tu potřebu. Takovou touhu má jen určité malé procento populace. Ilustruje to explozivní nárůst blogů coby možnosti sebevyjádření tvorbou textového obsahu, a následné opadnutí zájmu a přesun k nástrojům, které umožňují „sebevyjádření bez vytváření obsahu“ (bez nutnosti psát souvislé slohové útvary, natáčet podcasty či videocasty…)

Míry: 90–9–1

Princip 90–9–1 vyjadřuje poměr počtu lidí, kteří informace konzumují (90), těch kteří se podílejí na jejich úpravách (9) a těch, kteří je tvoří (1).

Každý, kdo kdy pracoval s tabletem či podobným zařízením bez klávesnice, asi potvrdí, že je to ideální nástroj pro konzumaci obsahu, informací, médií… a ovládání dotykem je pro takové použití dostatečné. Psát text je sice možné, ale asi ani největší fanoušek virtuálních klávesnic by si nedovedl představit, jak na dotykovém displeji píše denně deset normostran textu. Ovšem to nevadí! 90 procent populace stejně nemá potřebu vytvářet (textový) obsah, a své sebevyjádření realizují jednodušeji, způsobem, který je dostupný i bez klávesnice. Zbývajících 10 procent si pro psaní sedne k počítači, a na tabletu ocení jiné vlastnosti, např. mobilitu.

Z tohoto úhlu se doznívající éra „Webu dvanula“, založená na víře v tvorbu obsahu uživateli, jeví jako „z nouze ctnost“, jako přechodné období abnormality, kdy bylo k sebevyjádření nutné tvořit obsah, jako období,  kdy bylo „normální“ rozložení 90–9–1 deformované technologickou nevyzrálostí. Nástup Twitteru a Facebooku, „lajkování“, „statusování“ a další „bezobsažné vyjadřování“ vlastně znamená návrat k normálnímu stavu.

Tablet připomíná způsobem použití víc televizi než počítač: zapnu to, zkonzumuju obsah, jaký si vyberu, vypnu to. V tom je příčina obrovského úspěchu těchto zařízení – jsou jednoduchá na používání, nenáročná, intuitivní – a nepřipomínají počítače!

Důsledky pro webdesign

Až donedávna se mohl webdesignér téměř spolehnout na to, že uživatel bude mít klávesnici, že bude mít myš, že dokáže kliknout na ikonu 16×16… Pravidla přístupnosti pro „jiná“ zařízení byla pro mnohé tvůrce spíš raritní a okrajovou záležitostí: „to jsou promile lidí, všichni mají klávesnici, myš, monitor 1024 a větší, Flash, zapnutý JavaScript, …“ Právě jsme svědky konce tohoto klidného období.

„Nový web“ bude muset být nejen „dotykový“ a „flexibilní“, ale hlavně bude muset počítat s tím, že uživatelé, co nemají ani myš, ani klávesnici, nejsou raritou, ale naopak (mlčenlivou) masou, co o úspěchu webu bude hlasovat nohama (respektive „prstama“).

Můžeme s trendem nesouhlasit, můžeme se mu bránit, můžeme prohlásit, že tvoříme „weby pro náročné uživatele“, co si rádi kliknou a pro klávesnici sáhnou… Je ale potřeba počítat s tím, že se tak připravíme o velké množství potenciálních návštěvníků. Dokonce i z řad těch náročnějších.

Per aspera ad astra

Na druhou stranu přinesou taková zařízení nejen změnu a omezení, ale i nové možnosti – co třeba „captcha“ pomocí pohybu prstu po displeji podle předkresleného vzoru? Nebo „heslo-gesto“? Možná nakonec přijdou i úplně nové způsoby zadávání textu, ne „údery prstu“, ale tažením, kombinací více dotyků, rozpoznáváním hlasu…

Úmyslně jsem zatím nezmínil jiný obsah než textový – video, zvuk, obraz. K jeho vytváření nepotřebujete v zásadě klávesnici ani myš. Pokud nečekáte profesionální výsledky, pokud vám stačí jen zachytit, co zrovna děláte, lehce sestříhat či přidat jednoduchý efekt a „pustit to do éteru“, je mobil či tablet ideální. Tam se problém se „smrtí klávesnice“ moc neprojeví.

Problém zjistíte ve chvíli, kdy si otevřete webový redakční systém, založený na nějakém moderním WYSIWYG editoru. Zjistíte, že na většině tabletů a mobilních zařízení je takový systém nepoužitelný, protože ContentEditable je pro ně ContentNotEdi­table (odkázaný článek se věnuje celé problematice „smrti klávesnice a myši“ v kontextu webového mainstreamu).

Velmi trefně situaci glosují Jojin a HedgeHog ve svém stripu. Ironicky by se chtělo dodat, že marketingoví specialisté si touch screen tablety nakoupili jako první, ale zatím ještě nezjistili, že se na nich obsah vytvářet nedá!

A co programátoři, mají si s čím hrát?

Zajímavý dopad bude mít popularita „bezklávesnicových“ zařízení na programátorský dorost. Mnoho dnešních programátorů vyrůstalo v době, kdy „domácí počítač“ byl bez alespoň základní znalosti programování „poloviční“ a kdy bylo programování tak přirozené. Generace, která vyroste s tablety, už nebude tímhle uvažováním „co uživatel, to (vlastně) programátor“ zatížená (domyšlení vlivu na open source kulturu nechám na p.t. čtenáři).

Tenhle aspekt navíc posiluje současný postoj nejsilnějšího hráče na trhu, společnosti Apple, k podobnému „programátorskému kutilství“, jak upozorňuje článek v magazínu Wired: „Snaha Apple kriminalizovat jailbreak a podobné aktivity je zklamáním. Nejlepší programátoři se často učili právě na tom, že obcházeli pravidla a upravovali zařízení…“ Příkladem je třeba Alex Payne, vývojář Twitteru, který říká: „Kdybych měl jako dítě iPad místo počítače, nebyl bych dneska programátor!

Mark Pilgrim, známý i u nás jako autor několika knih o programování a webdesignu, ilustruje tuto proměnu postoje u Apple připomínkou doby, kdy osobní počítač téhož výrobce byl opravdu „osobní“ a nakloněný kutilům: „Mohl jsem na svém počítači udělat cokoli, stačilo jen napsat správná slova ve správném pořadí, zadat RUN, a ono to, kurva, běželo! Ten počítač byl Apple ][e“.

Dominance tabletů od Apple tak pravděpodobně poznamená ono „programátorské podhoubí“, atmosféru, kdy dítě zapne počítač a nestačí mu už jen nahrát program, ale chce samo určit, co se má stát. Podle Briana Chena, autora odkazovaného článku z Wired, je to trošku paradoxní v situaci, kdy budujeme „digitální ekonomiku“, která bude vyžadovat velké množství zkušených programátorů.Pokud Jobs myslí vážně tvrzení o tom, že iPad není hračka, ale nástroj pro tvorbu,“ uzavírá Chen, „měl by Apple vydat nástroj pro programátory, a v ceně by měla být zahrnutá licence na nějaký programátorský nástroj pro děti.“ (naráží tím i na zamítnutí dětského programovacího jazyka Scratch coby aplikace pro iPad – přičemž ten by byl naprosto perfektní pro dotykové zařízení, viz článek o podobných jazycích na Lupě).

Podle předpovědi analytiků společnosti Gartner ale dominance iOS během dvou let nebude tak výrazná, vzroste naopak počet zařízení především s Androidem, který je ke kutilům o něco vstřícnější. A především je pravděpodobné, že budou běžné „programátorské sety“, které budou k tabletu nabízet externí klávesnici a myš, Deluxe verze pak i miniledničku na jedno plechovkové pivo.

Končí uživatelsky generovaný obsah?

Web 2.0 ve smyslu uživatelsky tvořeného obsahu coby možného směru vývoje je asi minulostí, minimálně v oblasti psaného textu. Dotyková zařízení přišla ruku v ruce s odklonem od tohoto trendu. Do budoucna budou textový obsah dál vytvářet na klasických „klávesnicových“ počítačích, jako dřív, především lidé, co jsou za to placení a lidé, co mají intenzivní vnitřní potřebu psát. Pokus s „občanskou žurnalistikou“ nevyšel; po nástupu tabletů a sociálních sítí coby nástrojů pro sebevyjádření (nikoli pro psaní)  je to ještě zřejmější. Uživatelsky generovaný obsah jako takový nezahyne; měla by ale tiše odejít nekritická víra v něj. 

Web budoucnosti bude pravděpodobně postavený na HTML5 a podle všeho bude čím dál častěji i „webem bez klávesnice“. A webdesignéři by na to měli myslet. Do jejich práce to přinese nejen omezení, ale i nepřebernou oblast pro netradiční experimenty.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 41

Přehled komentářů

belzebub nemuzu nepripomenout bugemos
martin Re: nemuzu nepripomenout bugemos
belzebub Re: nemuzu nepripomenout bugemos
Martin Malý Re: nemuzu nepripomenout bugemos
gormie Konec webu 2.0 prostřednictvím tabletu?
mikro Re: Konec webu 2.0 prostřednictvím tabletu?
Radek Hulán Tablety pro každého
srigi Re: Tablety pro každého
ChUdY Re: Tablety pro každého
martin Re: Tablety pro každého
javlada Tablety jsou jenom hype
v6ak Re: Tablety jsou jenom hype
javlada Re: Tablety jsou jenom hype
Alim Re: Tablety jsou jenom hype
nohandle Re: Tablety jsou jenom hype
eee Re: Tablety jsou jenom hype
Michal Zahradnicek Re: Konec webu 2.0 prostřednictvím tabletu?
multi pocet psavcu a kvalita
stilgar Re: pocet psavcu a kvalita
petrvlk ;) ;) ;) ;) - titulek musí obsahovat alespoň... proč? usměv je taky titulek ne? co redakce?
asdasd Re: Konec webu 2.0 prostřednictvím tabletu?
Franta Obrovský úspěch?
Frgál Re: Obrovský úspěch?
v6ak Re: Obrovský úspěch?
Johny Re: Obrovský úspěch?
martin Re: Obrovský úspěch?
Johny Re: Obrovský úspěch?
thr Re: Obrovský úspěch?
v6ak Známkování článků?
František Kučera Re: Známkování článků?
macan Re: Známkování článků?
Jarek Re: Známkování článků?
mighq Re: Konec webu 2.0 prostřednictvím tabletu?
Clock "bude mit vliv na cely internet"
imploder konec uživatelem tvořeného textu
v6ak Re: konec uživatelem tvořeného textu
SuE Re: konec uživatelem tvořeného textu
peter konec agenta w4c prostřednictvím psa pana Foustky
anonym Trochu černé vyhlídky
benzin Co je to web 2.0?
hartigan Re: Co je to web 2.0?
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3476