Komentáře k článku

Doporučení pro tvůrce českých webů

Agentura Dobrý web realizovala rozsáhlý průzkum chování uživatelů českého internetu, jehož smyslem bylo zjistit jejich zvyklosti, preference a úroveň povědomí o základních prvcích na webové stránce. Z výsledků průzkumu pak vznikl následující seznam doporučení pro tvůrce webů.

Zpět na článek

28 komentářů k článku Doporučení pro tvůrce českých webů:

 1. Martin

  Detaily průzkumu

  Děkuji za hodnotný článek. Některé výsledky mě překvapily, třeba kolem hvězdiček u povinných polí – to bych čekal, že už je takovou zajetou kolejí, ale jak je vidět, tak ne pro každého. Kolik respondentů vyplnilo dotazník? Jednalo se o výzkum napříč celým „internetem“, nebo se jedná jenom o vzorek z určité skupiny (např. IT sektor, návštěvníci z portálů xyz…)? Díky za info

  1. Martin Malý

   Re: Detaily průzkumu

   Základní informace jsem doplnil do textu. Mělo se jednat o test „napříč“, protože informace o něm byly nejen na stránkách IT magazínů, ale i v sociálních sítích a na různých portálech. Na přesnější demografická data se zeptám Dobrých Webařů a kdyžtak doplním.

  2. Honza Marek

   Re: Detaily průzkumu

   Já bych pochyboval o tom, že nezkušení uživatelé budou mít stejnou ochotu vyplňovat dotazník jako ti zkušenější. Třeba číslo, že 80% lidí umí otevřít odkaz do nového okna mi přijde docela vysoké.

 2. tdvorak

  Nepoužívejte CAPTCHA

  To je rada jako stehno. Kdyby nebyla nutná, nikdo jí nepoužívá. Jasně, dá se ověřování vyřešit jinak, skrytým polem, co se nesmí vyplnit, zapnutým js, ale to jsou všechno jen dočasná řešení. Navíc po přihlášení už captchu nikdo nechce. Používá se jen na veřejně přístupných částech webů, je to tedy značně jednodušší než se pokaždé hlásit, abych mohl odeslat formulář.

  1. Wachler

   alternativa ke CAPTCHA

   Např.: http://akismet.com/how/
   – zjednodušeně řečeno jim pošlete data k diagnostice (např. komentář, který někdo odeslal na vašem webu) a pomocí jejich API se dozvíte, zda tento komentář vyhodnotil jako spam či nikoliv.

   1. tdvorak

    Re: alternativa ke CAPTCHA

    Nj, ale už to neni zdaleka tak triviální na implementaci jako captcha, kterou nalepíte do každého PHPkového webu. Nám zatím prochází jednoduchá sčítací otázka zadaná slovy, tedy „kolik je tři a pět“. Většina lidí nemá problém do 20 sčítat a roboti to zatím neprolamujou.

   2. tdvorak

    Re: alternativa ke CAPTCHA

    Pěkné, i když poměrně drahé. Nám na webech zatím prochází jednoduchá sčítací otázka zadaná slovy, tedy „kolik je tři a pět?“. Většina lidí nemá problém do 20 sčítat a roboti to zatím neprolamujou.

  2. arron

   Re: Nepoužívejte CAPTCHA

   A proc vlastne pouyivate zrovna ten nejmin privetivy zpusob odliseni robotu od lidi? Jeste ke vsemu je captcha stejne pomerne snadno prekonatelna pri cilenem utoku. A pro nahodne utoky jsou tu daleko privetivejsi zpusoby:-) Co treba jednoducha otazka (na tu robot kazdopadne neodpovi), nebo treba vyuzit toho, ze roboti velice radi vyplnujit formularova pole s nazevm email a vubec je nezajima, ze to pole je skryte:-) Cileny utok to nezastavi, ale to ani captcha, takze ucel to plni a uzivatele to nenastve:-)

 3. tuleň

  asi PR na dobrý web ne?

  Ještě měl autor dodat, abysme nepoužívali černý text na černém pozadí, že se to potom blbě čte. Taková letní kachna což? bla bla bla

 4. Stefan

  Odstavce o tisku

  Může mi někdo prosím vysvětlit co má znamenat
  — cut —
  berte ohled na to, jak vypadá vaše stránka v textových prohlížečích (MS Word apod.).
  — end —
  a
  — cut —
  přizpůsobit návrh stránky známému prostředí MS Word
  — end —

  Podle mě MS Word není textovým prohlížečem a netuším co by mělo znamenat přizpůsobení stránky prostředí MS Word

  Stefan

   1. Johny

    Re: Odstavce o tisku

    Hmmm…. Stranku si nakopiruju do Wordu a pak az tisknu? Tohle bych (ne)resil jako IE6 -> kaslat na to. Zobrazi se to? Ok. Nezobrazi se to? Hmmmm….

     1. Johny

      Re: Odstavce o tisku

      Hmmm….
      Vetsina z tech 13% IMHO zkopiruje cast textu a pak da tisknout. Tam se nema moc co rozbit….

      Pokud opravdu nekdo tiskne stylem CTRL + A, CTRL + C, *Prepnuti do wordu*, CTRL + V, *Tisknout*, pak je to jen a jen jeho problem.

      1. maslo

       Re: Odstavce o tisku

       kdyz je stranka tak sprasena, ze po ctrl-p se vytiskne jen uzkej pruh textu na 20 stranek, pripadne se serepetickama vokolo, pripadne jen prvni strana, protoze zbytek je nekde v iframu, tak taky tisknu pres word

 5. Radek

  text

  Omlouvám se, nechci šťourat, nepatřím k lidem s horším zrakem, ale když už článek něco takového hodnotí, měl by sám jít příkladem. Docela jsem se ztrácel při čtení textu kvůli používání nadpisů, podnadpisů a tučného textu. Docela se to slívá dohromady.

 6. ic

  Divné obrázky

  Obrázky mají takové divné popisky grafů… jako by ani moc nesouvisely s textem. Proč třeba u prvního obrázku ‚ísmeno M‘ proč ne třeba D ? A obrázek 8 tam má nadepsáno 11 px, přitom v textu se všude operuje s 14 px.

 7. winsik

  Captcha bez Javascriptu

  Jak řešíte u veřejných formulářů ověření, zda je uživatel člověk, v případě vypnutého javascriptu, pokud nechcete nutit uživatele k registraci, nebo použití nějakého druhu přihlášení?

  1. Tomáš Fejfar

   Re: Captcha bez Javascriptu

   Honey trap :)

   Udlěáš tam políčko s titulkem „Nevyplňujte-ochrana proti robotům“ a skryješ ho javascriptem/CSS (nejlépe nějakým složitějším konstruktem – ne do kódu style=“displa­y:none“ – to se da odfiltrovat snadno regulárem narozdíl od složitější definice v CSSku „#commentForm input.email“). Do kódu ho pojmenuješ třeba „email“ nebo „comment“ a jakmile bude vyplněné, tak komentář nepřijmeš, zobrazíš captchu, nebo pošleš na akismet.

   Lidem s JS/vizuálním browserem se nezobrazí nic. Ostatním se vypíše „Nevyplňujte“. Funguje celkem spolehlivě ;)

 8. Sebastian

  Proč až teď?

  Dobrá den, děkuji za skvělý průzkum! Jen mě zajímá proč vyšel tento report asi s půlročním zpožděním?

  1. Luboš Plotěný

   Re: Proč až teď?

   1) Nějaký čas zabere zpracování výsledků, jejich sepsání, ověření apod. V našem případě jsme je myslím měli někdy v březnu.

   2) První výstupy jsme prezentovali zde: http://www.sigchi.cz/kalendar-akci/probehle-akce/cesky-uzivatel-seznamte-se

   3) Asi nejdůležitější: celý průzkum jsme prováděli na vlastní náklady, vlastními zdroji, takže nebylo možné mu věnovat čas na úkor práce pro klienty. Proto jsme mu nebyli schopni věnovat najednou více času, což by rychlost výstupů výrazně urychlilo.

 9. xerno

  Statistika není přesná

  Jako průzkum dobré, oceňuji, přesto se příliš neliší od zahraničních studií, protože nelze detailně reflektovat konkrétní chování uživatelů, když není využito celé jejich spektrum. Jsem předvědčen, že většina názorů je od lidí, kteří na webu surfují zcela běžně a tím natrefili na tento průzkum. Jako třeba já.

  Proto není možné tvrdit, že když danou operaci 70 % lidí ovládá, znamená to bezproblémové použití. Na podílu nezáleží, protože dobře udělané stránky bude bezproblémově obládat takřka každý, i když je webový laik … že 30 % lidí něco nezvládá, znamená, že je něco špatně na stránkách.

  Beru tento článek jako jakési směrnice pro tvorbu kvalitního webu či aplikace, jako statistika to není nikterak přínosné (vyjma CAPTCHA – shodněme se, že zdržuje, tudíž není vítaným prvkem).

  1. cavo

   Re: Chyba: Arial 11px X Arial 14 px

   ano, aj pod obrazkom je popiska: „Obrázek 8: Písmo Arial, 14 px, pohodlnost četby“ ale v samotnom obrazku: „Písmo Arial 11 px“.

 10. none

  Používání služeb vs. sdílené přihlašování

  Článek jsem si ze zájem přečetl, ale připadá mi zvláštní závěr vydedukovaný z dotazu na používání služeb. Na dotaz používáte seznam.cz, youtube, facebook bych odpověděl ve všech případech ano, ale přihlašuji se pouze na facebook (kde se bez přihlášení prakticky nic dělat nedá) ostatní služby využívám anonymně, což se myslím týká i dalších uživatelů. Takže vyvozovat z toho, že 90% uživatelů používá youtube to, že tam mají účet mi přijde zavádějící.

  1. michal_

   Re: Používání služeb vs. sdílené přihlašování

   sice nejsem webar, ale myslim, ze specifikovat velikost pisma v pixelech je kravina. Precejenom, autor webovy stranky jen tezko odhadne velikost pixelu na obrazovce, takze tam, kde 14px je velky, jinde to muze bejt pidi pismo.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3523