Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » TabNabbing: Phishing pomocí změny skryté záložky

TabNabbing: Phishing pomocí změny skryté záložky

Zprávičky Různé

Zajímavou techniku pro phishing (vylákání přihlašovacích dat z uživatelů) představuje TabNabbing. Jak tato technika funguje? Ukažme si příklad s krádeží přihlašovacích údajů u GMailu.

V prohlížeči, který umožňuje otevřít více záložek (tabů), přijde uživatel na útočníkovu stránku, kde je naprosto normální a neškodný obsah. Skript na této stránce však detekuje, jestli je záložka aktivní nebo ne, a když je po nějakou dobu neaktivní (tzn. uživatel kouká jinam), změní titulek (např. na „Google Mail login“), favicon i obsah stránky tak, že vypadá jako přihlašovací stránka GMailu. Uživateli tak není na první pohled nic nápadného a při přepnutí do této záložky má dojem, že ho GMail odhlásil, tak zadá své přihlašovací údaje znovu (málokdo si zkontroluje, zda URL patří opravdu GMailu). Po odeslání údajů (ale na útočníkův server) je uživatel přesměrován na stránky GMailu, kde vidí to co vidět má (protože ve skutečnosti odhlášen nebyl).

Útok lze zkombinovat s technikou „CSS history exploit“ (česky popsáno v článku Sledování historie navštívených stránek). TabNabbing popsal Aza Raskin na svém blogu (odkaz v tuto chvíli bohužel nefunguje).

Zdroj: Ajaxian

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
v6ak

Vždy jsem v takovém případě (teda poslední dobou určitě, dříve nevím) kontroloval URL.
Připomíná mi to toto: https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=518138

developer

Tak toto je naozaj chytre a isto to musi mat vysoky „konverzny pomer“.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.