Flash už z hlediska přístupnosti nemusí být vždy problém

Flash je obecně považován za technologii bránící handicapovaným návštěvníkům webu v přístupnosti obsahu, který je tímto způsobem prezentován. Naštěstí toto tvrzení už v absolutní rovině přestává platit a některé asistivní technologie umí některé informace prezentované ve Flashi zpřístupnit.

Úmyslně to píšu takto opatrně, protože množina asistivních technologií, které si se správně vytvořeným Flashem dokáží poradit, je zatím příliš malá na to, aby se dalo o jeho zpřístupnění mluvit v nějaké větší míře.

V poslední době na toto téma proběhlo několik diskusí, ale bohužel s minimem věcných (či ověřených) argumentů. Rozhodl jsem se proto udělat v problematice trochu jasno a vyzkoušel jsem, jak si s Flash prvky poradí aktuální verze nejpoužívanějších asistivních technologií v České republice. Testoval jsem v Internet Exploreru 7 s Flash Playerem verze 9 na Windows XP Professional za pomoci:

  • screenreaderu JAWS 8.0 CS16
  • screenreaderu WinMonitor 1.9.6
  • screenreaderu se softwarovou lupou SuperNova 9.02 CZ
  • softwarové lupy ZoomText 9.12 CZ Zvětšovač/Odečítač

Softwarovou lupu ZoomText jsem zařadil jen tak pro zajímavost. Program je určen pro uživatele, u kterých se předpokládá, že si v případě, kdy hlasová podpora ZoomTextu informaci z obrazovky nepřečte, jsou schopni pomoci zrakem – takže menší hlasovou podporu nelze v tomto případě považovat za fatální chybu.

V JAWS je třeba podporu čtení Flash prvků zapnout (ve výchozím nastavení je vypnutá), ostatní speciální programy umí s Flash objekty pracovat už ve výchozím nastavení a bez nějakých dalších zásahů – pouze v případě SuperNovy je třeba pro čtení obsahu použít klasický virtuální kurzor, s nímž je možné obsah prvku ve Flashi projít.

Modelové příklady

Protože ve Flashi dělat neumím, musel jsem použít příklady, které už někdo připravil. Můj oblíbený WebAim.org nezklamal, takže jsem testování provedl na příkladech z článku Creating Accessible Flash Content, který ukazuje, jak lze při tvorbě Flashe využít dostupné nástroje podporující jeho přístupnost. Příklady jsou v angličtině, ale věřím, že to nebude vážná překážka. (Pokud by byl někdo z čtenářů laskav a schopen příklady přepracovat do češtiny, budu rád.)

Zvolené příklady samozřejmě nepokrývají všechny varianty Flashe, na které můžeme na webu narazit. Pokud by byl o tuto problematiku zájem, rád vyzkouším i přístupnost jiných Flash objektů.

Náhled na tvorbu přístupných flashových objektů

Výsledky testování

Grafický prvek s alternativním textovým popiskem

JAWS, WinMonitor i SuperNova textovou alternativu přečtou bez problémů, ZoomText nevyčítá spolehlivě – občas přes funkci Řekni to textovou alternativu vyčte, občas ne.

Animovaný grafický prvek s alternativním textovým popiskem

JAWS, WinMonitor i SuperNova textovou alternativu přečtou bez problémů, ZoomText nevyčítá spolehlivě – občas přes funkci Řekni to textovou alternativu vyčte, občas ne.

Flash tlačítka s textovou alternativou

JAWS i WinMonitor přečtou textovou alternativu při pohybu tabulátorem i kurzorových šipek, SuperNova spolehlivě pouze při pohybu tabulátorem, pomocí kurzorových šipek se nelze dostat na tlačítko Pause. ZoomText při použití tabulátoru textovou alternativu vyčte bez problémů, nástroj Řekni to mlčí.

Flash video s textovou alternativou v podobě názvu videa

V tomto případě uspěl pouze WinMonitor. JAWS, SuperNova ani ZoomText textovou alternativu nepřečtou.

Test detekce screenreaderu

JAWS, WinMonitor i SuperNova textovou alternativu přečtou bez problémů, ZoomText nevyčítá spolehlivě – občas přes funkci Řekni to textovou alternativu vyčte, občas ne.

Z laboratoře do reality

Běžné weby

Výše uvedené příklady byly vytvořeny jako vzorové. Zajímavé určitě bude podívat se, jak jsou na tom z hlediska přístupnosti běžné weby, které Flash k prezentování informací využívají. Vyzkoušel jsem proto několik webů a výsledky bohužel nejsou vůbec uspokojivé. Weby PALATINO RISTORANTE, Restaurace u PravdůTelefónica O2 Czech Republic jsou za pomoci výše uvedených asistivních technologií prakticky nepřístupné – většina tlačítek nemá relevantní textové popisky, takže návštěvník naprosto netuší, kam se po jejich potvrzení dostane, text je v lepším případě vyčítán bez diakritiky, v horším vůbec atp.

Náhled prezentace JAWS - web očima nevidomých
Prezentace na SlideShare.net

JAWS a SuperNova – textový obsah vyčítá bez problémů na úrovni prostého textu (chybí informace o nadpisech či seznamech), navigace po prezentaci je ale složitější. Navigační prvky pro přesun po jednotlivých slajdech jsou umístěny až pod slajdy, takže při zobrazení nového slajdu je vždy třeba se přesunout na začátek flashového prvku. Navíc u Supernovy jsou ovládací prvky pro přesun po slajdech dostupné pouze tabulátorem.

S WinMonitorem jsou přístupná pouze tlačítka pro přesun mezi slajdy, samotný obsah prezentace čitelný není (na stránce je ale alternativa v podobě přepisu obsahu slajdů, díky níž se uživatel WinMonitoru může s textovým obsahem prezentace seznámit).

ZoomText obsah prezentace nepřečte.

Závěr

Ačkoliv i ve Flashi lze vytvořit přístupný obsah (pro zpřístupnění Flashe platí obdobná pravidla jako pro HTML), běžné flashové prezentace na webu těchto kvalit zdaleka nedosahují a jsou zpravidla přístupné obtížně či vůbec. Pokud ve Flashi řádně uděláte jednoduché prvky, tak si s webem uživatelé screen-readerů či softwarových lup s hlasovou podporou ještě jakžtakž poradí, ale například s přečtením informací ze slideshow či při návštěvě běžného webu už mohou mít tito uživatelé velké potíže. Dílem je to kvůli samotné podstatě sdělovaných informací (dost často grafické prvky, video či časově závislý obsah), dílem kvůli neznalosti autora Flashe, který přístupnost při jejich tvorbě nebere v potaz. Další překážkou může být třeba to, že uživatel nemusí mít nainstalovaný Flash Player či může mít podporu Flashe vypnutou.

Během testování jsem nenarazil na jediný případ, kdy by testovaný prvek byl bez problémů čitelný všemi speciálními programy, které jsem při testování použil. Stále proto platí – pokud chcete informace prezentovat co nejširší skupině návštěvníků, použijte přístupné HTML. Po Flashi sáhněte pouze v případě, kdy HTML pro vaše potřeby nestačí (např. když děláte nějakou hru či aplikaci, na niž je HTML krátké). A jestli chcete, aby si s ní poradili i návštěvníci s těžkým postižením zraku, je vhodné si výsledek (či konkrétní řešení) nechat z hlediska přístupnosti otestovat.

Související odkazy

Používáte na svých stránkách Flash?

Radek vystudoval informatiku na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1998 se věnuje přístupnosti a speciální informatice pro lidi s těžkým postižením zraku.

Komentáře: 15

Přehled komentářů

churchyard Hezký přehled
andrejk Re: Hezký přehled
Anonym Re: Hezký přehled
:) O2
Anonym Re: O2
DNA Re: O2
Keny Sním či bdím?
Mazarik Re: Sním či bdím?
Pavel Cvrček Re: Sním či bdím?
radek Re: Sním či bdím?
Martin Hassman Re: Sním či bdím?
Jirka Re: Sním či bdím?
Martin Hassman Re: Sním či bdím?
AnthonyX Flash - co to je?
Anonym Re: Flash - co to je?
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=2858