Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Fructose: překlad z Ruby do PHP

Fructose: překlad z Ruby do PHP

Zprávičky PHP, Různé

Nálepky:

Překlad z jazyka s vyšší úrovní abstrakce do jazyka s nižší úrovní je na webu stále populárnější – cílovým jazykem bylo HTML, CSS, JavaScript, s Fructose je to i PHP5.

Buďme přesní – Fructose není překladač z Ruby; vstupní jazyk není přímo Ruby, je to jeho podmnožina. Netěšte se, že své programy v Ruby bez námahy přeložíte do PHP a spustíte „kdekoli“, zatím jde spíš o koncept než o nástroj k reálnému použití.

Smyslem Fructose (a dalších podobných překladačů) je použít jazyk s vyšší úrovní abstrakce i v prostředí, kde není implementován. Proč zrovna PHP jako cílový jazyk? Pravděpodobně proto, že je na serverech nejběžnější – počet serverů s PHP je řádově vyšší (76% vs 0.6%).

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
blizz
Proč zrovna PHP jako cílový jazyk? Pravděpodobně proto, že je na serverech nejběžnější

A to je problém doinštalovať na server ruby? Mne to zabralo cca 10 minút.

v6ak

Kdysi jsem přemýšlel o takovém překladu z PHP do JS. Cílem bylo vygenerovat čistý kód. Nakonec jsem se do toho nepustil. Skončcil jsem u operátoru plus. V dynamickém PHP nemusím obecně vědět typy operandů. Pokud bych tedy převedl $x+$y na x+y, pak by to sice fungovalo pro čísla, ale už ne pro řetězce. Teda ono by to fungovalo, ale jinak…

Samozřejmě, lze tu udělat dynamické rozlišení typů, ale tady končí veškerá elegance. Nebyla to cesta, kterou bych chtěl jít.

Pravděpodobně někde tady bude taky důvod pro podporu pouze podmnožiny Ruby. Ale tudy jsem tehdy nechtěl jít. (Nepodporovat například fopen bylo akceptovatelné, ale udělat sčítání naprosto jinak už ne.)

Tady mají větší šanci statické jazyky. Tam takové problémy nejsou. Příkladem může být takový Google Web Toolkit, který v současnosti podporuje Javu. Jsou tu ale snahy sem potrovat i Scalu (ScalaGWT), byť v rané fázi.

Koubel

Hm, David Majda napsal kompilátor z ruby do PHP jako svou diplomovou práci již před lety i s teorií to můžete najít na http://ruby-php.org/ takže žádnou fruktózu netřeba, cukru je i beztak dost.

Inkvizitor

Projekt, u ktereho je napsano „It is now discontinued. Partial results are available in my master thesis.“ bych asi moc pouzivat nechtel. Bez ohledu na to, jak daleko autor dosel.

Pepa

někteří lidi mají asi příliš volnýho času, že vyvíjí takový hovadiny :-)

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.