Frontend vývojář a frontend kodér

Univerzální frontendista je velmi vzácný. Je potřeba rozlišovat mezi frontend kodérem, který má blíž k designu, a frontend vývojářem, což je víceméně programátor. Potřebujeme oba. Hledal jsem alternativu k zastaralému pojmenování „kodér“, ale z mnoha důvodů u něj zůstávám.

Článek původně vyšel na autorově webu Vzhůru dolů.

„Frontendista je přece jen jeden!“

Není. Pokud chce člověk dělat webový frontend dobře, musí si – zjednodušeně řečeno – vybrat Javascript nebo CSSko. Zvládat současný javascriptový svět a do toho responzivní design, typografii, SVG a další specifické znalosti frontend kodéra… taky si zkoušíte představit křížence Batmana se Spidermanem?

Není to „kodér“, ale „frontend kodér“

Mám mírnou nechuť k tomu používat pojem „kodér“. Mnoha lidem dnes stále asociuje lidský převodník z PSD do HTML. Dnešní náplň kodérovy práce je výrazně jiná. A proto ta tendence hledat jiné pojmenování.

Dlouho se mi líbilo označení, co používají v Seznamu – „UI vývojář“. Jenže, vývojář je kodér, co programuje. CSSko je kód, ale ne programování. Ano, kodér občas něco naprogramuje, ale jeho doména je jinde. Proto – prosím vás – dost už s těmi „HTML programátory“!

Občas používaný „UX vývojář“ je na tom ještě hůř než ú-í-čkař. Nakódovat uživatelský prožitek? To raději pást a dojit kočky.

Kodér je navíc v Česku perfektně zavedený:

Anketa na Facebooku

Právě proto zůstávám u kodéra. Pro sebe si ho nyní přesněji definuji jako „frontend kodér“. Protože „kodér“ je popis typu profese, ne pojmenování konkrétní pozice. Programátor v Cobolu je totiž taky kodér, že ano. „Frontend kodér“ je perfektně pozicovaný ke svému programátorskému kolegovi „frontend vývojáři“.

Jen pro pořádek – sám sebe označuji za „frontend designéra“, protože rozhraní kromě implementace minimálně zčásti i navrhuji.

„My ale frontend kodéra nepotřebujeme!“

Je to možné, ale málo pravděpodobné.

Mnoho frontend kodérů utíká v poslední době k Javascriptu, který je prostě v módě. Předtím podobně k UX. Na trhu je frontend kodérů málo. To ale neznamená, že nejsou potřeba:

Snad se shodneme na tom, že na kvalitě uživatelského rozhraní závisí úspěch nebo neúspěch naší práce. Ano? Pak pokud v práci navrhujete nebo jen implementujete uživatelské rozhraní, bez frontendisty s citem pro design se neobejdete.

Frontend vývojář je programátor. Javascriptová obdoba péhápkáře. A jen málokterý je schopný s citem pracovat s uživatelským rozhraním. Prostě se jen programátoři posunují od backendu na frontend.

Frontend kodéry branže potřebuje a potřebovat bude. Takže, milé frontendistky a milí frontendisti, pokud vás baví design, úplně v klidu zanechte studia Javascriptu a zkuste se vylepšit v CSS, v optimalizaci rychlosti načítání nebo třeba v typografii.

Komentáře: 25

Přehled komentářů

prezident
Martin Hassman Re:
Martin Michálek Re:
Oldis Re:
Martin Není jedno jak se to jmenuje?
Tomáš Procházka PHPront-enders
Zasloužile chcíplej webař Re: PHPront-enders
karel Re: PHPront-enders
Tomáš Kapler proč "frontend"?
Martin Michálek Re: proč "frontend"?
Zasloužile chcíplej webař Re: proč "frontend"?
AntiCZ Re: proč "frontend"?
vojta tranta
expert FE vs BE
zdenek Re: FE vs BE
Oldis
karel v optimalizaci rychlosti načítání
Martin Hassman Re: v optimalizaci rychlosti načítání
Martin Michálek Re: v optimalizaci rychlosti načítání
Martin Hassman Re: v optimalizaci rychlosti načítání
karel Re: v optimalizaci rychlosti načítání
karel Re: v optimalizaci rychlosti načítání
Martin Michálek Re: v optimalizaci rychlosti načítání
eNj
Martin Michálek Re:
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=17117