Článek původně vyšel na autorově webu Vzhůru dolů.
„Frontendista je přece jen jeden!“
Není. Pokud chce člověk dělat webový frontend dobře, musí si – zjednodušeně řečeno – vybrat Javascript nebo CSSko. Zvládat současný javascriptový svět a do toho responzivní design, typografii, SVG a další specifické znalosti frontend kodéra… taky si zkoušíte představit křížence Batmana se Spidermanem?
Není to „kodér“, ale „frontend kodér“
Mám mírnou nechuť k tomu používat pojem „kodér“. Mnoha lidem dnes stále asociuje lidský převodník z PSD do HTML. Dnešní náplň kodérovy práce je výrazně jiná. A proto ta tendence hledat jiné pojmenování.
@machal Já bych začal tím, že té pozici vymyslím malebnější název. Dělat "kodéra", to je jak dělat "modulátora", "rutinéra" nebo tak něco.
— Ondřej Žára (@0ndras) November 20, 2015
Dlouho se mi líbilo označení, co používají v Seznamu – „UI vývojář“. Jenže, vývojář je kodér, co programuje. CSSko je kód, ale ne programování. Ano, kodér občas něco naprogramuje, ale jeho doména je jinde. Proto – prosím vás – dost už s těmi „HTML programátory“!
Občas používaný „UX vývojář“ je na tom ještě hůř než ú-í-čkař. Nakódovat uživatelský prožitek? To raději pást a dojit kočky.
Kodér je navíc v Česku perfektně zavedený:
Právě proto zůstávám u kodéra. Pro sebe si ho nyní přesněji definuji jako „frontend kodér“. Protože „kodér“ je popis typu profese, ne pojmenování konkrétní pozice. Programátor v Cobolu je totiž taky kodér, že ano. „Frontend kodér“ je perfektně pozicovaný ke svému programátorskému kolegovi „frontend vývojáři“.
Jen pro pořádek – sám sebe označuji za „frontend designéra“, protože rozhraní kromě implementace minimálně zčásti i navrhuji.
„My ale frontend kodéra nepotřebujeme!“
Je to možné, ale málo pravděpodobné.
Mnoho frontend kodérů utíká v poslední době k Javascriptu, který je prostě v módě. Předtím podobně k UX. Na trhu je frontend kodérů málo. To ale neznamená, že nejsou potřeba:
@machal My nemuzeme uz tak 3 mesice sehnat kvalitniho kodera. Fakt "jenom" kodera. Nedostatkovy zbozi.
— Petr Brzek (@PetrBrzek) November 21, 2015
Snad se shodneme na tom, že na kvalitě uživatelského rozhraní závisí úspěch nebo neúspěch naší práce. Ano? Pak pokud v práci navrhujete nebo jen implementujete uživatelské rozhraní, bez frontendisty s citem pro design se neobejdete.
Frontend vývojář je programátor. Javascriptová obdoba péhápkáře. A jen málokterý je schopný s citem pracovat s uživatelským rozhraním. Prostě se jen programátoři posunují od backendu na frontend.
Frontend kodéry branže potřebuje a potřebovat bude. Takže, milé frontendistky a milí frontendisti, pokud vás baví design, úplně v klidu zanechte studia Javascriptu a zkuste se vylepšit v CSS, v optimalizaci rychlosti načítání nebo třeba v typografii.
Přehled komentářů