7 komentářů k článku Jaké předpoklady tenkrát měli?:

 1. Tomas Rehak

  blabol
  Dobra kravina, obhajovat kvadratickou slozitost slovy „je to agilni“ :D usetreny cas proti mape kolik? 5 minut? Hloupoucke uvazovani.

  1. Martin Hassman

   Re: blabol

   Ale on ji tak neobhajuje. Takový text by vůbec nestál za otištění. On v několika odstavcích rozebral své důvody. Já věřím, že takhle napsané to má smysl. Ne pro každého, ale s tím nic neudělám.

 2. Jakub Vrána

  Optimální kód nemusí být složitý
  Článek předpokládá, že čím rychlejší kód, tím nutně musí být složitější. To ale vůbec nemusí být pravda, obzvlášť pokud se použijí knihovní funkce, které jsou obvykle optimalizované. Obhajovat neefektivní kód tím, že je jednodušší napsat, je obvykle jen výmluva. Výkonnější kód také může vést ke snadněji pochopitelnému výsledku, protože i když je třeba složitější, donutí nás to vyčlenit tu složitost stranou.

  Proto je lepší se takovýmto botám (kvadratická složitost, kde je triviální dosáhnout lineární) vyhnout už předem.

  1. jtulach

   Re: Optimální kód nemusí být složitý
   Já myslím, že v článku je jasně napsané jak ten kód vypadal a jak vypadala optimalizace. Nepřišlo mi, že by se tam nějak zdůrazňovala složitost kódu. Každý kdo umí programovat má jasnou představu, že ta optimalizace byla velmi jednoduchá. Hlavní poučení z článku je, že to že něco vypadá jako špatně napsané nemusí být nutně pravda, protože v kontextu původního zadání/předpokladů to bylo ok.

   Co se týká optimalizací, tak jsou dva extrémy: 1. „příprava na 3. světovou a přílet ufonů“, 2. „PNJ = problém někoho jiného…kompilátoru/interpretu/toho kdo ten kód dal na stack overflow…“. Ani jeden z těchto přístupů není správný. Starší generace, pod dojmem šetření prostředků za každou cenu, a vědecké typy inklinují k extrému 1. Mladší či méně zkušení pak k 2. Umění je najít ten správný balanc. No a někdy ten nalezený balanc v aktuálním kontextu nemusí vypadat ideálně, zatímco v kontextu minulém ideální byl. No a právě o tom je ten článek…

  2. Martin Hassman

   Re: Optimální kód nemusí být složitý

   Ne, článek nepředpokládá, že rychlejší kód musí být nutně složitější. Ale dobře žes upozornil, že by si to někdo mohl do textu promítnout.

 3. Zdeno Sekerak

  Clanok ma pravdu
  Preberal som niekolko velkych projektov. Po prvotnom nadavani som casom „dospel“. Snazil som sa pochopit preco to ten predomno tak napisal (to vzdy pomoze ked pochopite ako rozmyslal ten pred vami). No a teraz uz mam pokoru k takymto kodom. Pretoze viem kedy a ako vznikali. No a ked to vsetko vstrabam tak hura prerobit.

  PS: Skusali ste si otvorit svoj 8 rokov stary projekt do ktoreho ste nezasahovali?

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=23097