XML vs JSON vs Web

Server Ajaxian se věnuje ústupu XML z pozice podporovaného formátu pro webová API a jeho nahrazování JSONem (před časem na toto téma narazil Jiří Kosek ve svém komentáři ke GDD). Ajaxian cituje jednoho z návrhářů XML Jamese Clarka, který se překvapivě tohoto posunu zastal. Soudí, že XML se stalo příliš složitým, že je těžkopádné pro vyjádření datových struktur z programovacích jazyků a jeho budoucnost na webu nejistá. Píše:

Myslím, že se webová komunita jasně vyjádřila: HTML5, JavaScript, JSON. XML nemizí, ale vidím, jak je stále míň webové; nebude to něco, co posíláte po netu, spíš se stane jednou z technologií, co budou používat servery k tomu, aby vygenerovaly data, co se budou posílat. (…) V nejbližší době vidím jako největší výzvu to, abychom naučili HTML5 snáz zpracovávat XML. V dlouhodobějším horizontu pak v nalezení způsobu, jakým můžeme využít své zkušenosti, získanými při tvorbě XML, k vytváření technologií nad HTML5, JavaScriptem a JSON, a přispět tak širší webdeveloperské komunitě.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 2

Přehled komentářů

shMoula Heureka!
Pavel Kroh Na webu možná, ale web není všechno
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=1817