Přejít k navigační liště
Webexpo

Zdroják » Různé » Jaký byl letošní Global Day of Coderetreat aneb došlo i na Clojure

Jaký byl letošní Global Day of Coderetreat aneb došlo i na Clojure

Články Různé

I letošní podzim byl ve znamení Global day of Coderetreat aneb dne intenzivního tréninku programátora. Mne čekal druhý ročník a měl jsem obrovské dilema, zda se zúčastnit v Brně nebo v Jihlavě, kde jsem byl poprvé. Nakonec jsem vybral Jihlavu. Jaké to bylo?

Nálepky:

Den před akcí jsem se rozhodl, že na rozdíl od minulého roku, jenž byl pro mne ve znamení Javy, se zaměřím hlavně na JavaScript. Webstorm jsem už připravený měl, takže jsem si založil jen nový projekt. Aby mé studující já bylo uspokojeno, rozhodl jsem se jít i do neznámého, tj. připravit se i na Clojure a pokusit se najít někoho, kdo by se mnou session v Clojure absoloval.

V den D jsme se sešli chvilku před devátou, vytvořili jsme si jmenovky s jazyky, na které jsme zaměření, trochu pojedli občerstvení a mohlo se začít. Milan Lempera a Leoš Přikryl z GDG Jihlava se zhostili role facilitátorů, a tak nás provázeli celý den. V úvodní prezentaci vysvětlili pravidla tradičního Game of Life a jak budou probíhat sessions. Poté proběhlo seznamovací kolečko, kde jsem byl trochu zděšen složením jazyků, protože jsem slyšel jen PHP a C#, nicméně později se ukázalo, že zděšení bylo zbytečné.

Mohlo se začít. Zajímavé bylo, že jsem se na začátek domluvil s kolegou, který se mnou začínal i minulý rok. Nejdřív jsme si na papíře ujasnili, jakým způsobem pojmeme řešení, a mohli jsme začít. Předběhli jsme trochu organizátory a hned jsme se řídili TDD. Znovu jsme objevili tu krásu testování. První blok byl velmi produktivní.

Oproti minulému roku jsem se během dne nebál ptát facilitátorů, a tak jsem dostal odpověď na mnoho praktických i obecných otázek, což mé studující já velmi ocenilo, ať už se jednalo o členění a pojmenování testů, údržbu nebo třeba o lambda výrazy Javy 8.

Organizátoři si pro nás přichystali několik specialit. Nejzajímavější byla asi výměna kolegy během session. Předcházel totiž vývoj zaměřený na rychlost, takže jsme nemuseli řešit čistotu kódu, natož testy. Pro mne to byl trochu nezvyk. Po výměně jsme s novým kolegou měli dopsat na existující kód testy a pak refaktorovat. Trochu mne mrzelo, že jsem nebyl já, kdo přišel k novému PC, novému kódu a (v případě naší dvojice) k jinému jazyku. Ale třeba příště.

Poslední session jsme měli volné ruce a jen nám byly navrhnuty varianty, na kterých může být založena naše práce. Např. se jednalo o zákaz používání myši, testující, jak moc umíte používat zkratky v IDE, nebo do 2D světa přidat třetí rozměr. Facilitátoři Milan a Leoš se rozhodli tuto session absolvovat s námi, a tak jsem se domluvil s Milanem, že mi ukáže Clojure. Musím říct, že jazyk je to zajímavý, ale v tomto případě mé studující já bude konzervativní a spíš se bude zdokonalovat v JavaScriptu a Javě.

Byl konec. Udělali jsme krátkou retrospektivu, ve které každý měl zhodnotit celý den a říci, co bude od pondělí dělat jinak. Jelikož po celé republice sponzorovala akci společnost JetBrains, proběhlo i losování o licenci na libovolné IDE. Pomohli jsme organizátorům uklidit prostory a mohlo se vyrazit na úplně poslední session, kterou bylo povídání a posezení u piva.

Závěr

Za mne musím říct, že se na Coderetreat vyplatí jít, přestože už jste nějaký absolvovali. Ano, rozhodně ty další už nebudou tak revoluční, ale přesto věřím, že se něco nového naučíte, např. už jen tím, že poznáte nové lidi a tím i nové přístupy k řešení problémů. Velké díky GDG Jihlava za celou akci a těším se za rok, tentokrát nejspíš asi už v Brně.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest


0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.

Hádej co? Cookies!

Tento web používá cookies, pro základní fungování, poskytování funkcí sociálních médií a analýzu návštěvnosti. Více informací