Google Chrome opouští H.264 video

Produktový manažer Google oznámil na blogu vývojářů Chromia, že v budoucích verzích prohlížeče nepočítají s podporou kodeku H.264, i přesto, že je významný; místo něho dají přednost „otevřeným“ formátům VP8 a Theora. Oba tyto formáty nedosahují kvalit H.264, nehledě na to, že pro H.264 existuje poměrně běžně už i hardwarová podpora dekomprese atd. Google své vyjádření formuloval tak, že chce dát vědět s předstihem, aby mohli vývojáři „provést patřičné změny“.

Google uvádí jako hlavní důvod to, že „jejich“ formát VP8 není zatížen patenty, a proto je „opravdu volný“. Někteří komentátoři však toto tvrzení zpochybňují; CEO MPEG-LA poukazuje např. na to, že i ve VP8 lze nalézt několik technologií, které má patentováno konsorcium MPEG-LA, a které jsou rovněž základem H.264, ačkoli MPEG-LA žádné právní kroky zatím nepodniká.

Jako pravděpodobná příčina tohoto kroku se tak jeví i možná snaha Google urychlit dění ohledně těchto nejasností kolem VP8 a dostat celou záležitost co nejrychleji před soud.

Důležité bude i to, zda Google zakáže použití systémového kodeku H.264 v systémech, které jej obsahují nebo budou obsahovat. Pokud ano, bude reakce poskytovatelů obsahu a vývojářů pravděpodobně velmi ostrá – ale bez zákazu systémového kodeku zůstane ze zdánlivě razantního kroku jen výzva „zkonvertujte svá videa do VP8 / Theora“. 

Zdroj: ZDNet

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=1908