Jaký byl ReactiveConf 2016

Druhý ročník konference zaměřené na React a příbuzná témata proběhl 27. – 28. října v Bratislavě. Pořadatelé pro víc než 700 účastníků zajistili slavná jména z JS komunity i velkých firem jako Facebook, Google nebo AirBnb a úvodní videozdravici přednesl přímo prezident Slovenské republiky.

Akce se konala v historickém centru Bratislavy v prostorech Staré tržnice. Single track přednášky měly pevný formát 30 minut a vždy posledních 5 minut bylo věnováno dotazům položeným prostřednictvím Sli.do, což nebylo vždy snadné kvůli nepříliš fungující wifi.

Vybral jsem a stručně okomentoval přednášky, které mě nejvíce zaujaly a které doporučuji co nejdříve zhlédnout ze záznamu.

img_7264

Guillermo Rauch – What’s Next? Exploring the future of React

Teoreticky používání Reactu na serveru nic nebránilo už od jeho představení. V reálu ale univerzální (isomorfní) aplikace není jen o zavolání renderToString(). Je potřeba vyřešit routing, nastavovat obsah <head> z vnořených komponent a také provozovat samotný Node.js server. Guillermo představil JS framework Next, který spolu s Now tohle všechno řeší včetně deploymentu. Možnost React aplikace, kterou lze okamžitě provozovat bez starosti o backend, mi přijde přelomová. Elegantní a minimalistický přístup produktů od Zeit.co mě nepřestává fascinovat.

Brian Mann – Testing the way it should be

Další oblast, kde se konečně blýská na lepší časy, je end-to-end testování webových aplikací. Selenium je pomalé a nespolehlivé. Cypress.io by konečně mohlo být “Selenium done right”. Kompletní přístup k aplikaci, state injection, podpora async, time traveling, rychlost a podpora headless jsou hlavní lákadla. Projekt je zatím v private beta, která byla po dobu konference otevřena.

André Staltz – Visualizing the data flow with Cycle.js

Vlna Flux knihoven už dávno opadla a standardem se stal Redux. Jak to tak bývá, dábel je ukryt v detailech. V “inputově” složitějších situacích se ani s Reduxem nemusí být snadné zoreintovat a všechno se to komplikuje, přijde-li ještě ke slovu asynchronnost. André Staltz vtipně popsal princip frameworku Cycle.js, který kromě implemtace reaktivních principů nabízí Chrome DevTool plugin pro vizualizaci “zapojení”.

Sean Grove – The Age of Reason(ML)

Když se chytří lidé, kteří už předtím vytvořili super úspěšný produkt (React), začnou s nadšením věnovat něčemu jinému, vyplatí se to sledovat. Bude jedno, v čem programujete (JS s Flow, Elm atd), Reason provede statickou analýzu, vytvoří miniaturní (desítky až stovky KB), super rychle bootující (jednotky až desítky ms) kontejner, který obslouží request a zahodí se. Zní to nereálně, ale to projekce stavu do DOM v Reactu zněla taky.

img_7233

Jared Forsyth – Paradigms for dealing with asynchrony

Pokud si myslíte že podpora async/await v Node a prohlížečích trápení s asynchronním kódem jednou pro vždy vyřeší, tak nevyřeší. Je potřeba se podívat na observables a concurrent sequential processes.

Michel Weststrate – Immer-mutable state management

Na sledování docela náročná přednáška o efektivní správě stavu aplikace od autora MobX. Působivé demo posílající při změně přes socket jen minimální diff stavu a využití populárních nástrojů pro Redux. O mobx-state-tree snad ještě uslyšíme.

Ryan J. Salva – Building Universal Windows Apps with React Native

S React Native apps pro Windows to nebude tak žhavé, strategie Microsoftu bude spíš podporovat nástroje. Jedním z nejpopulárnějších je Code Push a šéf vývoje dal na testování jeho novou verzi.

Martijn Walraven – Building better mobile apps with GraphQL

Pokud začínáte dělat API a volíte REST, dejte si pauzu a přečtěte si o GraphQL. Až budete mít API na GraphQL, mělo by vás zajímat, které entity a property se používají a jak dlouho trvá získání dat. Optics od Apollo nabízí řešení.

Igor Minar – How the web ecosystem shaped Angular 2

Čím je Ovčáčkovi pražská kavárna, tím je reacťákům Angular. Hlavní vývojář Angularu vysvětlil, že to tak vůbec být nemusí. Vzájemně se můžou jednotlivé projekty inspirovat a obohacovat. Také oznámil rychlejší release cyklus, takže Angular 3 přijde už na jaře.

Leland Richardson – Bridging the Gap: How to use React Native in existing large native code bases

AirBnb je okolo Reactu hodně aktivní a kvůli své velikosti řeší specifické problémy. Jedním z nich je začlenění React Native do vývoje jejich nativní mobilní aplikace. Netriviální je například navigace, kterou prý brzy zveřejní na Githubu.

img_7229

Závěr

ReactiveConf považuji za velmi vydařenou konferenci, kterou v evropském kontextu překonává asi pouze ReactEurope. Organizátoři odvedli skvělou práci, která touto akcí nekončí. Nabízí podporu s organizováním lokálních meetups, což je podle mě ještě důležitější než velké konference.

Nesetříhané záznamy celého prvního i druhého dne jsou online a Super Early Bird vstupenky na příští rok jsou už v prodeji. Další fotky z akce najdete v oficiální galerii.

Michal Sänger pracuje jako leader React Native teamu v Actum. Hodně let strávil s PHP, budoucnost ale vidí v Javascriptu a Serverless backendu.

Komentáře: 3

Přehled komentářů

Jan
Michal Sänger Re: Reason
Farin Re: Reason
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=19212