Přejít k navigační liště

Zdroják » PR Články » Vysoká autonomie vývojářů vede ke zpomalení vývoje. Pomůže Developer Portal

Vysoká autonomie vývojářů vede ke zpomalení vývoje. Pomůže Developer Portal

Články PR Články

Práce moderních vývojářů se neomezuje pouze na psaní kódu a údržbu dokumentace. V době mikroslužeb a cloudu patří mezi jejich úkoly také správa infrastruktury, optimalizace procesů dodávání a implementace aplikací nebo analýza nákladů a zabezpečení.

To vše s využitím mnoha dynamicky se rozvíjejících technologií a nástrojů. Jak podpořit práci inženýrů v tak dynamickém prostředí a neomezit při tom jejich autonomii radí portál No Fluff Jobs. 

Vývojáři se podle všeobecného přesvědčení zabývají především psaním kódu. Občas se účastní schůzek, plánují a vyhodnocují své úkoly, navrhují komponenty a kompletují dokumentaci. Příležitostně připravují a dohlížejí na implementace. Díky datům a pracovním nabídkám na portálu s IT pracemi No Fluff Jobs víme, že zatímco před časem byl tento obrázek v podstatě pravdivý, dnešní realita je podstatně složitější.

V éře mikroslužeb, jejichž nástup významně změnil procesy tvorby a údržby softwaru, je vlastníkem dané služby často jeden tým nebo dokonce jeden inženýr. Výsledkem je, že vývojář nejen vyvíjí funkcionalitu psaním kódu, ale zabývá se také konfigurací cloudové infrastruktury potřebné pro běh aplikace, analyzuje náklady a bezpečnost používaných knihoven, optimalizuje procesy CI/CD a monitoruje provoz webu. Aby dokázal zajistit vše vyjmenované tráví spoustu času přepínáním mezi různými nástroji a platformami.

Rychlostní paradox – proč neomezená autonomie vede k poklesu produktivity?

K udržení konkurenceschopnosti je potřeba podporovat inovativnost vlastních vývojářů. Některé velké technologické společnosti přílišnou standardizací používaných procesů a nástrojů poškozují produktivitu a inovace, což může v důsledku vést ke ztrátě pozice na trhu. 

Nabízí se proto nechat vývojářům neomezenou autonomii. Idea, že svobodná volba aplikací, procesů a nástrojů vede k vysoké produktivitě je ale mylná. Takový přístup totiž způsobuje přílišnou roztříštěnost a složitost používaných řešení s důsledkem neúměrně dlouhého času stráveného řešením chyb. Tento mechanismus je známý jako paradox rychlosti ve vývoji softwaru. Nedostatek standardů poškozuje produktivitu stejně jako jejich nadmíra.

Jak firmám pomůže Developer Portal?

Řešením je osvobodit vývojáře od nadbytečných a často otravných složitostí poskytnutím místa, kde jsou standardy snadno dostupné a kde lze rychle provádět samoobslužné akce.

Portál pro vývojáře je takovým místem. Jedná se o centrální, interní aplikaci, která postupně vede k přijetí standardů, směřuje k centralizované dokumentaci, buduje osvědčené postupy a povědomí o nich. Portál umožňuje přístup k souhrnným údajům o vývoji softwaru a zvyšuje produktivitu automatizací každodenních a opakujících se úkolů, jako je zapracování nové aplikace nebo konfigurace nového úložiště.

Jak zjistit, jaké nástroje firmy využívajíVyužívané technologie, programy a nástroje můžou být takzvaný deal-breaker, obzvlášť když hledáte práci. Nebo se třeba chcete jen inspirovat a zjistit, jak fungují ostatní firmy. No Fluff Jobs si zakládá na transparentních nabídkách prací pro IT profesionály. Všechny inzeráty tedy obsahují finanční ohodnocení, ale i benefity a technologie, které firma k práci a vývoji využívá. Přesvědčit se můžete na nofluffjobs.cz.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.