Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Nevidomí uživatelé webových stránek a problémy s přístupností

Nevidomí uživatelé webových stránek a problémy s přístupností

Zprávičky Webdesign

Problému přístupnosti webových stránek se na Zdrojáku věnujeme pravidelně, dnes na toto téma vyšel i článek na Lupě. Soustředí se na nevidomé uživatele webu. Dozvíte se v něm o několika problémech s přístupností, které weby často obsahují, a také několik rad, jak jim předejít. Adam Fendrych píše:

Dobrá sémantika a struktura je alfou a omegou přístupnosti obecně. Pokud je dokument dobře strukturovaný a všechny prvky správně vyznačeny v HTML kódu, je potom práce s ním snadná, ať návštěvník využívá jakékoliv koncové zařízení. Důležité je především označovat obsahové části stránky nadpisy. Každá stránka by měla mít jeden hlavní nadpis první úrovně (H1), který výstižně popisuje její obsah – v případě zpravodajství to může být název článku. Svůj nadpis by měly mít i další důležité části stránky: globální navigace, lokální navigace, vyhledávání, související články atd.

Více se dočtete v článku Nevidomí uživatelé a zpravodajské weby.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.