Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Stylus: radikální syntaxe pro CSS

Stylus: radikální syntaxe pro CSS

Zprávičky Webdesign

Nálepky:

Pokud znáte např. LESS, není vám princip CSS preprocesorů cizí. S radikálním přístupem přichází Stylus – kromě funkcí, proměnných a operátorů zavádí i jinou syntaxi, která je založená na odsazování bloků, takže mizí složené závorky, čárky i středníky na konci textu. Dle osobních preferencí můžete na tento přístup buď nadávat, nebo jej naopak velebit. Každopádně podobné preprocesory naznačují líp než specifikace to, co kodéři v CSS pravděpodobně postrádají nejvíc.

Váš názor na CSS preprocesory?

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Oldřich Vetešník

Vypadá to dobře, podobá se to HAMLu, který je naprosto super. U SASS/LESS mi právě vadí, že musím psát závorky, a zas až tak radikální mi nepřijde (oproti HAMLu). Otázka je, jak přehledné to bude pro toho, kdo to pak otevře a zkusí zjistit, co kam patří. :)

Tom

Zřejmě zaměňujete HAML za SASS a SASS za SCSS. ;-)
U SASS syntaxe se závorky nepíšou, vlastně je až na dvojtečky zaměnitelná se syntaxí Stylusu. U SCSS, které je zpětně kompatibilní s CSS, se závorky používají.
(HAML slouží pro generování HTML; uznávám, SASS je součástí stejného gemu.)

Předností Stylusu je definice pokročilejších funkcí pomocí JS, pro které byste u SASS/SCSS museli definovat rozšíření v Ruby. Použití Node.js zase může být přednost pro projekty na stejné platformě.

Pro mě bude Stylus zajímavý, až kolem něj vznikne dostatek rozšiřujících knihoven a podpora v editorech. Dokud pro Stylus není něco jako výborný Compass, tak nemám důvod přecházet.

Oldřich Vetešník

Ne, HAML s ničím nezaměňuju, vím, že to je na HTML.
Závorky zde http://sass-lang.com/tutorial.html.

Tom

Ano, tam je ukázaná syntaxe SCSS – záleží na příponě. Soubory se syntaxí bez závorek mají příponu sass
Nejlépe je to vidět na http://sass-lang.com/

Se samotným HAML CSS nevygeneruju…

Martin Držka

Kdo je zvyklý zapisovat styly na řádek má tady smůlu :) Na druhou stranu by to sjednotilo zápis, odsazení, apod.

Na LESS/SASS je fajn vnořování elementů, tady to nepůjde (nebo to alespon není z linku zřejmé)

BTW první experimenty nativního řešení: http://www.xanthir.com/blog/b49w0

Jakub Onderka

To vnořování je v LESS geniální a Stylus jej naštěstí podporuje taky s použitím syntaxe:

table
  td
    padding 4px 10px 

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.