Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » PHP: Je rychlejší singleton nebo statická třída?

PHP: Je rychlejší singleton nebo statická třída?

Zprávičky PHP, Různé

Singleton patří bez nadsázky k jednomu z nejpopulárnějších návrhových vzorů; je velmi snadno pochopitelný a implementovatelný i v jazycích, kde objektová podpora není nijak extra mocná, jako např. v PHP. Leckdy se jimi ale řeší i věci, kde by bylo vhodnější použít jinou jazykovou konstrukci, například statickou třídu. Doru Moisa se zaměřil na srovnání singletonu a statické třídy z hlediska rychlosti volání. Svá měření shrnul v článku Static Call versus Singleton Call in PHP.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
v6ak

Myslím, že nejlepší je rozhodovat se podle toho, co se tam logicky nejlépe hodí a ne podle toho, co je v současné implementaci s konkrétní konfigurací momentálně trošku výkonnější. Pokud programátor řeší výkon mimo kompilátory apod., nemělo by to IMHO obvykle (bez zvláštních důvodů) příliš přesáhnout řešení asymptotické složitosti. Rozhodně bych neřešil takové… ptákoviny. Zítra někdo napíše nějakou optimalizaci na Singletony nebo někdo nasadí nějaký php optimizer, HPHP nebo podobně, najednou bude vše jinak a já budu vše přepisovat? Ne, nejsem cvičená opice.
Vizte také podobný postoj: http://blog.krecan.net/2010/02/02/slava-abstrakci/

v6ak

Samozřejmě, vše záleží na správné interpretaci. Konkrétně o HPHP nejde, jde mi spíš obecně o přístup „Zítra nasadíme toto a výkon může být jinde.“.

Určité odůvodnění mohou mít jak „statické třídy“*, Singleton, tak i Dependency Injection.

  • Statické metody mají podobný význam jako fuknce.
  • Singleton použiju typicky tehdy, když chci implementovat nějaké rozhraní a všechny instance by byly stejné, například http://gist.github.com/319827 . Nepovažuji to jako vhodné řešení například pro databázové připojení. Považuji jej obvykle za vhodnější řešení než statické metody. Například v Javě si také mysleli, že třídě Math budou nejlépe slušet statické metody. Pak se tu objevila třída StrictMath. Budu chtít udělat třídu, která umí pracovat jak s Math, tak StrictMath. Co s tím? Kdyby to byly Singletony se společným abstraktním předkem (nejlépe s package-private konstruktorem), problém by byl snadno vyřešen.
  • Dependency Injection je vhodná pro předávání instancí napříč objektovým modelem a kam až vím to nenahradí jakýkoli jiný návrhový vzor. Používat zde Singleton apod. je něco jako používat globální proměnnou.

*) Tento pojem trošku koliduje se stejným pojmem v Javě, ale, myslím, víme, o čem mluvíme.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.