Komentáře k článku

Cappuccino – webové aplikace snadno a rychle

Pokud jste na letošním WebExpo viděli přednášku Lukáše Hurycha s názvem „Příprava Cappuccina za 30 minut“, není třeba vám tento open source framework pro vytváření webových aplikací v jazyce Objective-J představovat. V seriálu, který právě začíná, se na Cappuccino podíváme podrobněji a ukážeme si, jak s ním pracovat.

Zpět na článek

13 komentářů k článku Cappuccino – webové aplikace snadno a rychle:

   1. blizzboz

    Re: srovnání s GWT

    podobných JS frameworkov je už dnes viac niektoré umožňujú písať kód priamo v Jave, C# alebo F# a Ocaml nevidím teda dôvod prečo by som sa mal meniť svoje zažité programátorské návyky (volanie metód vs. posielanie správ) a učiť sa jazyk s úplne exotickou syntaxou.

    1. Lukáš HurychAutor příspěvku

     Re: srovnání s GWT

     Nikdo vás to nenutí měnit.. :) Navíc, jak již název jazyka napovídá, je primárně (nejen) určen stávajícím Objective-C programátorům, pro které již syntaxe není úplně ‚exotická‘ a mohou čerpat ze svých stávajících znalostí a zkušeností stejně jako .net vývojaři (C#, který jste zmínil).

 1. mudroch

  "On Top Of JavaScript" :))

  Predpokladam, ze to bude extremne rychle, kedze je to napisane „on top of JS“ :)) naco zase novy jazyk a este k tomu postaveny na niecom uplne ne-nativnom a pomalom??? :))

  1. Lukáš HurychAutor příspěvku

   Re: "On Top Of JavaScript" :))

   Není to tak úplně vymýšlení nového jazyka, Objective-J je stále jen obyčejným JavaScriptem a změnou syntaxe + přidáním abstraktní vrstvy (která při vývoji robustnějších aplikací schází) primárně usnadňuje vývoj aplikací vývojařům, kteří v současné dobře pracují s Cocoa – iOS nebo Mac OS X.. :)

 2. lopata

  MAC OSX only

  mě se to docela líbí, ale připadá mi, že ta orientace na přechod z objective-C, cocoa a macosx vůbec je zbytečně omezující, zejména pro ty, co Mac nemají a těch je pořád hodně. Navíc s jestli si pamatuji, tak ten GUI designer je také OSX only, což už je velká brzda.

  Nedávám tomu moc šancí, GWT a node.js vidím výhodné zejména z důvodu použijí javy/javascriptu jak na GUI, tak na serveru a to ani s objective-J/C dost dobře nelze.

  1. Lukáš HurychAutor příspěvku

   Re: MAC OSX only

   Není problém v cappuccinu vyvíjet i na ostatních platformách. :)

   Co se týče toho vytváření GUI, tak se dá použít Interface Builder (Xcode – mac only) a nebo produkt 280atlas.com – je to kompletní IDE pro cappuccino. Můžete v něm vyvíjet přímo v browseru nebo je také v podobě nativní mac aplikace. Určitě stojí za prostudování.. :)

   1. lopata

    Re: MAC OSX only

    Jak je vidět, tak je 280atlas.com je zatím jen beta a už anoncují 20 dolarů za přístup k developer program a nativní IDE zas jen pro Mac.

    Další a větší problém je nemožnost použít Objective-C/J na serveru, tady je jasná převaha řešení jako je node.js a GWT. Osobně se mi tedy více líbí node.js, protože mi dává možnost použít jakoukoli klientskou UI knihovnu, kterých je v JS mraky, mnohem více než v javě.

    1. Pepa

     Re: MAC OSX only

     podle mě trochu motáš jabka s hruškama. Capuccino je pokud vím MVC framework na straně klienta, kterej prostě pracuje v nějaké další abstrakci JS. naproti tomu node.js je čistě server side záležitost a není to samo o sobě framework. takže říct „node.js se mi líbí víc než capuccino“ vlastně nedává smysl (naopak tyhle dvě platformy se můžou skvěle doplňovat). to je jako říct „jQuery se mi líbí víc než Rails“ – to jsou prostě mimoběžky.

     1. lopata

      Re: MAC OSX only

      Ano, motám to dohromady schválně, abych to upřesnil, pro vývoj web aplikace mi přijde lepší použít node.js na serveru a čistě javascript UI knihovnu na klientu lepší = všude jen JS. Při kombinaci node.js na severu a Cappucino na klientu (příklad uvedený níže) jasně ukazuje nevýhodu – čisté js na serveru a Objective-J na klientu.

      Problém je, že ta abstrakce js už v podstatě není js a pro toho, kdo nezná Objective-C je to složité.

      Pro vývoj web aplikace s Cappucino by pro mne bylo výhodné pouze pokud by šlo použít Objective-C na serveru a Objective-J na klientu.

      Teď mě napadlo, že by možná šlo použít Objective-J přímo na serveru s nějakým bridgem k node.js, protože z Objective-J vzniká stejně ten javascript, pak by to bylo ideální.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3339