Knockout – JavaScriptová UI knihovna

Steve Sanderson na svém blogu oznámil uvedení nové JavaScriptové knihovny Knockout, která zajišťuje především synchronizaci mezi uživatelským rozhraním (klasické tagy select, input, …) a view-modelem (JavaScriptový objekt), jehož stav vizualizuje. Knihovna je navržena ve stylu návrhového vzoru Model-View-ViewModel, který se osvědčil např. v Silverlightu.

Na straně uživatelského rozhraní se pro odekorování jeho prvků používají atributy data-* (především data-bind; součást specifikace HTML5), které fungují v drtivé většině prohlížečů (včetně IE6). Sledovat změny u prvků uživatelskému rozhraní není problém – prostě se využijí standardní eventy. Na straně view-modelu to již není tak jednoduché. V Knockoutu je to vyřešeno tak, že view-model neobsahuje v properties přímo jeho hodnoty, ale sledovatelné hodnoty – ko.observable(pri­razovana_hodno­ta) a ko.observable­Array(prirazo­vana_kolekce).

Součástí takového systému také musí být nějaký šablonový systém. V Knockoutu se defaultně používá syntaxe jquery-tmpl, ale lze použít libovolný templatovací systém (Knouckout je v tomto směru flexibilní a lze jej rozšířit pomocí pluginů).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=1357