Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » I opravy drobných chyb zlepší přístupnost vašich stránek

I opravy drobných chyb zlepší přístupnost vašich stránek

Zprávičky Webdesign

Radek Pavlíček na svém blogu vysvětluje, že přístupnost stránek není pro nevidomé uživatele pojem absolutní (kromě extrémních výjimek jako jsou kompletní stránky ve Flashi, které nejsou přístupné vůbec). Existuje totiž řada drobných chyb, jejichž odstraněním lze přístupnost zlepšit. I odstranění jen některých z nich má pro uživatele význam, navzdory tomu, že některé další chyby zůstávají.

Radek Pavlíček píše: Handicapovaní uživatelé dnes mají k dispozici velmi kvalitní asistivní technologie (např. JAWS či Supernovu) či pomůcky (např. WebVisum), pomocí nichž mohou řadu bariér překonat a k požadovaným informacím se dostat.

Autor dále uvádí příklady webů, které sice obsahují prohřešky proti přístupnosti, ale nevidomí uživatelé je přesto používají (např. kvůli kvalitnímu obsahu). Zlepšení přístupnosti vašich stránek není tedy nutné odkládat jen „protože stránky obsahují problém, který dnes nemůžeme vyřešit“. Chyby, které jste schopni opravit, opravte ihned. I odstranění některých malých problémů nevidomí uživatelé ocení. (Zdroj: POSLEPU)

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
12 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
treto

Jen malá oprava, ty mýty o zcela nepřístupném flashi již nějakou dobu neplatí. Prosím, nešiřte to dál. Když tak byste se tímto témtatem mohli někdy zabývat a stát se populárními "bořiči mýtů":)

Jinak ZDROJAK projekt je super.

PS: také pověra o neindexovatelnosti obsahu již postupně neplatí

treto

OK, dám něco dohromady a pošlu (v řádu dní).

petr.steinbauer

To nedáte, to se nedočkáme ;o)

Například naše grafička (a nejen ona) nepoužívá texty ve flash jako texty, ale jako samovolné objekty (tzv. je zkurví).

Takže to co říkáte je holá (placená?) propaganda jednoho uzavřeného protokolu jedné firmy…

PS: jak chcete zpřístupnit například bannery s rákosníčkama "nyc nepalit, nyc neplatit" z poslední doby, tak aby to slepí lidé a lidé bez flash pochopili, je mě taky záhadou.

treto

Určitě se dočkáte:)
Z hlediska přístupnosti není nutno používat text jako text, klidně jej můžete tzv. breaknout nebo do něčeho vnořit a pokud jej chcete mít přístupný, tak k danému prvku resp. symbolu přiřadíte informaci nebo pravidla ovládání a to ať již ručně nebo pomocí actionscriptu.

Jen uvádím věci na pravou míru (i když někdo by mě mohl penězi ocenit, někdo… Halooo, haloooo, haaalooooo, slyší mě NĚKDO? Asi z toho nic nebude:)

Otázka uzavřenosti je dost diskutabilní.

A Rákosníčovy bannery neznám. Naposledy jsem toho povedeného chlapíka zahlédl u rybníčka Brčálníku. Že by tam s tím seknul a dal se na reklamu? No, po pravdě řečeno, vždycky měl za lubem.

pas

Možná jste nezaregistroval, že formát SWF (a související – AMF, atd.) byly uvolněny, jsou otevřené a vývojářské nástroje (Flex SDK) jsou open source. Přístupné aplikace lze ve Flashi také tvořit, více viz odkazy pod článkem ze včerejška. Pochopitelně vše záleží na vývojářích – pokud někdo dělá ve Flashi aplikaci pro široké publikum, měl by si zásady přístupnosti nastudovat.

pas

Člověče, važte slova – dokud vám někdo nepředvede, že něco dělat lze, tak budete tvrdit, že to dělat nelze? To pak bude trochu začarovaný kruh, ne? Chcete-li o Flashi seriózně informovat, tak přinejmenším odkažte vývojáře na http://www.adobe.com/accessibility/. Pokud vývojáře budete utvrzovat v mýtu, že Flash je nevhodná technologie, tak ji nikdo ani nezačne používat správným způsobem, čímž budete mít zase "argument" pokračovat v tom utvrzování, a tak dokola.

pas

Cože? Samozřejmě, že k tvrzení, že Flash podporuje přístupnost (čili má kompletní řešení, nástroje, postupy, …) mi stačí prostý fakt, že toto řešení existuje. Naprosto věřím, že jste se s tím v praxi zatím nesetkal, ale to řešení tu jednoduše už řadu let existuje, ze strany jeho autorů je uděláno maximum a teď už je to na vývojářích. A na novinářích – aby vůbec o té možnosti informovali! Jinak to vaše "možná za pět let" těžko někdy nastane.

Můj mobil taky neumí Flash, neumí plno dalších věcí. Každý nechť posoudí, jaké bude mít cílové publikum, když použije tu kterou technologii (vždy je to něco za něco) – o tom snad tahle diskuse vůbec není. A obecné tvrzení, že nějaká technologie je "absolutně nevhodná jako prostředek poskytování informací" je naprosto zarážející. To by se pak dalo říct i třeba o videu, ne? Soudit přece můžete konkrétní obsah a jeho obsah, nikoliv technologii.

pas

… mělo tam být "konkrétní obsah a jeho autora"

petr.steinbauer

Martin H. chtěl říci že flash na stránky ministersva, nebo jiného úřadu NEpatří – ano ať si je dají firmy na své komerční weby – nejsou tam životu důležité informace, dá se bez nich žít. Ale INFORMACE – tedy ty podstatné – by měly být přístupné vždy jako text – mimo videa, flashe a jiné uzavřené formáty.
IMHO: Pokud vím, daňové přiznání ve videu taky nenajdete – najdete ho jako text.

Jeden příklad z mé praxe: Mám vyplý flash (firemní nařízení pro všech cca 1500 počítačů ve fabrice) a jsem alergik. Chtěl jsem si o jedněch sušenkách najít zda neobsahují med – na který mám silnou alergii neslučitělnou se životem.
Stránky výrobce byly fullflash. Jasně, říkáte si – je to firma, není to instituce, tak si tam muže dát co chce – ale…. Já už si ty sušenky nekoupil. Informaci jsem nemohl najít, nebyla pro mě čitelná.

pas

Nerad bych se nechal zatáhnout do zcela nesouvisejících debat (já budu ten poslední, kdo by tvrdil, že ve Flashi se mají dělat weby, čili dokumenty – ne, ve Flashi se mají dělat crossplatformní aplikace, a to ještě pouze takové, které narážejí na limity HTML/JS).

Pouze koriguju nepravdivé informace, jako např. když nějaké tvrzení působí dojmem, že nějaká technologie nepodporuje přístupnost, když podporuje, nebo že nějaký formát je uzavřený, když není.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.