Internet Explorer 8 bude obsahovat aktualizovaný seznam nekompatibilních webů

S osmou verze prohlížeče Internet Explorer přijde skokově lepší podpora webových standardů (skok bude větší, než tomu bylo u předchozích verzí), s tím přichází problém funkčnosti webových stránek optimalizovaných pro starší verze Internet Exploreru. Historie se opakuje. Prohlížeče podobný problém řešily na přelomu století, když přicházely s rozsáhlejší podporou kaskádových stylů. Tenkrát to vyřešily zavedením módů zobrazování stránek, které se přepínaly pomocí doctype, protože to byla jediná rozumná možnost, jak rozlišit stránky napsané postaru a stránky vytvořené podle nových standardů. Toto rozhodnutí se nesmazatelně zapsalo do vývoje webu. Na jedné straně umožnilo bezproblémové používání nových standardů (kaskádových stylů), na straně druhé bude patrně na věky mást hlavu všem začínajícím webdesignerům.

Internet Explorer 8 stojí před stejnou volbou, a proto systém zobrazovacích módů dále rozšiřuje. S tím rozdílem, že módy IE8 se nevztahují na podporu standardů, ale na verzi prohlížeče (tento přístup mnozí webdesigneři vítají, naopak je řadou odborníků kritizován). Navíc neexistuje možnost, jak automaticky rozhodnout, zda se má nový mód IE8 spustit (tuto úlohu u quirks a standardního módu plní doctype stránky). Internet Explorer 8 to řeší zavedením metatagů, kterými může webdesigner vyvolat použití konkrétního módu, a tlačítkem Compatibility View, kterým může uživatel přepnout na starší mód, pokud narazí na stránku, která mu nefunguje.

Ukazuje se, že to nestačí. Vývojáři proto uvažují, že IE8 bude obsahovat seznam webů, pro které má být použit starší mód prohlížeče. Tento seznam se bude udržovat s aktualizacemi operačního systému. Zmíněná vlastnost půjde vypnout. V podnikových sítích může navíc seznam nekompatibilních webů nastavovat správce sítě.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

VldySek Nebylo by jednodušší...
Roj Re: Nebylo by jednodušší...
McBig Re: Nebylo by jednodušší...
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=301