11 komentářů k článku Jak jsem začal s kroužkem programování:

 1. Martin Hassman

  Názory

  Přišel k nám do redakce názor, že možná není dobře dobře učit děti v tak brzkém věku programovat. Ale už neobsahoval důvody, proč by to nemělo být dobře. Mě žádný důvod nenapadl, ale myslím, že je tu prostor pro diskusi. Odkazy na seriozní studie jsou vítány.

  1. Vít Kotačka

   Re: Názory
   Já takový názor zastávám taky. 😄 Už nějaký čas přemýšlím, že bych k tomu sepsal článek. Pracovní název: Low-tech parenting. Tak jestli se k tomu dostanu, tak tam „nějaké“ důvody budou.

 2. Ondřej

  Myslím, že cílem je také děti vychovat k nějaké znalosti o počítacích, informatika ve škole je katastrofická. Je mi 14 let a programuji nějaké webové aplikace, ale všechno jsem se musel naučit sám – škola vás nenaučí ani kousek.
  Jinak doporučuji pro děti taky snap.berkeley.edu

  1. Mlocik97

   Re:
   bude to aj horšie,.. ja som na strednej si pamätám za 4 roky sa naučil naspamäť 7 slov… vrstvy ISO/OSI modelu… a nie že bych se neučil, byl som čistý jednotkár, ale tá škola no… na VŠ ťa naučia aspoň niečo, ale stredné školy sú myslím na najhoršej úrovni vrámci CZ/SK… to čo som sa naučil na SŠ za 4 roky, by som sa inde naučil za 5 minút. Inak čo sa týka programovania tak som sa sám za pár mesiacov naučil snaď tisíc násobne viac než za celú základku a strednú školu, za 13 rokov dokopy…

  2. Oldisy3

   Re:
   já se učil programovat od 11, čili asi tak od roku 1992, představ si že tehdy nebyl internet, respektive nebyl dostupny, internet pro me zacalbyt dostupny az nekdy od roku 1996, v sobotu a nedeli tak na hodinu od sedmi vecer. ve skole sme nemeli jedinej pocitac ;) hadej jak sem se naucil programovat, msdn dokumentace z cédéček, a helpy, reference k turbopascalu a k basicu. a šlo to, na školu bych si nestěžoval. Co se naučit chceš to se naučíš, škola neškola.

   1. David

    Re:
    Tohle se podle mě nedá porovnávat. Ano dříve se lidé učili programovat i bez internetu a všemožných manuálů, jenže programování a technologie ohledně počítačů obecně byli na takové úrovni, že to tak prostě šlo. Dneska když chce člověk programovat například v javascriptu, tak se musí naučit tunu věcí okolo (node.js, npm, transpilery, atd.), aby to začalo být efektivní, bezpečné a každý si s ním hned nevytřel zadek.
    Zjednodušeně bych to přirovnal ke tvorbě stránek. Dvacet roků dozadu s tím tady skoro nikdo neuměl a lidem stačilo umět v podstatě HTML a bylo. Dnes kromě toho, že HTML za tu dobu značně nabobtnalo (canvas, grid, flexbox atd), je třeba ještě ovládat CSS, různé prefixy, „hacky“ na ostatní prohlížeče, sémantické značkování, responsivní/adaptivní design atd. Troufl bych si tvrdit, že udělat dneska stránku pouze z knih, bez návodů a inspirací ostatních zdrojáků na internetu, tak aby za něco stálo a bylo konkurence schopné, je nemožné.
    Co šlo dělat před dvaceti lety prostě nejde dělat i dnes. Ať už jde o tvorbu stránek, nebo právě programování, neporovnával bych to. Můj názor.

 3. Vrozkrokkop Kopalsson

  Programovat?
  Já bych spíš učil děti využívat počítač. Je spousta aplikací i volně ke stažení co mohou významně pomoci při výuce. Třeba programy kde se napíše matematická funkce a program nakreslí její průběh. Nebo použít zvukovku jako generátor signálu případně jako osciloskop, simulátor elektrických obvodů atakdále.

  https://www.zive.cz/poradna/program-pro-rysovani/sc-20-cq-652264/default.aspx?consultanswers=1

 4. Michal Ludvig

  Ať vám to nadšení vydrží!
  Tak ať vám to nadšení vydrží. Já jsem coding club u nás ve škole učil poslední dva roky a taky nechápu jak to učitelky vydrží den co den se spoustou dětí, mě by z toho jeblo. Takže jsem to tento rok už přenechal někomu dalšímu, neopotřebovanému.

  Měl jsem tam 9 – 10 leté děti a ty jsou podle mě pořád ještě moc malé na nějaké hlubší chápání toho co to znamená programovat. Dokázaly sice podle návodu naklikat ve scratchi nějakou hru, ti schopnější jí i vylepšit, ale často jsem zjistil že ani moc netuší co vlastně dělají. Prostě jdou podle návodu.

  Ale dost možná jsem jen špatný učitel :)

  Každopádně vám držím palce!

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=22664