Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Plánujete začít vyvíjet webové aplikace v Ruby on Rails?

Plánujete začít vyvíjet webové aplikace v Ruby on Rails?

Zprávičky Různé

Nálepky:

Na webu blog.igloonet.cz byl umístěn první díl článku rozebírající základní vlastnosti frameworku Ruby on Rails. Zmíněny jsou právě ty prvky, které nám tento nástroj přináší a čím může ulehčit programátorovi práci. Určený je především pro ty čtenáře, kteří se rozhodují, zda tento framework vůbec vyzkoušet či nikoliv.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
15 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
shamy

Obavam se ze zlate casy RoR jsou za nami a bude hur.

Satai

V jakem smyslu?

blizzboz

problém ruby je hlavne v tom že preň neexistujú žiadne klikacie vývojové nástroje, preto RoR upadá. .NET má VisualStudio a SharpDevelop, Java má NetBeans a Eclipse. Ruby nemá nič. Skúšal som rôzne Ruby pluginy pre NetBeans, VisualStudio a Aptanu ale veci, ktoré si môžem inde pohodlne naklikať, musím pracne vypisovať do konzoly, takto si vývoj software v 21 storočí nepredstavujem.

Satai

Toho jsem si vedom. Ale prekvapil mne nazor, ze tu kdysi byl zlaty RoR vek a ted jsme v dobe updaku.

josefrichter

Ruby ty „klikací“ nástroje má, ale skoro nikdo je nepoužívá. Na těch pár příkazů do konzole (možná dvacet?) by to byl asi zbytečnej overhead. Ale to je asi věc vkusu nebo zvyku. Rozhodně bych neřekl že by kvůli něčemu takovýmu Rails byly v úpadku :-)

Michal Zahradnicek

Nuz darmo…

Zacina nam rast generacia klikacich programatorov, resp. zacina sa era klikacich programatorov.

Tento klikaci syndrom podla mna sposobuje hlupnutie programatorov a programovanie pomaly straca caro. To boly casy ked som si robil v ASM dekoder na gif obrazok – pri tom bolo treba aj mysliet.

Nechcem vyvolavat flame – len som si zaspominal na stare casy.

Martin Malý

Ano, končí doba „programátorů – umělců“, tajemných mužů, co ovládají mocné stroje pomocí tajných formulí… Ten posun nezpůsobuje hloupnutí programátorů, to se jen přesouvá důraz od nízkoúrovňového „jak to napsat“ k vysokoúrovňovému „co vlastně píšeme“. Vám se ale zdá, že „programátoři hloupnou“, ale věřte mi – ve skutečnosti se jen přestávají zabývat podružnostmi, které za ně dělají stroje.

Nepleťte si chytrost s encyklopedickými znalostmi… Schválně – který programátor je hloupější: ten, co si dnes bude dělat dekodér GIFu do prohlížeče obrázků, nebo ten, kdo použije hotový a čas vynaloží na vyladění funkce prohlížeče?

PS: To byly časy, kdy jsem si psal vlastní mikrokernelový OS v ASM a C – jenomže pak jsem potřeboval jíst, bydlet a zaplatit složenky, takže mi došlo, že jemnou, precizní a neskutečně drahou „ruční práci“ nikdo nezaplatí. Můžeme nad tím nostalgicky vzdychat, ale můžeme si být hlavně téměř stoprocentně jisti, že pro většinu programátorů tyhle časy skončily a už se nikdy nevrátí. Nechme si to jako koníček a jako tajnou zbraň, kdyby někdy bylo potřeba, tak těm mladým ukážeme… :)

jarda

Mě přijde, že ty dnešní nové programátory to programování ani moc nebaví. Existuje na tohle téma nějaký průzkum?

jarda

Mně …

Michal Zahradnicek

Heh, ano presne to som chcel povedat, ze programator sa uz nerovna umelec ako kedysi. V davnych dobach programator musel rozumiet ako pracuje pocitac, ked chcel robit dobry software. Ja to nazyvam, ze ide doba instantnych polievociek.

Samozrejme ze aj ja som sa prisposobil trendu a pouzivam dostupne veci(momentalne louskam ExtJS). Ale som rad ze som este zazil dobu „programatorov – umelcov“.

Martin Malý

Dnešní doba bude jednoho dne taky tou bájnou dobou opravdových mužů, co ještě uměli napsat PHP framework… :) Počkejte třicet let, uvidíte! ;)

Věra

Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.

ZETCHA

Mě se docela dobře dělá v RubyMine. Plná spokojenost. Testni.

Láďa

Upřesnil bych to – okolo Ruby on Rails už není takový hype. Ve verzi 3 jde ale o špičkový framework.

Ondra

Já si nemůžu pomoct, mě se Ruby vůbec nelíbí, a Ruby on Rails je bordel ve stylu víc jak deset let staré technologie JSP.

Konstrukce jako 5.minutes.ago je sporná. Je moc úžasné, že 5 je objekt, ovšem máme skutečně chtít veškeré myslitelné operace s čísly jako metody třídy čísla? Nebo je lepší mít čísla jako argumenty metod specializovaných knihoven.

Operátor unless je IMHO značně zhoršuje čitelnost.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.