33 komentářů k článku Kdy přesuneme aplikace do prohlížečů?:

 1. oj

  pár poznámek

  1. Otevřený JavaScript:
  myslíte, že je to problém, já ne, vždyť stejně programy napsané v javě, c# jdou převést zpět na zdrojové kódy, jen se tam používá obfuskace, která to ztíží, podobně jakýkoli kód jde disassemlerovat…

  2. Autentizační systém
  ano není to příliš elegantní, ale k lokálu se hlásit nemusím, jen k serverům

  3. Lokální ukládání souborů
  neříkám, že je to bez problémů, ale tam kde potřebuji lokálně ukládat, můžu pustit specializivaný lokální server (např. napsaný v nějakém interpretu) a použít např. Cross-document messaging

 2. Jitka Dařbujanová

  Díky z nadhled

  Problém je dle mého v stále nedostatečných IDE pro klienty a otevřeném kódu. Přesto je přesun na web zřejmý…

 3. asitakhle

  No...

  Můžeme proti tomu protestovat, můžeme s tím nesouhlasit, nemusí se nám to líbit a můžeme být stokrát přesvědčení, že to je takto špatně, ALE MŮŽEME TO NEPOUŽÍVAT A IGNOROVAT. (konkurence je dost, min. z linuxový strany)

  „Platí, že v případě jakéhokoli programu (u interpretovaných jazyků v mnohem větší míře, u kompilovaných s obtížemi, ale také) může ten, na jehož stroji je kód vykonáván, s menší či větší námahou získat ekvivalentní zdrojový kód. Podle licenčních ujednání to většinou dělat nesmí.“
  – Dle českého práva je takováto část licence neplatná. Takže lze zcela podle libosti zkoumat, co program dělá a jak to dělá, a to legálně.

 4. X

  Ale no tak...

  Svět se stěhuje na mobilní zařízení. Prohlížeč->Webserver není optimální architektura pro miliony malých zařízení. takže já vsázím na P2P „desktopové“ aplikace na mobilních zařízení; žádná centralizovaná serverové řešení (ať už tomu říkáte farma nebo cloud).

  Ostatně – většina dnešních aplikací pro mobilní zařízení je lokálně instalovaná.

  1. pas

   Re: Ale no tak...

   Jsou lokálně instalované, ale jsou klidně klientem cloudu. Například Google některé své aplikace šíří formou instalovaných aplikací a jiné jen jako webové aplikace, prostě jak se to zrovna hodí, a uživatel čím dál méně vnímá rozdíl mezi nimi. Diskuse „cloud vs. necloud“ (třeba „P2P“, jak říkáte) moc nesouvisí s diskusí „aplikace v browseru vs. instalované aplikace“. Podle mě je cloud jasný trend, ovšem pro klientské aplikace se bude zřejmě používat pestrá škála technologií od plně crossplatformních (HTML5) přes částečně přenositelné (Adobe AIR apod.) až po monoplatformní (iOS).

  2. richard

   Re: Ale no tak...

   Tiež to vidím tak, že v budúcnosti bude mať užívateľov mobil alebo tablet a budú skôr používať natívne aplikácie. Napríklad pre iPhone,iPad existujú špeciálne upravené webové stránky (noviny, facebook, gmail, amazon) ale užívatelia radšej pristupujú špeciálnymi iphone/ipad aplikáciami na tieto stránky.

   Má to svoje výhody: lepší user interface, rýchlejšia aplikácia (prenášajú sa len data a nie celé html stránky).

   1. pas

    Re: Ale no tak...

    V HTML5 přece máme app cache, local storage, takže jakýpak přenos „celých HTML stránek“? Funkčně jsou dnes technologie pro webové aplikace ekvivalentní těm pro nativní aplikace. S určitými drobnými problémy, o kterých je tento článek, plus problém nedostatečných vývojářských nástrojů plus problém výkonu (žraní baterky).

  1. 100% Lenin

   Re: Kdy přesuneme aplikace do prohlížečů?

   vždy se ptám, komu to poslouží a jakou výhodu v tom mám já.
   Řeknu vám to, milí AjTý revolucionáři.

   Žádnou, ba pramalou.

   Vidím spíše našlápnutí k masové spotřebě zaměřené na malinkaté poplatky.
   Jenom hloupý občan si řekne – jé to je levné.
   Chytrý, si uvědomí:
   Kdepak že ta data jsou, copak se s nimi mohlo stát?
   A proč neplatí mně – když ta data mohou používat.

   jo jo jo, kdo chce kam, pomozme mu tam.

   — kdo to kdy pochopí? ………….­……..

   1. pas

    Re: Kdy přesuneme aplikace do prohlížečů?

    Já ne. :)

    Samotná technologie, o které je v tomto článku řeč, nedefinuje omezení na možné obchodní modely – kdo komu za co má platit v koloběhu dat. Podle mě naopak pokud různé cloudové služby dospějí do fáze standardizované komodity, umožní to víc a líp se na tyto otázky soustředit.

 5. kbl

  virtualna platforma

  potreba spolocnej aplikacnej platofmy je tu uz davno, ale myslym si, ze vyuzivat internetovy browser ako platformu nie je dobry napad. HTML ako jazyk popisujuci istym sposobom gui (alebo layout grafickych prvkov a textu) ma dost slabe vyrazove prostriedky a stale vidiet ako si vyvojari pomahaju roznymi nadstavbami (flash,activeX,­…). Takisto javascript ma dost obmedzeny exekucny model (chybaju thready, asynchronita, vyuztie paralelizmu). Aplikacie na webe maju urcite svoje vyhody ale bolo by fajn keby sa vyvoj pustil inym smerom. Napr. vylepsenim Javy (rychlost,pamat,lep­sie gui, …). Zaujimave by bolo keby sa googlovsky Dalvik virtual machine a ich .dex format dostal aj na desktop (momentalne pritomny v Androide).

  1. srigi_nl

   Re: virtualna platforma

   javascript ma dost obmedzeny exekucny model – chyba asynchronita

   Toto hadam myslite iba ako vtip. Pozrite sa prosim na node.js, ktoreho prvym a najdolezitejsim mottom je „non-blocking I/O“, tj. co mozno najviac async vykonavanie kodu. Multithreading umoznuju ponovom webworkers.

  2. srigi_nl

   Re: virtualna platforma

   Co sa tyka VM Dalvik, do toho dnes nikto nepojde potom co Oracle zaluje Google za nedodrzanie licencie Javy. Situacia je nejasna.

 6. Ron

  Data na webu, v cloudu, na serveru.... aplikace lokálně?

  Proč vymýšlet vymyšlené (a nereálné), když ten starý dobrý způsob funguje již x-let, že když chci mít data přístupná celosvětově a z jakéhokoliv zařízení, tak to je (bude) uloženo někde „ve světě“ a budu to obsluhovat kvalitní a plnohodnotnou aplikací uloženou lokálně?

  Včetně možností lokálně uložených dat s replikací a následnou synchronizací někde se serverem, když bude dané zařízení online?

  Stačí, když bude dostatečná úložná kapacita a rychlost připojení si „on demand“ nainstalovat lokálně danou aplikaci, když bude třeba prohlížeč obsahovat „lokálně“ všechny funkce, které bude uživatel potřebovat, příp. si je opět „on demand“ za sekundu doinstaluje?

  1. srigi_nl

   Re: Data na webu, v cloudu, na serveru.... aplikace lokálně?

   Proč vymýšlet vymyšlené, když ten starý dobrý způsob funguje již x-let.

   Uz od dob jazyka C vyvojari hladaju zlaty gral „code once, run everywhere“. Riesenie vzdy vo svojej dobe predstavovala nejaka nadejna technologia: Java, Adobe AIR, Flex. Nic z toho sa neuchytilo skutocne sirokospektralne – od mobilu az po desktop. Naopak, smartphony situaciu iba skomplikovali.

   A prave tetaz sa ukazuje, ze HTML5 spolu s modernymi webkit smartphonmi umoznia gral najst. Ale mozno bude vsetko uplne inak.

   Sam za seba mozem povedat, ze vyvijat aplikaciu tak aby sa nejako prijatelne zobrazovala na desktopovom Firefoxe a zaroven na celej plejade smartphonov je megapeklo. napr. CSSmedia-queries predstavuju iba velmi primitivny sposob ako sa tomuto stavu priblizit.

   1. František Kučera

    Re: Data na webu, v cloudu, na serveru.... aplikace lokálně?

    Ad „Sam za seba mozem povedat, ze vyvijat aplikaciu tak aby sa nejako prijatelne zobrazovala na desktopovom Firefoxe a zaroven na celej plejade smartphonov je megapeklo.“

    Ano, toto je důležité zjištění, každý si k němu musí dojít. Nakonec je potřeba si uvědomit, že počítač (s velkým rozlišením, plnohodnotnou klávesnicí, myší, velkým diskem, pamětí a dalším vybavením) a mobil (chytrý, PDA, tablet…) jsou diametrálně odlišná zařízení s naprosto jiným stylem práce. Nakonec třeba dojdeš k tomu, že je dobré tu nejvyšší (prezentační) vrstvu aplikace napsat víckrát pro jednotlivé typy zařízení (desktop, tablet, mobil) než se trápit s univerzálním řešením, které bude ale pro všechny typy koncových zařízení suboptimální.

    Problém s technologií a chybějícím API se většinou dá vyřešit a často to ani není problém – např. si klidně můžu zkompilovat Pidgin (IM klient) pro Freerunner (otevřený chytrý mobil) a používat stejný software na desktopu i v mobilu – ale pak se ukáže, že rozlišení je dost malé a že trefovat se stylusem do nabídek (nemluvě o tom, že někteří ani stylus nemají a musí se trefovat prstem) není to pravé ořechové.

    Napsat jednou a přeložit pro různé platformy není problém (pokud člověk není čuně a nepoužívá proprietární shitware) ale problém může být GUI, které má být použitelné na velké i malé obrazovce, ovladatelné klávesnicí a myší a zároveň nějakými tlustými prsty šťouchajícími do displeje mobilu.

   2. X

    Re: Data na webu, v cloudu, na serveru.... aplikace lokálně?

    Ale ten zlatý grál byl nalezen. Nakonec se ukazuje, že nejpřenositelnější zdroják je napsán v čistém C.

 7. Pavel Kysilka

  kdo to zaplati

  zdravim,

  osobne mam pocit, ze programovani pro web je oproti desktopovym aplikacim od urciteho stupne slozitosti hodne narocne na zdroje. Nektere veci neudelate poradne. O spolehlivosti blizici se ke 100% po reloadu stranky radeji nemluve.

  Je to sice smer presouvat aplikacni logiku na server. Ale ne cele aplikace.
  Osobne si rikam, ze velmi dobry smer je Java Webstart.

  Vcelku by me zajimalo, kdo ten vyvoj zaplati ? S tim, ze tak nejak predpokladam, ze by se ty webove aplikace mely kvalitativne hodne blizit tem desktopovym.

  Cele mi to prijde jako polovicate reseni nahradit drazsi programatory levnymi webovymi programatory. Casem si toto reseni stejne vylame zuby a bude se to stejne snazit konvergovat k tem aplikacim, co jsou nativne na desktopu.

  Navic se mi za posledni roky zda, ze vyvoj webovych aplikaci ciste pro browser zacina byt hodne drahy. Misto toho, abych resil aplikacni logiku, tak resim uplne jine veci. Ale je to online a jede to v browseru.

  gf

 8. Jakub

  Spíše tu jde o pojmenování

  Jako jediný a klíčový rozdíl vidím JavaScript. Ten představuje standard, který spojuje všechna koncová zařízení a umožňuje spouštět aplikaci na „libovolném“ z nich. Podobně jako to udělalo J2ME+MIDP a bude to fungovat úplně stejně.

  Pokud totiž doplníme všechny ty věci, co webovým aplikacím chybí proti nativním (desktopovým), tak vlastně nejde o webové aplikace, ale nativní aplikace, které potřebují připojení k internetu.

  Tyto vylepšené webové aplikace vypadají jako směr do budoucna, protože teď vzniká pocit, že se na použití HTML+CSS+JS všichni shodli, ale ten přejde při srovnání implementací prohlížečů (na PC i mobilech).

 9. Josef Richter

  tahle otázka nemá správnou odpověď

  Asi vždycky záleží na aplikaci – prostě u některých bude dávat smysl, aby byly čistě desktopový, u některých aby byly webový s tlustým klientem, u dalších webový s tenkým klientem, atd.

  Co je na tom krutý a zajímavý zároveň, že ty technologie všechny směřujou k nějakýmu cíli. A my si vždycky o nové těchnologii říkáme „Ty jo, to vypadá nadějně! To bude super až technologie X bude umět tohle a tohle – to bude ráj na zemi a konečně budeme mít to, o čem jsme snili“. Jenže tam nikdy nedojdeme. Protože než ta technologie dospěje, tak se změní požadavky, změní se celej svět a přijde jiná perspektivní technologie, která se bude pokoušet na to reagovat a celý kolečko se opakuje.

  Takže se asi musíme smířit s tím že ideálního řešení nikdy nedosáhneme. Vždycky to bude volba technologie na základě konkrétní situace a podmínek, někdy lepší, někdy horší, ale asi nikdy ideální.

  1. bauglir

   Re: tahle otázka nemá správnou odpověď

   Myslím, že spíše naopak: „opravdoví programátoři“, píšíci v tom jediném „nejlepším programovacím jazyku“ to dělají nejlépe už teď, a cokoliv jiného je kravina a hloupost. Vždyť se podívejte do komentářů u článků na rootu :)

 10. MyOwnClone

  Google Gears

  V kontextu obsahu clanku me velmi mrzi, ze Google se vybodl na svoji technologii Gears. Treba Google Docs nebo WordPress ji podporovaly, a casto se to ukazovalo jako uzitecna featura. Google se dusoval, ze Gears nahradi HTML5, ale ekvivalence schopnosti ktere GDocs mely s Gears a ktere maji ted s HTML5, neexistuje.

 11. bauglir

  Hm....

  Myslím, že v současné době je jenom 2 problémy, proč nevznikají aplikace pro browsery
  1/ chybý knihovna ovládacích prvků, podobně, jako jsou v Visual Studiu, Delphi, apod. Napsat rozumně vypadající aplikaci je potom peklo, strašná ztráta času s GUI, místo soustředění se na app logiku. Ano, existuje pár knihoven s pár ovládacími prvky, ale bylo by jich pořeba několik desítek pro začátek.

  2/ chybí tlak na zákazníky, aby je přijali, aby si na to zvykli. Programátoři neumí vysvětlit výhody.

  Jak ukládat data vytvořená JavaScriptem na disk? Třeba takhle :) http://www.webnt.cz/26-blob-url/
  Už dneska, a FileWriter API se už připravuje a pomaličku implementuje.
  B.

  1. František Kučera

   Re: Hm....

   Ad „chybí tlak na zákazníky, aby je přijali, aby si na to zvykli. Programátoři neumí vysvětlit výhody.“

   A jaké jsou ty výhody? Proč by měl někdo tlačit na zákazníky, aby něco přijali a na něco si zvykli? Nemělo by to spíš být naopak – že zákazník něco potřebuje, a tak to po vývojářích požaduje? Někteří dodavatelé aplikací resp. webová studia asi postupují stylem: „něco umíme, tak lidem vnutíme, že to potřebují a musí si to od nás koupit“ – asi jako když firma vyrábí na sklad to, co se kdysi vyrábět naučila, a pak teprve přemýšlí, jak to těm lidem nacpat a jak to prodat – místo aby řešila, co lidé potřebují a to pro ně vyráběla.

   1. pas

    Re: Hm....

    Ne „tlak“, ale určitá „evangelizace“. Začíná to už třeba školou, kde se děti učí v nějakém starém Excelu udělat tabulku a poslat jí spolužákovi mailem. Místo aby se učili sdílet data v cloudu. Ve vztahu nabídky a poptávky je (v tomto oboru) ta nabídková strana přece jen „intelektuálně“ o krok napřed, jinými slovy uživatelé moc netuší, co všechno můžou potřebovat a chtít.

   2. bauglir

    Re: Hm....

    pochopil jste můj příspěvek jako extrémní a extrémně jste zareagoval :). Slovo „tlak“ Vás asi zmátlo :)
    Kcyž bude zákazník chtít aplikaci na správu své firmičky, správu zákazníků, skladu a bude to chtít mít přístupné z firmy, z domova, na cestách, z windowsů, z maca… Sednete k desktopovým IDE a bude bouchat aplikace pro různé OS? Server pro ukládání dat? Nebo použijete prohlížeč jako runtime, HTTP jako komunikační protokol a ano, něco na serveru, ale většina serverocých jazyků pro práci s webserverem je schopna běžet na více platformách…

    Na některé aplikace je vhodnější desktop, nepochybně, ale netřeba na něm trvat jenom proto, že „to je opravdové programování“, nebo že neumíme klientovi vysvětlit výhody (přenositelnost všude tam, kde lze pustit A-grade browser (já osobně to přímo limituje na Chrome), 1 kód = rychleší výroba = rychlejši upgrade funkcionality = pravděpodobně levnější).

    Zažil jsem to před měsícem. Klient si na prohlížeč zvykl, přesto, že program vypadá jako aplikace (nic ani náhodou nepřipomíná webovou stránku) a teď je spokojenej, že si to může pustit všude.

    Ale ještě jednou, netvrdím, že browser jako runtime je nejvhodnější pro všechno…

    Mimochodem, většina sw firem takhle klientúm něco „nutí“: windows, linux, JRE, .NET… prostě nějakou běhovou platformu :). A buď klienta přesvědčí, nebo se mu podvolí, nebo jde klient jinam… děje se to už 50 let (teda až na ten výčet runtime :)) :)

    P.S. když to tu takhle píšu, něco mě napadlo :) „Proč by měl někdo tlačit na zákazníky, aby něco přijali a na něco si zvykli? Nemělo by to spíš být naopak – že zákazník něco potřebuje, a tak to po vývojářích požaduje?“ Skvělej argument, příště ho použiju, až bude tady někdo vykřikovat o linuxu :)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3372