13 komentářů k článku 10 rad pro vytvoření nejlepší URL:
Martin
"kolise" Jakmile narazím na patvary (byť gramaticky správné) typu „kolise“, dělá se mi šoufl. Co to má autor za úchylku? Už mockrát to tady lidi kritizovali, takže musí vědět, jak moc to čtenářům vadí…
Re: "kolise" Mně se zase dělá šoufl z lidí, co pod odborný článek nablejou to, co ty, i když je vše pravopisně naprosto správně. Stěžuj si na ÚJČ AV, ne tady.
Re: "kolise" Kolise je nějaký patvar z angličtiny, ve slovníku spisovné češtiny ho nenajdete. Vzhledem k tomu, že máme v češtině výraz „kolize“, není třeba si vymýšlet nová slova jako „kolise“. Chápu že to čtenářům vadí a zásah korektora by neuškodil.
Upřesním. Kolise není nové, ale naopak staré slovo. V pravidlech spisovné češtiny ho najdeme, ale jen v těch staršího data vydání. Chápu, že mladší generace může být překvapena, když tu vidí něco „nového“ (ve skutečnosti starého), jelikož autor používá starší verzi spisovné češtiny, ale zrovna u technického zaměření v tom nevidím problém. Možná je to poprvé, ale rozhodně ne naposled, kdy se v technických oborech se starší češtinou setkáte.
Re: „kolise“ Nenajdeme jen v Pravidlech staršího vydání, ale i v těch nových. Pravidla vydaná v roce 1993 sice připouštěla pouze variantu se -z-, nicméně Dodatek vzápětí znovu povolil i variantu se -s- s tím, že taková varianta je považována za stylově příznakovou (a používá se například v odborných textech). Takže to slovo je správně i podle současných pravidel českého pravopisu.
Re: „kolise“ Pravidla se od roku 1993 neměnila, pouze se někdy přidávají další hesla do slovníkové části. Podrobně je to popsáno na stránce Informace o příručce Pravidla českého pravopisu: Za aktuální či platná PČP lze tedy považovat kterákoli Pravidla vydaná po r. 1993.
Proč? Proč se většina komentářů pod články točí jen kolem pravopisu? Základem každého jazyka je podat sdělení. Rád ťukám na komentáře pod články v na zahraničních webech. V komentářích se řeší obsah článku nebo upřesňuje obsah článku. Proč v ČR je na technických webech převážně diskuze o pravidlech pravopisu?
Jak je to s přístupností mobilního menu z klávesnice? Používáte odkazy “více” a “zde”? Znáte rozdíl mezi aria-label, aria-labelledby a aria-describedby? Je PDF strojově čitelný formát z pohledu zákona o přístupnosti?
Posledních pár let mě baví se zabývat bezpečností aplikací. Čistě technicky. A když člověk tyhle věci implementuje, dostane se k zajímavým problémům, které by ho ani nenapadly. A tak se stalo, že jsem se dostal k proxy. Jako slepý k houslím.
"kolise"
Jakmile narazím na patvary (byť gramaticky správné) typu „kolise“, dělá se mi šoufl. Co to má autor za úchylku? Už mockrát to tady lidi kritizovali, takže musí vědět, jak moc to čtenářům vadí…
Re: "kolise"
Mně se zase dělá šoufl z lidí, co pod odborný článek nablejou to, co ty, i když je vše pravopisně naprosto správně. Stěžuj si na ÚJČ AV, ne tady.
Re: "kolise"
Zdá se, že „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit…“ ;)
Re: "kolise"
Lidi maji tendenci si stezovat na blbosti, nechapu v cem je problem…
Re: "kolise"
Kolise je nějaký patvar z angličtiny, ve slovníku spisovné češtiny ho nenajdete. Vzhledem k tomu, že máme v češtině výraz „kolize“, není třeba si vymýšlet nová slova jako „kolise“. Chápu že to čtenářům vadí a zásah korektora by neuškodil.
Upřesním. Kolise není nové, ale naopak staré slovo. V pravidlech spisovné češtiny ho najdeme, ale jen v těch staršího data vydání. Chápu, že mladší generace může být překvapena, když tu vidí něco „nového“ (ve skutečnosti starého), jelikož autor používá starší verzi spisovné češtiny, ale zrovna u technického zaměření v tom nevidím problém. Možná je to poprvé, ale rozhodně ne naposled, kdy se v technických oborech se starší češtinou setkáte.
Martine, setkáme se tu někdy i s fysikálním engine v javascriptu?
To vážně nevím, tohle není soutěž. 8-)
Re: „kolise“
Nenajdeme jen v Pravidlech staršího vydání, ale i v těch nových. Pravidla vydaná v roce 1993 sice připouštěla pouze variantu se -z-, nicméně Dodatek vzápětí znovu povolil i variantu se -s- s tím, že taková varianta je považována za stylově příznakovou (a používá se například v odborných textech). Takže to slovo je správně i podle současných pravidel českého pravopisu.
Re: „kolise“
Díky za doplnění. Současná pravidla jsou ale z 2000, ne?
Jinak, proč je to dle mě v pořádku jsme probrali kdysi, tak jen odkážu http://www.zdrojak.cz/clanky/jak-pridat-komentare-na-web/?show=comments#comment-27287
Re: „kolise“
Pravidla se od roku 1993 neměnila, pouze se někdy přidávají další hesla do slovníkové části. Podrobně je to popsáno na stránce Informace o příručce Pravidla českého pravopisu: Za aktuální či platná PČP lze tedy považovat kterákoli Pravidla vydaná po r. 1993.
Proč?
Proč se většina komentářů pod články točí jen kolem pravopisu? Základem každého jazyka je podat sdělení. Rád ťukám na komentáře pod články v na zahraničních webech. V komentářích se řeší obsah článku nebo upřesňuje obsah článku. Proč v ČR je na technických webech převážně diskuze o pravidlech pravopisu?
Re: Proč?
Protoze asi nemaji k tematu co dodat – clanek popisuje obecne prijimane pravdy, takze neni o cem moc diskutovat.