Přejít k navigační liště

Zdroják » Webdesign » Zachování pozice scrollování pomocí overflow-anchor

Zachování pozice scrollování pomocí overflow-anchor

Články Webdesign

CSS vlastnost overflow-anchor umožňuje nastavit, jak si má prohlížeč pamatovat, kam bylo odscrollováno.

Text vyšel původně na webu autora.

Poměrně dlouhou dobu prohlížeče neřešily situace, kdy se na stránce stane něco, co způsobí odrolování někam pryč.

Typicky v těchto dvou případech:

  1. Změní se orientace z výšky na šířku nebo obráceně (zejména u mobilních zařízení).
  2. Před obsahem se donačte nějaký prvek se zprvu neznámými rozměry a stránka poskočí. Například video, obrázek nebo reklama.

Návštěvník prochází webem, a když nastane některý z výše uvedených případů, je ztracen, protože ve viewportu stránky (aktuálně viditelné oblasti) vidí najednou něco úplně jiného, než co tam bylo předtím.

Druhý případ s obsahem o neznámých rozměrech si povětšinou zkušený tvůrce webů dokáže ohlídat, viz text Poskakování stránky, proč vadí a jak se ho zbavit.

Řešit změnu orientace ale už nejde bez nějakého relativně komplikovaného počítání a scrollování v JavaScriptu.

Naštěstí oba případy začaly automaticky řešit přímo prohlížeče. Porovnejte si chování:

A prohlížeče Chrome 56+ (leden 2017) a Firefox 66+ (březen 2019) dokáží toto chování ovlivňovat relativně mladou CSS vlastností overflow-anchor.

CSS vlastnost overflow-anchor

Právě vlastnost overflow-anchror zapíná/vypíná toto chytré zapamatování odrolování. A nastavuje se pro elementy s posuvníkem (tedy pro celou stránku nebo pro elementy s overflow: auto a overflow: scroll).

Kromě globálních hodnot inheritinitial a unset existují 2 specifické hodnoty:

overflow-anchor: auto
Prohlížeč se sám snaží chovat chytře (výchozí chování, které budete pravděpodobně preferovat).
overflow-anchor: none
Zakáže automatické pokusy prohlížeče o lepší uživatelský zážitek. Hodí se jako pojistka u elementů, kde je nějaké vlastní javascriptové scrollování, pokud výchozí chování prohlížeče způsobuje problémy.

Ve většině případů nebudete muset nic měnit a necháte prohlížeč pracovat po svém. Pokud vám to nevyhovuje, můžete chytrost prohlížeče vypnout.

Odkazy

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.