Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Specifikace Element Traversal od W3C je hotova. Co užitečného přináší a kdo ji implementuje?

Specifikace Element Traversal od W3C je hotova. Co užitečného přináší a kdo ji implementuje?

Zprávičky Webdesign

Cílem specifikace Element Traversal od W3C bylo alespoň trochu zjednodušit komplikované a neohrabané procházení dokumentu pomocí DOM rozhraní (které mj. právě kvůli jeho neohrabanosti přímo používá stále méně a méně vývojářů ve prospěch javascriptových frameworků).

Specifikace zavádí pět zajímavých atributů, např. element.firstElementChild, který odkazuje na první dceřiný element (stávající atribut element.firstChild tento účel spolehlivě neplní, protože pokud HTML/XML dokument obsahuje bílé znaky, může odkazovat na ně, místo na dceřiný element). Význam dalších atributů bude již zřejmý (jsou vždy obdobnou analogií některého stávajícího DOM atributu): lastElementChild, previousElementSibling, nextElementSibling, childElementCount.

Specifikace Element Traversal, která se řadí do DOM3, vyšla včera ve své finální verzi. V tuto chvíli ji podporuje připravovaný Firefox 3.1, Opera 9.5 a výše. Bohužel tato zjednodušující specifikace přišla příliš pozdě (mělo na ni být pamatováno již při prvotním návrhu DOM) a na implementace ve všech prohlížečích si vývojáři ještě chvíli počkají, DOM se proto ošklivé nálepky neohrabanosti jen tak nezbaví a prozatím bude snazší používat javascriptové frameworky nežli přímo DOM. (Zdroj: W3C)

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Kosek

DOMu se v prohlížečích bohužel už asi nikdy nezbavíme, i když je to asi nejhorší rozhraní pro práci s XML, jaké si lze představit.

Dost by pomohlo, kdyby se alespoň vytvořilo a sjednotilo API pro vyhodnocování XPath dotazů nad DOMem.

html

A proč myslet jenom na XML? Co běžný stránky v HTML, mnohdy zprasený, jak byste je teda chtěl procházet? Často se taky mluví o tom, že CSS a třeba třídy by se měly nahradit např. právě DOMem, aby se v elementech žádný class nepoužívalo. Jako DOM je někdy strašně těžkopádný a člověk porodí, než vymyslí jak to nejlíp a hlavně univerzálně udělat, takže nový věci v článku naznačený by měly bejt houšť, ale bez něj si jako jakejkoliv script nedovedu představit.

Jirka Kosek

Prohlížeč si DOM vyrobí i z jakkoliv prasáckého HTML. Takže to co jsem psal o XML platí samozřejmě i pro HTML.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.