Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Znáte dobře Ruby?

Znáte dobře Ruby?

Zprávičky Různé

David Majda zveřejnil slidy své prezentace Znáte dobře Ruby?, ve které předvádí vlastnosti jazyka Ruby, které nejsou obecně známé. Věděli jste například, co se v Ruby stane s dvěma řetězci vedle sebe, mezi kterými není žádný operátor? Spojí se 'retezec1' 'retezec2' v jeden řetězec 'retezec1retezec2' nebo ne? Tohle a další zjištění najdete v prezentaci.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rejpalek

jak ja nemam rad takovahle kouzla X-( ruby neznam a po teto ukazce "featur" *to* ani poznat nechci.

sry za flame, ale… sem posledni dobou nejak vypruzenej :-) tak sem se neudrzel a "reagoval". pro rubysty – ignorujte tento prizpevek, diky

Ladislav Thon

Noo, takže jsme se dozvěděli, že Ruby obsahuje pár hloupých mikrooptimalizací a má samostatné jmenné prostory pro proměnné a metody. Jediné, co mi přišlo zajímavé, je to volání soukromé metody na objektu self.

Spíš by mne zajímalo: ti lidi, co tak sebejistě vyjadřují svoje zhnusení, nejsou to náhodou PHPčkaři, uživatelé jazyka svým prasečkářstvím přímo proslulého? :-)

Anonymní

Podstatné nejsou až tak ty „hloupé mikrooptimalizace“ samotné, jako spíš společná myšlenka většiny z nich – posouvají nějaké rozhodování z runtime do parse-time a to i za cenu narušení či zesložitění sémantiky. U dynamického jazyka jako je Ruby je to zvláštní. Navíc je to podle mě premature optimization – takovéhle optimalizace prakticky nemají smysl, když Ruby donedávna (verze < 1.9) ani nemělo virtuální stroj a interpretovalo se přímo průchodem AST.

Jinak jeden z cílů té přednášky bylo trochu zavřít pusu těm, co nekriticky tvrdí, jak je Ruby nádherný jazyk a opovrhují jazyky ostatními. Ruby má taky své bubáky. Bohužel se mi to ale malinko vymklo z rukou a dost lidí, co Ruby nezná, teď vidí jen ty bubáky :-( Chtělo by to nějakou přednášku na téma „Co je na Ruby hezkého?“ s nejméně dvojnásobným počtem ukázek…

David Majda

Předchozí komentář jsem psal já.

Ladislav Thon

Jo jo, to jsem přesně chtěl říct tím slovem "hloupé". IMHO je Ruby hodně pěkný jazyk. Čím dál víc ale věřím tomu, že udělat jazyk, který by byl blízký lidem, bez temných zákoutí asi nejde. Udělat jazykovou podporu pro nějaký vyšší abstraktní koncept se nejspíš neobejde bez kompromisů, a těmi se pak plní knihy o temných zákoutích a operují jimi lidi v diskusích. Temná zákoutí nemá BrainFuck :-), nejspíš je nemají Scheme nebo Self, ale jazyky pro normální lidi (od Céčka po Ruby) je mají všechny bez výjimky.

Konec npm tokenů: publikujte balíčky bez secrets přes GitHub Actions

Publikování npm balíčků pomocí dlouhodobých tokenů uložených v GitHub Secrets je pohodlné, ale riskantní. Od léta 2025 nabízí npm elegantnější řešení: Trusted Publishers s OIDC autentizací, které tokeny zcela nahrazují. Žádné secrets, žádná rotace, žádný únik přihlašovacích údajů z logů. Ukážeme si, jak vše nastavit za pár minut.

Jak zabezpečit WordPress: Praktický průvodce

WordPress pohání přes 40 % všech webů na světě. To z něj dělá nejrozšířenější CMS a zároveň nejčastější terč automatizovaných útoků. Boti nepotřebují cílit přímo na vás: systematicky procházejí miliony domén a hledají otevřené dveře. Stačí zapomenutý plugin bez aktualizace, výchozí prefix databáze nebo heslo z uniklé databáze. Tento článek není seznam pluginů. Je to průvodce od základů přes hardening konfigurace až po serverové zabezpečení s konkrétními kroky, které můžete udělat ještě dnes.