Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Make je pomalé? Zkuste vytváření buildů rychlostí nindžovskou!

Make je pomalé? Zkuste vytváření buildů rychlostí nindžovskou!

Zprávičky Různé

Nálepky:

Programátoři znají důvěrně nástroj GNU Make, který slouží k překladům a linkování zdrojového kódu do výsledné binární podoby, resp. ke sledování závislostí těchto překladů, aby se nepřekládalo vždy všechno a celé, ale pouze změněné části; krom toho nabízí i další užitečné funkce.

V Google při práci na prohlížeči Chrome používali původně obdobný nástroj Scons, který se ale ukázal jako velmi pomalý – před samotným překladem trvalo zjišťování změn až 40 sekund. Po přechodu na Make se rychlost zvýšila, ale stále to nebylo ono, stále byla poměrně velká prodleva mezi zadáním příákazu a začátkem prvního překladu. Vývojář Evan Martin nakonec přišel s řešením, které zjistí provedené změny a začne překládat zdrojové kódy Chrome během jedné sekundy.

Svůj nástroj nazval Ninja a uvolnil ho pod Apache licencí. K dispozici jsou zdrojové kódy na GitHubu a podrobný manuál.

Zdroj: The Register

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gwetrgwert

Na celej veci je zaujímavý princíp a ten správička neuvádza. Ostatné je len omáčka.

Rivon

Stejně nechápu, proč ty zdrojáky Chromu jsou tak velký. Sralo mě tu pár vlastností, tak jsem si řek, že si stáhnu zdrojáky, trochu to pohackuju a zkompilím. Jenže to jsem ještě nevěděl, že zdrojáky maj přes 1GB. To je fakt jak kdyby si ten Chrome s sebou tahal ještě QT, GTK, wx, OGRE, Pygame, Unreal 3 engine, Torque a tisíc dalších věcí, který ani nepotřebuje…

izak

estereggs :-)) … je tam beztak 3D strilecka s texturama a kupou map :-))

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.