Jaká témata by měla zaznít na WebExpo 2010?

Na Zdrojáku nemáme rubriku „Čtenáři nám píší“, ale kdybychom ji měli, patřil by tento text právě do ní. Jan Kodera, známý propagátor moderních webových technik, se v něm zamýšlí nad tématy, které by podle jeho názoru měly zaznít na letošním WebExpu. Souhlasíte s nimi, nebo si myslíte, že by se WebExpo mělo soustředit jiným směrem?

Se spuštěním nového webu konference WebExpo 2010 jsem se zamyslel, jaká témata by se, dle mého názoru, měla na konferenci objevit. Je to čistě subjektivní názor, který samosebou nemá pražádný vliv na to, co se na konferenci nakonec objeví.

HTML5

Již minulý rok o HTML5 mluvila Molly z Opera Software, takže letos předpokládám, že se půjde tématu ještě víc na dřeň. Pokud by se nemělo jednat o čistě teoretickou přednášku, tak se přímo nabízí mluvit například o ukládaní dat na straně klienta (většina prohlížečů má toto implementované a vývojář by měl být schopen to dobře zpracovat), jaká data ukládat, jaká bezpečnostní rizika hrozí. Co je možné uložit permanentně, co raději jen do session storage. Jak dělat aplikace, které poběží offline. Ostatně podívejte se na seriál na Zdrojáku, co všechno s HTML5 jde dělat.

NoSQL

Je to takový buzzword a stále se ještě vedou svaté války, zda je to nutné nebo ne a jaká je budoucnost. Já tvrdím, že seznámit vývojáře a vůbec lidi s neschématickými databázemi je nutné. Souvisí to s bodem o HTML5. Lokálně ukládaná data u klienta jsou často uložena ve formátu JSON, tedy v neschémové formě. Takže se velmi brzo stane, že vývojáři narazí na nutnost se s tímto problémem vypořádat. Protože mizerně uložená data mohou vývojáři přinést jen utrpení.

Stejně tak má smysl uvažovat o NoSQL na straně serveru, protože pokud na straně klienta zpracovávám neschémová data, tak dává smysl mít je někde na serveru rychle připravená k servírování. A jak tedy na to? SQL jako permanentní konečné úložiště? Před ním nějaká CouchDB? Nebo jen CouchDB či raději sloupcově orientované databáze jako Cassandra?

Cloud Computing

V oblasti cloud computingu se dějí zajímavé věci: Zaprvé hodně rostou a do velmi použitelné podoby se dostávají PaaS (Platform as a Service), kdy je programátor ušetřen spousty starostí s škálováním a výběrem databáze. Takže na místě by bylo povídání o Google App Enginu, Microsoft Azure nebo Heroku. Toto není téma jen pro programátory, měli by s ním být seznámeni i manažeři, protože vhodný výběr platformy může ovlivnit i případný úspěch aplikace. Google App Engine a jeho napojení na Google Market, VMForce a napojení na Salesforce.com, respektive na Force.com – to jsou místa, kde jsou potenciální uživatelé vašich aplikací.

Druhá věc se stala teprve nedávno, a tou je oznámení o vytvoření OpenStack.org. O co jde? OpenStack znamená volné přesouvání vašich aplikací mezi IaaS providery. Vezmete vaši vyladěnou aplikaci pro AWS EC2 a přesunete k jinému provideru, bez jakékoliv změny kódu. OpenStack přináší otevřený, transparentní cloud a velmi pravděpodobně konec uzamknutí vaší aplikace u jednoho providera. Mluví se o tom jako o události číslo jedna tohoto roku.

Lean Startup

To už je spíše kategorie business. Lean startup v sobě schovává způsob založení startupu či produktu. Skládá se z několika částí: První je customer development, druhý agilní vývoj, třetí využívaní FOSS v maximální možné míře. Tento přístup vám umožní vyvíjet produkty s minimální investicí (a tím poměrně levným krachem) a daleko větší pravděpodobností úspěchu. Zvláště v českých podmínkách, kdy investoři nejsou ochotni investovat do několika let vývoje, se to velmi hodí, protože peníze od investora nepotřebujete. Toto téma by samo pokrylo konferenci, protože jednotlivé body jsou dosti obsáhlé. A vlastně jediné, co na letošním WebExpu bude určitě pokryté, je téma agilního vývoje.

Sémantický web

Kolem sémantického webu začíná být živo. Nejdříve začal přitápět Facebook, a teď se snaží zapojit sémantiku i Google. Facebook a jeho OpenGraph je zatím nejlepší aplikace sémantického webu. Znalosti výhod a nevýhod implementace sémantiky (kde a jak použít mikroformáty, opengraph, rich snippets, či jak to je se sémantikou v HTML5) budou brzy žádanou komoditou.

BuzzExpo?

Někteří z čtenářů jistě poznamenají, že by se to pak mohlo jmenovat BuzzwordExpo. Inu možná, ale od toho buzzwordy jsou, aby se o nich mluvilo. A kde jinde chcete o nich diskutovat, než na největší středoevropské konferenci? Jelikož ještě není odkryt celý program konference, jsem stále zvědav, zda se některá z těchto témat objeví.

Jan Kodera je technickým ředitelem ve startupu Abakowiki. Patří mezi největší propagátory moderních IT, jako je SaaS či cloud computing.

Komentáře: 7

Přehled komentářů

miki WebExpo 2010
pk Re: WebExpo 2010
Daniel Srb ben Abraham Re: WebExpo 2010
igo temy
mamlasek tema: cena za vstup
Daniel Srb ben Abraham Re: tema: cena za vstup
Michal WebExpo smerovanie
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3287