13 komentářů k článku 10 rad pro vytvoření nejlepší URL:

 1. Martin

  "kolise"
  Jakmile narazím na patvary (byť gramaticky správné) typu „kolise“, dělá se mi šoufl. Co to má autor za úchylku? Už mockrát to tady lidi kritizovali, takže musí vědět, jak moc to čtenářům vadí…

 2. Konservativní fysik z gymnasia

  Re: "kolise"
  Mně se zase dělá šoufl z lidí, co pod odborný článek nablejou to, co ty, i když je vše pravopisně naprosto správně. Stěžuj si na ÚJČ AV, ne tady.

 3. Honza

  Re: "kolise"
  Kolise je nějaký patvar z angličtiny, ve slovníku spisovné češtiny ho nenajdete. Vzhledem k tomu, že máme v češtině výraz „kolize“, není třeba si vymýšlet nová slova jako „kolise“. Chápu že to čtenářům vadí a zásah korektora by neuškodil.

  1. Martin Hassman

   Upřesním. Kolise není nové, ale naopak staré slovo. V pravidlech spisovné češtiny ho najdeme, ale jen v těch staršího data vydání. Chápu, že mladší generace může být překvapena, když tu vidí něco „nového“ (ve skutečnosti starého), jelikož autor používá starší verzi spisovné češtiny, ale zrovna u technického zaměření v tom nevidím problém. Možná je to poprvé, ale rozhodně ne naposled, kdy se v technických oborech se starší češtinou setkáte.

 4. filip.jirsak

  Re: „kolise“
  Nenajdeme jen v Pravidlech staršího vydání, ale i v těch nových. Pravidla vydaná v roce 1993 sice připouštěla pouze variantu se -z-, nicméně Dodatek vzápětí znovu povolil i variantu se -s- s tím, že taková varianta je považována za stylově příznakovou (a používá se například v odborných textech). Takže to slovo je správně i podle současných pravidel českého pravopisu.

 5. Anonym

  Proč?
  Proč se většina komentářů pod články točí jen kolem pravopisu? Základem každého jazyka je podat sdělení. Rád ťukám na komentáře pod články v na zahraničních webech. V komentářích se řeší obsah článku nebo upřesňuje obsah článku. Proč v ČR je na technických webech převážně diskuze o pravidlech pravopisu?

 6. pavels

  Re: Proč?
  Protoze asi nemaji k tematu co dodat – clanek popisuje obecne prijimane pravdy, takze neni o cem moc diskutovat.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=15685