Přejít k navigační liště
Webexpo

Zdroják » Zprávičky » Přednáška o metaprogramování ve Swiftu

Přednáška o metaprogramování ve Swiftu

Zprávičky Různé

Určitě jste již zažili error “Unexpectedly found nil while unwrapping an Optional value”, když jste se pokoušeli inicializovat UIImage pomocí názvu obrázku, ve kterém jste měli překlep. Nebylo by fajn mít statickou množinu názvů a přitom využívat autocomplete Xcode-u? Určitě ano, představte si ale, že už nikdy nebudete muset psát nudný boilerplate kód. V následujících odstavcích se vám pokusím ukázat jak je možné využít metaprogramování v každodenním životě iOS developera.

Před tím, než se budeme věnovat této technice ve Swiftu, bylo by dobré vědět, co to vlastně metaprogramování obecně je.

Definice z Wikipedie je poměrně srozumitelná:

“Metaprogramování je skupinou programovacích technik, které umožňují psaní programů, které vytváří další programy nebo s nimi nakládají jako se svými daty. Případně se může jednat o programy, které při svém běhu mohou dělat činnosti, které by jinak musely provádět již při kompilaci.”

Volně by se dalo říci, že metaprogramování je jednoduše tvorba kódu, jehož výsledkem je další kód. Už z definice vyplívá rozdělení na “compile time” a “runtime”.

Do skupiny metaprogramů patří například:

  • Parsery
  • Doménově specifické jazyky (DSLs)
  • Kompilátory
  • Interpretery

Tak a teď k věci, jak je možné využít metaprogramování v každodenním životě iOS vývojáře? Je obecně známo, že momentální stav Swift runtimu toho neumožňuje hodně, proto zůstává použití “compile time” technik. V úvodu jsem zmínil, že by bylo fajn mít statickou množinu obrázků. Přesně na tento účel je určena aplikace SwiftGen, která automaticky potřebný kód generuje a to nejen pro obrázky ale i pro fonty, lokalizované texty a podobně. SwiftGen je pěkný příklad metaprogramu.

Ještě donedávna byla implementace Hashable a Equatable protokolů další každodenní nepříjemnost iOS developera. Od nové verze Xcode-u je sice tento problém automaticky vyřešený (metaprogramování at it’s best), ale je to jen špička ledovce.

Když Apple vytvořil Swift, potřeboval, aby ho podporoval Xcode. Přesně proto vznikl SourceKit, který umožnil parsování zdrojového kódu, zvýraznění syntaxe, odsazení kódu, autocomplete, generování hlaviček a podobně. Existence SourceKitu umožnila vznik několika zajímavých nástrojů, mezi nimi i aplikace Sourcery.

Sourcery je aplikace, která použitím SourceKit-u skenuje zdrojový kód, nabytá data jsou potom dostupná v šablonách, díky tomu je možné generovat libovolné řešení. Šablony mohou být napsané v jazycích Swift, Stencil nebo JavaScript. Stencil je jednoduchý šablonový jazyk, který je jako stvořený pro tvorbu jednoduchých šablon. V šablonách psaných v jazyku Swift je možné využít takřka všechny jeho funkce, nevýhodou je však jeho rychlost.

Chtěli byste vědět jak vytvořit podobné šablony ve Swiftu a nebo v Stencilu? Přijďte si poslechnout můj talk na #blueberryMeetUp nazvaný Three iOS related talks 14. 5. od 19.00 hodin do Blueberry.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest


0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.

Hádej co? Cookies!

Tento web používá cookies, pro základní fungování, poskytování funkcí sociálních médií a analýzu návštěvnosti. Více informací