W3C bude vyvíjet HTML5 a WHATWG zase „HTML Living Standard“

Po letech fungující spolupráce W3C a WHATWG na vývoji HTML5 dochází k rozštěpení. Oznámil to včera editor HTML5 Ian Hickson. Cíle W3C a WHATWG se prý natolik odchýlily, že spolupráce již není možná. W3C tak bude nadále pokračovat na tvorbě HTML5 specifikace, zatímco WHATWG bude vyvářet „něco velmi podobného“, co nazývá HTML Living Standard.

Co to znamená? Zatím přesně nevíme. Jirka Kosek se ptá na Twitteru HTML5 kidnapped again? Ovšem je dost možné, že pro webdesignery a webové vývojáře to nebude znamenat nic podstatného (alespoň ne v několika nejbližších letech). Ostatně základní kameny HTML5 jsou již dávno postaveny, tam se příliš zkazit nedá.

Z dlouhodobého hlediska dalšího vývoje HTML by k problémům dojít mohlo, pokud by se objevily významnější názorové rozkoly mezi oběma subjekty, když navíc vezmeme v potaz, že součástí W3C jsou výrobci prakticky všech významných prohlížečů, zatímco ve WHATWG chybí významný hráč Microsoft. Jak by vše v případě sporu dopadlo, není jasné. Situaci budeme nadále sledovat.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

bauglir Jak by to dopadlo?
Tany Re: Jak by to dopadlo?
Martin Hassman Q&A Ian Hickson
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=2658